Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
1309
BLOG

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 0

 Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy

 
 
Rola Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu  świadomości narodowej Polaków w XXI w.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

BATALIA NAPOLEOŃSKA 2014

 

 

Czynne w terminie: 15.08.2014 - 17.08.2014

Miejsce
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Będomin 16, Gmina Nowa Karczma

Program 2014 r.

Piątek 15.08.2014:

16.00-19.00 – Zakładanie obozowisk wojsk polskich i prusko- rosyjskich.
19.00 – Sesja popularno-naukowa pn. „Rekonstrukcje napoleońskie na Pomorzu – teoria i praktyka.”

 

Sobota 16.08.2014:

7.30 – 11.00 – służba patrolowa, apel garnizonu, odprawa
11.00 – uroczyste otwarcie widowiska historycznego
11.30 – służba patrolowa - zwiady
12.00 – I starcie
12.45 – opieka medyczna garnizonu
13.15 - 14.00 – koncert orkiestry dętej Gminy Stężyca/życie obozowe
14.00-16.00 – wyjazd części rekonstruktorów (80 osób) do Kościerzyny na paradę wojskową (przemarsz ulicami miasta)
14.15 – 17.00 – kuźnia wojskowa
14.30 – pokaz artylerii
15.00 – pokaz kawalerii
15.30 – pokaz piechoty
16.00 – 17.00 - scenki teatralne (m.in. wizyta cesarza Napoleona Bonaparte)
17.00 – 17.30 – sąd wojenny, zwiady
18.00 – walka o garnizon

Przez cały dzień będą organizowane wspólne ogniska dla „żołnierzy” i gości 


Niedziela 17.08.2014:

9.00-13.00 – zwiedzanie obozowiska, prezentacja broni, pokazy musztry, działoczyny artylerii 

W sobotę oraz niedzielę na terenie widowiska czynne będą stoiska handlowe i gastronomiczne.

 W sobotę oraz niedzielę na terenie widowiska czynne będą stoiska handlowe i gastronomiczne.

 
  W sobotę oraz niedzielę na terenie widowiska czynne będą stoiska handlowe i gastronomiczne.

 

  Batalia Napoleońska - Będomin 2014


Chcących spędzić ciekawie czas w dniach 15-17 sierpnia 2014 roku zapraszamy do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Rekonstrukcja bitwy z okresu kampanii napoleońskiej będzie okazją do dobrej zabawy i poznania realiów dziwiętnastowiecznej wojny. Na miejscu będzie można pożywić się i kupić pamiątki, nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.
Już po raz dziewiąty na polach w Będominie żołnierze napoleońscy toczyć będą potyczki w ramach widowiska historycznego „Batalia Napoleońska - Będomin 2014”. Współorganizatorami widowiska historycznego są Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Urząd Gminy Nowa Karczma.
Batalia Napoleońska będzie wiernym odwzorowaniem wojennych realiów okresu napoleońskiego. Organizatorzy pamiętali, że o kształcie ówczesnej wojennej rzeczywistości decydowały nie tylko wielkie bitwy, ale również potyczki i starcia, patrole i zwiady oraz życie obozowe. Formuła widowiska stworzy niepowtarzalną okazję do podpatrzenia mechanizmów dziewiętnastowiecznej machiny wojennej, ówczesnej taktyki, działań sztabu, funkcjonowania szpitala polowego, kuźni wojskowej, musztry piechoty, pokazów artylerii i kawalerii oraz autentycznych reakcji żołnierzy. Będzie to tym ciekawsze, że, tak jak na prawdziwej wojnie, nie będą oni do końca wiedzieli, co ich czeka. To, czy zwyciężą, zależy tylko od ich poświęcenia i sprawności dowódców. 
Zwiedzający obóz będą mieli sposobność poznania warunków codziennego, niełatwego życia żołnierzy, ze wszystkimi jego urokami i niedogodnościami. Goście, którzy zawitają w dniach 15-17 sierpnia do Będomina będą mieli okazję zobaczyć także scenki teatralne osadzone w epoce napoleońskiej, w których wystąpią znane postaci historyczne. Niewykluczone, że widzowie zobaczą samego cesarza Napoleona Bonaparte wizytującego obóz wojskowy.
Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego, wraz z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim, był aktywnym uczestnikiem kampanii napoleońskiej. Słowa hymnu nawiązują bezpośrednio do wydarzeń z lat, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, jak się później okazało - w raczej ograniczonym wymiarze. Będomin to szczególne miejsce dla każdego Polaka, tu bowiem urodził się Józef Wybicki, a dziś w jego rodzinnym dworku możemy odwiedzać Muzeum Hymnu Narodowego.

Dla gości przybywających na „Batalię Napoleońską 2014” przygotowano 400 miejsc parkingowych (parking usytuowany jest na terenie przed wejściem do Muzeum Hymnu Narodowego).
Dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 10 miejsc postojowych bezpośrednio przy drodze prowadzącej do Muzeum (ok. 50-80 m od bramy wjazdowej).
Dla dzieci przygotowano atrakcje: 
- sprzedaż zabawek i figurek żołnierzyków z epoki napoleońskiej
- teatrzyk „napoleoński" - scenki z życia z epoki napoleońskiej

Przez cały czas trwania imprezy czynne będzie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. 

 Zgłoszenia oddziałów przyjmuje reżyser widowiska p. Waldemar Zubek, tel. 600 441 491, e-mail: w.zubek@wp.pl  Ze swej strony zapewniamy dobry żołd, wikt i wspaniałą zabawę.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Wstęp na teren widowiska jest bezpłatny.

Zadanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rybackiego 

 


 
 
 
 
  
  MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE
:: Batalia Napoleońska 2014 r – czytaj więcej >>
:: Dąb Wybickiego Drzewem Roku 2013 – czytaj więcej >>
:: 35-LECIE MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE – czytaj więcej >>
::  Europejskie Drzewo Roku 2014 – wyniki - czytaj więcej >>


Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego – 
Mazurka Dąbrowskiego

W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: „Józef Wybicki i jego epoka” oraz „Rola Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX wieku”. Można tu zobaczyć meble, gobeliny, broń białą i palną, orzełki wojskowe, medale, biżuterię patriotyczną, obrazy, ryciny, rękopisy, archiwalne karty pocztowe, śpiewniki, ekslibrisy czy archiwalne wydawnictwa muzyczne dotyczące hymnu polskiego, jak również jego twórcy. Eksponaty pochodzące z XVIII, XIX i XX w. w większości powstały na terenie Polski, jednakże część z nich pochodzi z Francji, Niemiec, Anglii, Włoch oraz USA.
 
Czy możemy wyciągnąć wnioski dla siebie na dziś i na przyszłość oraz w sposób laboratoryjny zweryfikować intencje i rzeczywiste zamiary partii na scenie politycznej III Rzeczypospolitej
Możemy!
W odpowiedzi dla więźnia politycznego III RP Grzegorza Brauna i Szefa Kiboli prześladowanego Piotra Staruchowicza - STARUCH

 
A więc do dzieła.
Będomińskie Muzeum Hymnu jest jedyne w świecie
 
 
PiS Jarosława Kaczyńskiego, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, Polska RAZEM-Sprawiedliwa Polska – Jarosława Gowina: jako partie podpierająca się patriotyzmem wszem i wobec i gdzie się tylko da- winny wydatkować na budowę ośrodka dziedzictwa i ochrony współczesnej kultury Narodowej minimum 7-9 milionów złotych na tzw. Cele statutowe budując w pobliskiej wsi Rekownicy Gmina Nowa Karczma powiat kościerski - centrum edukacji polskiej myśli politycznej w oparciu o tradycje  wiekowe ziemiaństwa polskiego.
Młodzież z nadania po odbyciu przeszkolenia wojskowego Samoobrony i obyciu ze współczesnym polem walki nie tylko zbrojnej ale i ekonomicznej i ideologicznej i kulturowej: winna otrzymać okresowo a następnie dożywotnie tytuł szlachectwa co zobowiązuje do obrony wartości: Bóg, Honor, Ojczyzny.
 
 
 
 
Tytuł:Kapliczka - Pozytywka
Obiekt:Kapliczka
Autor:Wytwórnia: Bilder-und-Spiegel-Establissment-Josef Kolinka, Saaz
Datowanie:1890 - 1900
Numer inwentarza:MNG/MHN/13
 
 
Prezentacje
Muzeum Hymnu
·                                 
·                                 
·                                 
·                                 
Urszula Koper
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, niedaleko Kościerzyny, mieści się w dworku, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca naszego hymnu Jeszcze Polska nie zginęła. 
Od 25 lat dzięki tej placówce propaguje się historię hymnu narodowego i przybliża dorobek Wybickiego (1747-1822). Wcześniej, od 1962 r., w szkole zajmującej wspomniany dworek była Izba Pamięci Wybickiego. 
Będomińskie Muzeum Hymnu jest jedyne w świecie, a stanowi oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Specjalizuje się w gromadzeniu zbiorów o Józefie Rufinie Wybickim i Henryku Dąbrowskim, twórcy Legionów Polskich. Przybliża dzieje Mazurka Dąbrowskiego, powstałego w lipcu 1797 r., gdy jego kompozytor patrzył na maszerujące oddziały polskie we Włoszech, wierząc w ich sukces w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. 
Zasadniczą część zbiorów stanowią: teksty i nuty hymnu, m.in. wydane w Paryżu w 1856 r., płyta gramofonowa z 1902 r. z nagraniem Jeszcze Polska nie zginęła w Columbia Phonograph Company
 
The Columbia Phonograph Company's 1902 model AO Graphophone (right) played music recorded on a wax-covered cylinder. The spring motor, wound with a key, rotated a cylinder mandrel through a pulley belt (upper left). Through a set of gears the motor also turned a threaded shaft, which moved the tone arm, sound box, and horn across the surface of the cylinder. The sound box stylus traced an undulating “hill-and-dale” groove in the cylinder (as shown in the movie, lower left), reproducing the recorded sound.
 
 oraz pozytywki z tą melodią wykonane w XIX i XX wieku. Ciekawa jest również kolekcja płyt z pieśniami: Boże, coś Polskę, Rota, Warszawianka. Interesującą ekspozycję ogląda się w zabytkowych wnętrzach z epoki J. Wybickiego, wśród mebli, obrazów, książek z tamtych czasów. Czasowo urządza się także wystawy poświęcone np. medalom, znakowi Orła Białego, ekslibrisom, monetom i odznaczeniom. Muzeum zbiera również teksty i nuty hymnów innych krajów, a przede wszystkim te wzorowane na polskim Mazurku Dąbrowskiego.
E-mail: redakcja@niedziela.pl 
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa 
Tel.: +48 (34) 365 19 17
 
 
Blog > Komentarze do wpisu
 
Muzeum Hymnu Narodowego
Dziś, tak jak było to wcześniej zapowiedziane, pojechaliśmy do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej z życia gen. Józefa Wybickiego, by móc później dzielić się ze wszystkimi naszą wiedzą. Niestety nie można było robić w Muzeum zdjęć (co nie znaczy, ze nie zrobiliśmy paru:P) ale za to mamy inne równie ciekawe materiały, broszurki, pocztówki, a przede wszystkim wiedzę:]

Na spotkaniu organizacyjnym naszego patrolu, podzieliliśmy między siebie zadania, tak, by każdy był za coś odpowiedzialny:] Wyjazd do Będomina przypadł sam. Marcelinie Sakowskiej. Dwór szlachecki należący w latach 1741 - 1783 do rodziny Wybickich, jest dziś siedzibą Muzeum Hymnu Narodowego. Propozycję by w Będominie utworzyć Muzeum Hymnu Narodowego wysunął warszawski dziennikarz Stanisław Poznański w Ilustrowanym Magazynie Światowid.Wniosek ten następnie szeroko rozpropagował na łamach swojego pisma. W 1976 roku władze województwa gdańskiego podjęły decyzję o zorganizowaniu w Będominie Muzeum Hymnu Narodowego.

Wesoła brygada z różowego jeepa (czyli Marcela, Karola, Tomek i Luzak...hmmm oraz papa Luzka)pojechała  samochodem ojca Luzaka z ojcem Luzaka w samochodzie i nawet on go prowadził do przecudownej wsi(Pana Sadowskiego, pseudonim”papa Luzak” bardzo pozdrawiam i dziękuję, ze nam pomógł:P). Ok. godziny 10:30 byliśmy już w Będominie (jest to wioska ok.40 km od Starogardu, tam urodził się Wybicki) i chcieliśmy kupić bilety...a tu niespodzianka - bo dziś za darmo:P-ta informacja była dla nas zbawieniem:P Gorzej było, jak miła pani w okienku poinformowała nas, ze nie ma mowy o zdjęciach i nie dała się nawet przekupić :P Ale pare zrobiliśmy-nie martwcie się:P Teraz może o samym muzeum i eksponatach... W Muzeum Hymnu Narodowego prezentowane są dwie wystawy stałe.Pierwsza ekspozycja pokazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego w ostatnich latach Rzeczypospolitej szlacheckiej, w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej i w czasie tworzenia legionów polskich we Włoszech oraz okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego. Zgromadzone tu eksponaty, m.in. obrazy, ryciny oraz plansze i teksty zapoznają z życiem, twórczością i działalnością polityczną twórcy Legionów Polskich, a także przybliżają charakter epoki. Ekspozycja trzech kolejnych sal - poprzez ukazanie przeciętnego wyposażenia pomorskiego dworu szlacheckiego z drugiej połowy XVIII i I poł. XIX wieku - stara się odtworzyć klimat domu, w którym urodził się i rozpoczął działalność patriotyczną autor Mazurka Dąbrowskiego, rozwijając również niektóre wątki z dziejów Polski do 1815 roku. Kolejna wystawa zatytułowana Dzieje Mazurka Dąbrowskiego pokazuje jak pieśń Jeszcze Polska nie zginęła podtrzymywała świadomość narodową Polaków w okresie zaborów, towarzysząc im w okresie powstań narodowych XIX wieku oraz w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej.Do najcenniejszych eksponatów należy prezentowany tu zbiór Muzykaliów Patriotycznych, wśród których znajdują się najstarsze gramofonowe nagrania Mazurka Dąbrowskiego, m.in. płyta długogrająca Jeszcze Polska nie zginęła, wydana w 1902 roku przez Columbia Phonograph Company oraz dwie miniaturowe płyty ebonitowe sprzed 1939 roku z nagraniem polskiego hymnu.W skład zbioru wchodzą też liczne śpiewniki i ozdobne wydania nut pieśni Jeszcze Polska nie zginęła z przełomu XIX i początku XX wieku oraz XIX wieczne pozytywki wygrywające Mazurka Dąbrowskiego. Wystawę zamyka ekspozycja ilustrująca Mazurka Dąbrowskiego jako hymn Rzeczpospolitej Polskiej.nooo... i ogólnie nawet ciekawe to było- powaznie:P

Wracjając chcieliśmy pójść na jakieś ruiny zamku w Skarszewach, bo tam podobno były kiedyś jakieś eksponaty dotyczące Wybickiego(jakaś wystawa czy coś...), ale znaleźliśmy tą wiadomość w książce wydanej 10 lat temu, więc sprawdzimy to na dniach, bo pojedziemy do Skarszew:P Około 1 byliśmy już w domach:]

Ale doszliśmy do wprawy w robieniu zdjęć, tak, by nikt nie mógł tego spostrzec:P Do teraz widzę minę dh Truskawy z tekstem " ejjj, co Ty przed chwilą zrobiłaś,bo ja dopiero teraz to zakonotowałem:P" i ogólnie w takim towarzystwie wszędzie jeździ sie fajnie (nawet do wioski, gdzie nic nie ma oprocz muzeum:P). A i druhna Karolina chciała przepisywać nuty z tablicy-dobrze, że ją powstrzymaliśmy :P Pozdrowionka
sobota, 25 lutego 2006, pevniak
 
 
 
 
 
@Sao Paulo Dzięki ogromne jesteś niesamowita w szperaniu rzeczy nie możliwych a możliwych. Nawet Muzeum Hymnu w Będominie nie posiada tego nagrania?.
*****
 Sprostowanie: Okazuje się że; po rozmowie z Panią Kustosz, informacja że Pan Jerzy Gogacz był w Będominie i podarował nagranie! Chwała Jemu za to! Ku Chwale Ojczyzny!.


 
 POSŁUCHAJMY: Najstarsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego w jego urodziny jako hymnu
Published 26 February, 2013 | By Redakcja
86-te URODZINY HYMNU POLSKIEGO…
26 lutego 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym. Powstał jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech na podstawie melodii ludowego mazura do słów Józefa Wybickiego. Najstarsze zachowane nagranie „Mazurka Dąbrowskiego” w wykonaniu Stanisława Bolewskiego pochodzi z początku XX wieku.
 
 
 
 
 
Hymn Polski (1901)- Najstarsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego
 
Przesłany 11 sie 2009
Oto najstarsze zachowanie nagranie Hymnu Polski w wykonaniu Stanisława Bolewskiego. Nagranie oraz ilustracja pochodzą ze strony :
http://www.russian-records.com/detail..., z kolekcji Jerzego Gogacza. Pozdrawiam!
 
 
 
 
 
Dosyć dęcia i palenia zniczy oraz składania tylko wiązanek przy pomnikach i obeliskach. Na grobach patriotów ich posłów i senatorów nie uświadczysz. Nie ma tam telewizji.
 Jest tylko refleksja i zaduma.
Nie wydali ani złotówki na mapy satelitarne Tzw. Smoleńskie. Więc Putin zgarnął całą pulę map satelitarnych z 9/10 kwietnia 2010 roku, 10 kwietnia 2010 roku, 12 kwietnia 2010 roku, 15 kwietnia 2010 roku i "schluss".

 
 
Gdzie je zobaczysz w wersji komercyjnej
 
 
i

 
 
Program to: Odbudować silne gospodarstwa wiejskie o specjalizacji upraw rolnych, hodowli zwierząt oraz ryb.
Odbudować młyny w tym nade wszystko młyny wodne i zakłady lokalne przetwórstwa rolno-spożywczego oraz mleczarnie nie jako skanseny a firmy z zachowaniem dla potomnych starej substancji kultury materialnej.
 
 
Dosyć lichwy w wydaniu wielu pośredników i potentatów na rynku rolno-spożywczym.

 
Dosyć głupiej i obłudnej polityki wschodniej Rządu III Rzeczypospolitej wespół zespół z tzw. "Opozycją" -PiS i przydatki  budowanej razem przez polski MSZ z domniemanymi wrogimi Państwami: z Białorusią i Rosją i biedną Ukrainą ogarniętą wojną domową z inspiracji Zachodu i Nas... przecie.
 
Klepanie po plecach niewiele nam pomoże w coraz bardziej tragicznym położeniu gospodarczym i politycznym, na życzenie i w wykonaniu "starszych braci w wierze" i inspiracji „przyjaciół” zza oceanu. 3 czy 5 sekretarz ambasady na pewno to uczyni.

 

 
 
 
„Ciocia USIA i Wujek Bambo”  daleko a my tu mamy problemy na skraju bankructwa państwa. Wyprzedaż wszystkiego co się da. Zostały jeszcze nam tylko lasy państwowe i Parki Narodowe!
 
 
 
 
 
 
 
 
płyta gramofonowa z 1902 r. z nagraniem Jeszcze Polska nie zginęła w Columbia Phonograph Company  grafika
 
 
 
 
 
 
Poland/Polska / Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy.
 
 
PLAY ALONG!
Guitar capo position: 3th fret
 
       G
Jeszcze Polska nie zginęła,
A                 D
Kiedy my żyjemy.
               G
Co nam obca przemoc wzięła,
A                   D
Szablą odbierzemy.
A                          D
Marsz, marsz, Dąbrowski,
G                             D
Z ziemi włoskiej do Polski.
                       A   G
Za twoim przewodem
A            A7       D
Złączym się z narodem.
 
 
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz...
 
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz...
 
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz...
 
NATIONAL ANTHEM OF POLAND
 
Jeszcze Polska Nie Zginęła
Key of F
Mazurek Dąbrowskiego ("Dąbrowski's Mazurka" is the national anthem of Poland. It is also known by its original title, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, "Song of the Polish Legions in Italy"), or by its incipit, Jeszcze Polska nie zginęła, "Poland Is Not Yet Lost" or "Poland Has Not Yet Perished").
 
English translation
 
Poland has not perished yet
So long as we still live
That which alien force has seized
We at sabrepoint shall retrieve
 
March, march, Dąbrowski
From Italy to Poland
Under thy command
Let us now rejoin the nation
Cross the Vistula and Warta
And Poles we shall be
We've been shown by Bonaparte
Ways to victory
 
March, march...
Like Czarniecki Poznań regains
Fighting with the Swede,
To free our fatherland from chains
We shall return by sea
 
March, march...
Father, in tears
Says to his Basia
Just listen, it seems that our people
Are beating the drums
 
March, march...
 
- Józef Wybicki
 
 
Od chaosu, głodu, ognia i wojny Zachowaj nas Panie. My wierni Ciebie o to prosimy.
Wysłuchaj nas Panie.
 
 
Putin: Jeszcze Polska nie zginęła 20.12.2012
 
Opublikowany 28 gru 2012
Putin o wraku Tupolewa podczas dorocznej konferencji dla dziennikarzy 20.12.2012
 
 
 
 
 
 
Mazurek Dąbrowskiego · Мазурка Домбровского
Przesłany 8 maj 2009
Mazurek Dąbrowskiego — hymn Polski
Мазурка Домбровского — гимн Польши

z tłumaczeniem na rosyjski język
с переводом на русский язык
 
 
koham ciebe moja polska
Odpowiedz
 · 
2
Wyświetl wszystkie 3 odpowiedzi
 
* Polska
Odpowiedz
 · 
 
*Polsko
Odpowiedz
 · 
 
Pozdrowieńa dla Wszystkich Polsków!!!
Odpowiedz
 · 
2
 
Szczerze gratuluję z 95. rocznicą odrodzenia Państwa Polskiego!
Niech żyje i rozwija się przepiękny kraj - POLSKA!!!
pozdrowienia z Ukrainy
Odpowiedz
 · 
4
 
W tym hymnie, który naprawdę jest tańcem!!Tak, tak)))wysławia się nie Napoleona, ale jego przykład, jak sie zwycieża.Z honorem, fantazją i chocby śmierć, ale Polska jest ważna. Wielu Polaków z tym hymnem na ustach umierało, wesoło, bo umierali dla kochanej Polski, rozumiesz?
 
Замейник - это из польского. Почитай грамматику Мелетия Смотрицкого 16 в, украинца кстати. Там и местоимения и падежи и гласные и согласные и склонения. Всё как в русском языке ! зле - зло, что в русском языке такого слова то же нет ? ты откуда этот левый флуд скопипастил ? :)) Зрада - польское заимствование, в древнерусском языке не существовало, родственное русскому - предатель. В русском языке есть слово зрадить, но широкого распространения не получило в следствии заимствования.
 
Более того. Я изучаю этногенез народов, куда входит и этимологический анализ то же. И могу констатировать, что из всех славянских языков, лучше всех сохранился русский язык. Возьмите старославянский язык, он был искуственно создан в 9 веке, на базе уже на слегка измененных южнославянских языках. Распад славянского языкового единства, примерно 4-6 век. Любой человек знающий руский язык без труда поймет старослваянский. Тогда же поляк например нихрена в нем не поймет !
 
Autor Mazurka Dąbrowskiego to Józef Wybicki.Słowa ludowe, pieśni wojskowej z czasów Napoleona Bonaparte.
 
Слава Україні!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Honneur à la Pologne !
 
Слава Польше
 
Ну и что в русском языке есть слово место и есть слов город ? В русском языке есть слово - неделя. В русском языке есть слово - око. Папир, не славянское слово, а заимствованное от папирус. В русском языке есть слово - пекло. Призба, значит при избе, а на Украине не избы, а хаты !!! :))) В других языках такого слова нет, а в русском есть и завалинка и призба.
 
То ти значит, что искажения в польском языке намного значительны чем в другиих славянских языках !
 
пшеки - не люди
 
Plane is returned to you.
 
Югославский гимн такой же, но слова другие.
 
Во, уже моя тема пошла ! :)) Этимология слов называется, Тут вы попались ! :)) Але - отсутствовало в древнерусском языке, в украинском является польским заимствованием, происходит из древнеславянского или, производные в русском языке : иль, аль, али. Аматор - польское заимствование, из латинского языка - amator. В русском языке так же существует как заимтсвование в форме - аматер, но не имеет широкого распространения, все таки слово любитель - славянского происхождения а аматор нет. :))
 
Блискавка от слова блеск, местное народное название, схожее с чешским, по польский молния будет - piorun, то есть перун. На болгарском - мълния, на югославских - муния. на древнерусском и старославянском - молния. Опять по русский будет так же как и в древности, а все остальные искажены ! Ну здесь ты загнул. Вечорницi, а что в русском языке слова вечеринка нету что ли ?!! :)) Слово то общеславянское вечер. А в русском языке от него и вечерник и вечорка, и вечеруха, и вечерины и вечерять .
 
Не прикасайся к святому, мой род шляхты известен с 13 века и хоть я сейчас старший боевой офицер и служу РФ, но своих предков я не забываю!
 
Vilniaus "laikraščio" himnas :D :D
 
Польша не может в космос
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Key of C Minor
GUITAR CAPO POSITION: 3rd fret
 
INTRO: Am   E7   Am 
 
Am         Dm      Am        E7     Am
Jadą goście, jadą koło mego sadu,
Am              Dm          Am        E7       Am
do mnie nie przyjadą, bo nie mam posagu.
E7             Am
To i hola, hola la la (4x)
 
Choć nie mam posagu, ani swego domu,
jeszcze mnie matula nie da lada komu,
 
To i hola ...
 
Powiadają ludzie, że ja malowana,
a ja u matuli ładnie wychowana.
 
To i hola ...
 
Żeby nie dziewczyna, nie ożeniłby się,
modre oczy miała, spodobała mu się.
 
 
 
Kazimierz Dolny is an art center in Poland. Many painters retreat to this small town to paint and sell their work. Galleries can be found in almost every street, offering for sale sculptures, stained-glass, and fine-art paintings. In the market, folk art is for sale at unbeatable prices
Kazimierz Dolny  jest centrum sztuki w Polsce. Wielu malarzy wycofać się do tego małego miasteczka, aby malować i sprzedawać swoje prace. Galerie można znaleźć w prawie każdej ulicy, oferowanie do sprzedaży, rzeźby witraży i malowideł Fine-art. Na rynku, sztuka ludowa jest na sprzedaż za bezkonkurencyjne ceny
 
 
 
Graj, Panu, Graj!
Polonia Music
 
Christmas CD
 
 
 
Polish Folk Music *** Nursery Rhymes *** Folk Music Ensembles *** Muzyka Ludowa *** Biesiadne 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Guitar Capo Position: 5th fret
 
C
Płynie Wisła, płynie
      F           C
Po polskiej krainie, (bis) 
G               C        G               C 
A dopóki pewnie, Polska nie zaginie! (bis) 
 
Zobaczyła Kraków, 
Wnet go pokochała, (bis) 
A w dowód miłości wstęgą opasała. (bis) 
 
Chociaż się schowała 
W Niepołomskie lasy, (bis) 
I do morza wpada, płynie jak przed czasy. (bis) 
 
Nad moją kolebą 
Matka się schylała, (bis) 
I po polsku pacierz mówić nauczała. (bis) 
 
"Ojcze nasz" i "Zdrowaś" 
I "Skład Apostolski", (bis) 
Bym do samej śmierci kochał naród polski. (bis) 
 
Bo ten naród polski 
Ma ten urok w sobie, (bis) 
Kto go raz pokochał, nie zapomni w grobie. (bis) 
 
Abym gdy dorosnę 
Wziął Polkę za żonę (bis) 
Bo tylko Polakom Laszki przeznaczone. (bis) 
 
Niech Francuz Francuzkę 
Niemiec kocha Niemkę (bis) 
Ja zaś wolę Polkę, niźli cudzoziemkę. (bis) 
 
I to wszystko razem 
Od matki słyszałem (bis) 
Czego nie zapomnę jak nie zapomniałem. (bis) 
 
Płynie Wisła płynie, 
Po polskiej krainie (bis) 
A dopóki płynie Polska nie zaginie. (bis) 
 
Niech Francuz Francuzkę 
Niemiec kocha Niemkę (bis) 
Ja zaś wolę Polkę, niźli cudzoziemkę. (bis) 
 
I to wszystko razem 
Od matki słyszałem (bis) 
Czego nie zapomnę jak nie zapomniałem. (bis) 
 
Płynie Wisła płynie, 
Po polskiej krainie (bis) 
A dopóki płynie Polska nie zaginie. (bis)
 
 The lyrics for The  krakowiak "Płynie Wisła, płynie" were written by Edmund Wasilewski (1814-1845). The music was composed by
Józef Hofman, the father of the famous pianist of the same name.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[343/358] Krystyna Kłosin: W ostatnim czasie pojawiły się głosy wskazujące na potrzebę uczcz..
 
Opublikowany 19 maj 2013
http://sejmometr.pl/sejm_wystapienia/... 
Posiedzenie Sejmu nr 16
14 czerwca 2012 r. 21:08:36
Poseł Krystyna Kłosin:


Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie pojawiły się głosy wskazujące na potrzebę uczczenia hymnu narodowego poprzez ustanowienie dnia, w którym wszyscy Polacy będą mogli oddać cześć i wyrazić szacunek dla hymnu, będącego w rozumieniu ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. symbolem narodowym obok orła białego i biało-czerwonej flagi, której święto obchodzimy 2 maja. Z apelem wystąpili radni miasta Kościerzyny oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. 

Inicjatorzy czują się opiekunami dziedzictwa narodowego, jakim jest hymn państwowy. Niedaleko Kościerzyny, w Będominie, znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Mieści się ono w dworku, w którym 29 września 1747 r. urodził się nasz wielki rodak i patriota Józef Wybicki, autor słów hymnu, napisanego jako „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". W muzeum tym w zabytkowych wnętrzach pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początków XIX w. 

prezentowane są dwie wystawy stałe poświęcone twórcy hymnu i historii hymnu. Pierwsza z wystaw, zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka", ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego. Druga przedstawia rolę Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX w. aż po okres II wojny światowej. Muzeum posiada bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, m.in. 

XIX-wieczne pozytywki, pięknie wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego", oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX w., a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych kart pocztowych z motywem orła białego. W sezonie letnim na terenach przyległych do muzeum towarzystwo przyjaciół muzeum organizuje cykliczne imprezy o charakterze patriotyczno-rekreacyjno-historycznym, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodzieży szkolnej i dorosłych. Można tu wymienić takie imprezy, jak: „Majówka z Generałem Józefem Wybickim -- czyli wyprawa po generalskie epolety", Bieg Mazura Dąbrowskiego czy, stanowiącą wielkie widowisko historyczno-plenerowe, „Batalię napoleońską". Muzeum organizuje też wiele wystaw okolicznościowych. W sobotę 19 maja, w Noc Muzeów, otwarto piękną wystawę pt. 

„Konterfekty królewskie ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu", która powstała dzięki współpracy muzeum w Gdańsku oraz Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zachęcam państwa do odwiedzenia tej kolebki hymnu narodowego, położonej w malowniczym regionie jezior kaszubskich, i do zapoznania się z częścią historii naszego narodu, która jest tam tak pieczołowicie pielęgnowana. Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Hymn dołączył do symboli narodowych najpóźniej, gdyż sejm ustawodawczy, stanowiąc w dniu 1 sierpnia 1919 r. 

ustawę o godle i barwach narodowych, pominął kwestię hymnu narodowego. „Mazurek Dąbrowskiego" walczył o prymat społeczny i rangę hymnu z innymi pieśniami patriotycznymi, takimi jak „Boże coś Polskę", „Warszawianka" czy też „Rota". Restytucja państwa polskiego nie rozwiązała tej kwestii. Mimo oczekiwań zagadnienie hymnu przemilczały obie międzywojenne konstytucje z 1921 r. i 1935 r. 

Po raz pierwszy „Mazurek Dąbrowskiego" poddano regulacji prawnej w rozkazie ministra spraw wojskowych z dnia 22 marca 1921 r. -- Oddawanie honorów przy odgrywaniu „Mazurka Dąbrowskiego" i hymnu państw sprzymierzonych. Wprawdzie ta pieśń nie została tam nazwana hymnem, ale nobilitacja utworu do tej rangi wynikała z jego zestawienia z hymnami aliantów. W rozkazie z dnia 2 listopada 1921 r. minister spraw wojskowych po raz pierwszy użył nazwy: polski hymn narodowy -- Jeszcze Polska nie zginęła. 

W czasie drugiej wojny światowej „Mazurek Dą... 

więcej: http://sejmometr.pl/sejm_wystapienia/...

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka