Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
240
BLOG

Pamięć i tożsamosc 10.04.2010 Skarby Jasnej Góry

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Kultura Obserwuj notkę 0

 http://skarbyjasnejgory.pl/wychowanie-przez-piekno/epitafium-smolenskie/

 

Epitafium Smoleńskie

 „PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ”, Jan Paweł II.

EPITAFIUM „PAMIĘCI I WDZIĘCZNOŚCI" OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ 10 IV 2010 NA JASNEJ GÓRZE.

 

Historia powstania Epitafium Smoleńskiego

Wstępne rozmowy i dyskusje na temat upamiętnienia ofiar TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ, jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. rozpoczęły się na Jasnej Górze we wrześniu tegoż roku w Fundacji Pro Patria, w gronie Paulinów: O. Jana Golonki, O. Dariusza Cichora, O. Nikodema Kilnara oraz Zarządu Fundacji. Wówczas powstawały pierwsze, wstępne studia nad graficznym przedstawieniem Tablicy Pamięci.

24 stycznia 2011 roku został skierowany list do Przeora Jasnej Góry, O. Romana Majewskiego z propozycją upamiętnienia tragedii z 10 kwietnia 2010 roku poprzez ufundowanie i umieszczenie w znaczącym miejscu tablicy pamiątkowej. Pomysł został zaakceptowany i przystąpiono do tworzenia zespołu realizacyjnego.

W 2 połowie 2011 roku ukształtował się ostateczny zespół koordynujący przedsięwzięcie, a w jego skład weszli: Lech Dziewulski, Andrzej Melak, Jan Waś, Lesław Majewski, Piotr Grzybowski, O. Jan Golonka.

Opracowany został wstępny projekt Tablicy Epitafijnej, a po szeregu wizualizacji i prób ustalono, że Epitafium zamieszczone zostanie na dziedzińcu klasztornym na wprost wyjścia z kaplicy Matki Bożej (tam, gdzie ostatecznie zostało zamontowane).

Autorem projektu jest Lech Dziewulski, artysta z Krakowa, który jednocześnie nadzorował dalsze działania przy Epitafium.

Po zatwierdzeniu ostatecznego projektu z naniesionymi korektami i poprawkami uwzględniającymi opinię publiczną oraz uwagi Ojców Paulinów, Pan Rafał Cywiński, rzeźbiarz z Nowej Góry k. Krzeszowic na początku 2012 roku przystąpił do wykonania modelu w glinie, a następnie zrealizował negatyw w gipsie. Ten został podzielony na części i przekazany w celu wykonania odlewu do pracowni Pana Marka Ganewa z Krakowa, artysty który wykonywał m.in. Srebrne wrota Ikonostasu Soboru Sofijskiego w Kijowie.

W tym czasie, w klasztorze zapadła decyzja, że Epitafium zostanie uzupełnione o bardzo wymowną tablicę ze Smoleńska, która to ufundowana była przez Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010, a wykonana przez rzemieślnika Sylwestra Kierca. Łukasz Kudlicki i Andrzej Melak sformułowali tekst napisu. Tablicę, w noc poprzedzającą pierwszą rocznicę katastrofy, strona rosyjska zdemontowała i przekazała do Ambasady Polskiej, a w to miejsce zamontowała inną, według własnej wersji.

Tablicę przetransportowano do MSZ w Warszawie, skąd procesyjnie, z udziałem księży, z Al. Szucha przeniesiono do Bazyliki św. Krzyża. W czerwcu 2011 r. przewieziono ją do Częstochowy, a w dniu Pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, podczas Mszy św. na szczycie przekazano na ręce O. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, z prośbą o umieszczenie w widocznym miejscu Sanktuarium.

Epitafium Smoleńskie zostało poświęcone przy udziale Episkopatu Polski 3 maja 2012 roku, w Święto Matki Bożej Królowej Polski. Uroczystego odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

Dziękujemy wszystkim Dobrodziejom za dotychczasową pomoc i zapraszamy wszystkich Pielgrzymów i ludzi dobrej woli, którzy zechcą jeszcze wesprzeć inicjatywę epitafium „Pamięci i Wdzięczności" poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Będzie to wyraz naszej czci i miłości względem tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

    

Opis projektu Epitafium Smoleńskiego.

Do jakże licznych wotywnych tablic i urn pamięci od 3 maja 2012 roku doszło Epitafium Smoleńskie. Ma ono wydzielone cztery wątki ideowo rzeźbiarskie:
1. Dominują drzewa i dobrze się stało. Faktycznie poza naszymi wschodnimi granicami leżą: Smoleńsk, Kozielsk, Starobielsk, Miednoje i Katyń – gdzie przecież wyrosły lasy na mogiłach Polaków.
2. Istotą Jasnogórskiego Epitafium Smoleńskiego jest pamięć o 96 ofiarach, które zginęły w katastrofie samolotowej. W jednym momencie oddały życie najważniejsze osoby w państwie: Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, członkowie rządu, parlamentu, osoby duchowne z Biskupem Polowym Wojska Polskiego J. Ex. gen. dyw. Tadeuszem Płoskim, historycy, politycy, kombatanci, delegacje i obsługa samolotu.
3. Lecieli do Rosji, do Katynia na uroczystości obchodów 70-rocznicy mordu Polaków w katyńskim lesie. Od stopy tablicy widnieje Godło Polski – Orzeł, dalej w plastyczny sposób za pomocą świec ukazane są ofiary katastrofy. Zostali wszyscy enumerowani ilością świec, które od miejsca tragedii, wśród drzew rozmieszczone są ku górze płaskorzeźby tworząc drogę. Wzrokiem trzeba się zatrzymać na centralnie umieszczonym Krzyżu Katyńskim z przewieszoną stułą. Płonące świece są łącznikiem między lasem smoleńskim i lasem katyńskim. 
4. Spoza konarów drzew, jako zwieńczenie ideowe Epitafium ukazuje się postać Matki Bożej Jasnogórskiej, która swym płaszczem opieki obejmuje całą traumę. Na jej płaszczu migocą heraldyczne lilie Córy Królewskiego Rodu, bo „Myśmy nie umieli ich obronić”. Głównym przesłaniem ma być widniejący u dołu Epitafium napis: „SURGE POLONIA”.

 

 

 

W części informacyjnej Epitafium znajduje się pełna lista 96 ofiar tragedii. 
Poniżej umieszczona jest tablica z napisem:  

„PAMIĘCI 96 POLAKÓW
NA CZELE Z PREZYDENTEM RP
LECHEM KACZYŃSKIM
KTÓRZY 10 KWIETNIA 2010 R.
ZGINĘLI W KATASTROFIE LOTNICZEJ
POD SMOLEŃSKIEM
W DRODZE NA UROCZYSTOŚCI
UPAMIĘTNIENIA 70 ROCZNICY
SOWIECKIEJ ZBRODNI LUDOBÓJSTWA
W LESIE KATYŃSKIM
DOKONANEJ NA JEŃCACH WOJENNYCH
OFICERACH WOJSKA POLSKIEGO
W 1940 R.
STOWARZYSZENIE RODZIN
KATYŃ 2010”,

którą Polacy ufundowali i umieścili na kamiennym obelisku w miejscu katastrofy, a strona rosyjska ją zdemontowała i umieściła swoją zmieniając tekst.

 

Zamknięciem Epitafium jest czterowiersz:

     Przyjmij Królowo Jasnogórska

   Losem Ojczyzny obarczonych 

    Strażników źródeł i pamięci… 

                           Nie umieliśmy Ich ochronić…

  

  O pamięć umęczonych Ojców

Za nas upomnieć się lecieli. 

   Za nas zginęli na obczyźnie… 

                              To myśmy Ich ochraniać mieli…

 

 Wyproś u Syna przebaczenie 

 Pomóż sumienia nam ukoić, 

      Zabliźnić się smoleńskiej ranie, 

                             Żeśmy nie mogli Ich ochronić…

 

     Przygarnij w sercu lud skarlały, 

 Pomóż nam żyć, jak Oni żyli, 

          By godnie rządzić w Ich Ojczyźnie.
                        Bo myśmy Ich nie ochronili.

 

 

O. płk dr Jan Golonka OSPPE
Kurator Zbiorów Sztuki na Jasnej Górze

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura