Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
436
BLOG

Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 6

Pobudka 

Przepraszamy za niedostępność pełnej strony. Poniżej prezentujemy formularz, który umożliwia przesłanie swoich danych. Skontaktujemy się z Państwem. 

 

 

Dodany dnia 8 maj 2015

8 maja od godziny 18.00 zapraszamy na wieczór z Grzegorzem Braunem. Wydarzenie będziemy nadawać do godziny 23.59.
Pytania do Grzegorza Brauna można zadawać drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: wieczorzbraunem@gmail.com lub podczas spotkania na czacie Livestream.
Zachęcamy do jak najszerszej promocji tego wydarzenia oraz zadawania ciekawych pytań!

 

Dodany dnia 8 maj 2015

Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI

 

Dodany dnia 8 maj 2015

 

konon     Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI     12:09
Trzeba po prostu rozpocząć publiczną debatę nad tym czy ulec szantażowi tych od odszkodowań za Holocaust i dać im te 60mld USD. A jeśli tak to co w zamian? Wstrzymanie rozpowszechniania frazy "Polskie Obozy Zagłady" to chyba mało jak za tą cenę? Prof. Kieżun jest za tym żeby dać ale negocjować. Bronek z Donkiem też za, nawet chcieli sprzedać lasy żeby mieć kasę. Michalkiewicz twardo żeby nic nie dawać i nie ulegać szantażowi. Potrzebna jest poważna dyskusja.
Opinię na świecie mamy już niestety … [More]
 
oto ODPOWIEDŹ !

http://gloria.tv/media/7B86aMN5e1a

GRZEGORZ BRAUN TVP INFO tuż przed ciszą wyborczą
majkel007     Thursday, 23:56
TVP rozgromione w drobny Mak :) szkoda że nie było p. Kraśko :)
 
 
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI     oremus54 likes this.     Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI     09:00
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
m.rekinek     Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI     Friday, 00:50
10.05 Warszawa, Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy. Modlić się będziemy pod siedziba Państwowej Komisji Wyborczej, ambasadą Kanady i Ministerstwem Edukacji
Jak co miesiąc zapraszamy! Tym razem w ten niezwykły i bardzo ważny dzień wyborów niech nie zabraknie naszej obecności i modlitwy różańcowej by dobro zatryumfowało nad zorganizowanym złem. Pod ambasada Kanady będziemy modlić się o uwolnienie Mary Wagner a o zaprzestanie deprawacji i obniżania poziomu nauczania naszych dzieci … [More]
 
Walka, dobro, zło
Wierność, zdrady szok
Całość, zmienność
Wieczny ruch w was trwa
Dajesz, bierzesz coś
Tulisz, wzniecasz złość
Pragniesz, marzysz 
Wieczny ruch w was trwa

Idealny czas pustych twarzy blask
Wieczny ruch wciąż trwa, zmienia was 
Płynie wieczny czas
W ustach waszych ślad
Idealny czas na zmianę was

Biedak, skąpy król
Diabeł, Anioł Stróż
Piekło, niebo 
Wieczny ruch w was trwa
Noc i jasny dzień
Tęcza w szarej mgle
Reszka, Orzeł
Wieczny ruch w was trwa

Koszmar, piękny sen
Radość, potok łez
Szczęście czy też pech
Wieczny ruch w was trwa
 

1.                             Lisowczycy – Wikipedia, wolna encyklopedia

pl.wikipedia.org/wiki/Lisowczycy

 

  •  
  •  

Tym razem dowodził nimi Stanisław Strojnowski i Idzi Kalinowski. ... Stanisław Stroynowski, lisowski zagończyk, przywódca i legislator, PWN, Warszawa  ...

Historia - ‎Wojskowość i uzbrojenie - ‎Lisowczycy w literaturze

 
W HOŁDZIE PRADZIADOWI STANISŁAWOWI STROYNOWSKIEMU (STROJNOWSKIEMU) PUŁKOWNIKOWI LISOWCZYKOW
 
  • Autor:
  • Magnuszewski, Władysław (1925-1996).
  • Tytuł:
  • Z dziejów elearów polskich : Stanisław Stroynowski - lisowski zagończyk, przywódca i legislator / Władysław Magnuszewski ; Lubuskie Towarzystwo Naukowe.
  • Adres wydawniczy:
  • Warszawa ; Poznań : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978.
  • Opis fizyczny:
  • 214, [2] s. : il. ; 24 cm.
  • Typ dokumentu:
  • Książka
  • Zobacz również:
  • Lisowczycy.
    Prawo wojskowe - Polska - legislacja.
    Strojnowski, Stanisław - (15..-16..).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lisowczycy

Lisowczycy[edytuj]

 
 
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy formacji lekkiej jazdy polskiej. Zobacz też: Lisowczycy – strona ujednoznaczniająca.
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
 
Lisowczyk na białym koniu – obrazJuliusza Kossaka z ok. 1860–1865 (kopia obrazu Jeździec polskiRembrandta)
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
 
Lisowczycy – akwarela Juliusza Kossaka
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
 
Lisowczycy Strzelanie z łuku – Józef Brandt, 1885
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
 
„Lisowczycy przed gospodą” – Józef Brandt
Pobudka DROGA DO WOLNOŚCI
 
„Lisowczycy nad Renem” – dzieło Juliusza Kossaka

Lisowczycylisowczyki (początkowa nazwa Straceńcy, również chorągiew elearska) – formacja lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego, oparta na wzorach ustrojowych konfederacji wojskowych,sformowana w 1614 roku, pierwotnie jako konfederacja żołnierska pod wodzą pułkownika Aleksandra Józefa Lisowskiegoherbu Jeż. Zawiązki lisowczyków powstały już w czasie służby Lisowskiego u Dymitra II Samozwańca w latach 1607–1611[1].

 

 

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dwutysięczny oddział lisowczyków brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1609–1618. Od śmierci Lisowskiego w 1616 r. dowodzeni byli przez pułkownika Stanisława Czaplińskiego. Od 1619 r. ich dowódcą był Walenty Rogowski[2]. W czasie wypraw moskiewskich przeprowadzili szereg operacji zaczepnych na terytorium Carstwa Rosyjskiego, rozbijając w grudniu1617 r. pod Kaługą wojska rosyjskie kniazia Dymitra Pożarskiego. Ich łupiestwo spowodowało m.in. obłożenie tej formacji klątwą, która jednak po pewnym czasie została zdjęta.

W 1619 r. stacjonujący w okolicach Kowna lisowczycy oddani zostali przez króla Zygmunta III Wazę do dyspozycjiFerdynanda II, zagrożonego w oblężonym przez księcia siedmiogrodzkiego Gábora Bethlena Wiedniu. Wspomagani oni byli przez oddziały zaciągnięte w Polsce przez Adama Lipskiego oraz Jerzego Hommonaia – węgierskiego magnata, wroga Bethlena. 8–10 tysięcy lisowczyków pod dowództwem Walentego Rogowskiego pokonało w dniach 22–23 listopada wojskaJerzego I Rakoczego w bitwie pod Humiennem i Zavadą. Zdobyto 17 chorągwi węgierskich. Na placu poległo ok. 3 tys. żołnierzy Rakoczego, reszta poszła w rozsypkę. Droga na Księstwo Siedmiogrodu stanęła otworem. Lisowczycy nie zdobyli wprawdzie nawet Koszyc, jednak zmusiło to Gábora Bethlena 4 grudnia do odstąpienia od oblegania Wiednia i powrotu do zagrożonego kraju.

Na wieść o zbliżaniu się Rakoczego z nową, piętnastotysięczną armią, część pułku z Rogowskim postanowiła wrócić do Polski (zatrzymali się na Słowacji, dając się we znaki mieszkańcom). Pozostali towarzysze pod wodzą Jarosza Kleczkowskiego zdecydowali się na przejście na służbę cesarską, w której pozostali przez kilka następnych lat. Po śmierci Kleczkowskiego, 4 marca 1620 pod Krems, ich pułkownikiem został Stanisław Rusinowski, pod którego rozkazami walczyli na Białej Górze 8 listopada 1620 r.; w bitwie tej zdobyli 20 chorągwi pułkowych. 7 maja 1621 cesarz wypłacił zaległy żołd i zwolnił od służby uciążliwych z powodu grabieży lisowczyków (aż do czasów wojen napoleońskich w Królestwie Niemieckimmatki straszyły swe dzieci polskimi kozakami). Część towarzyszy przeszła na służbę księcia bawarskiego Maksymiliana, inni wrócili do Polski.

Chorągiew pułkownika Rusinowskiego walczyła z Turkami pod Chocimiem w 1621 r. (podczas tej bitwy zginął ich dowódca).

Po wojnie z Turcją Zygmunt III Waza ponownie wysłał lisowczyków na służbę cesarza Ferdynanda. Tym razem dowodził nimi Stanisław Strojnowski i Idzi Kalinowski. Brali udział w bitwach na Śląsku, pod KłodzkiemBystrzycą Kłodzką oraz podMansfeld.

Podczas wojny ze Szwecją w latach 1626–1629 walczyli na terenie Prus Królewskich.

Pod dowództwem Pawła Niszczyckiego, starosty łomżyńskiego, i Jana Gromadzkiego wzięli udział w wyprawie Ferdynanda II w wojnie z Królestwem Francji, gdzie walczyli w Pikardii aż do odwołania przez Sejm. Ostatnim pułkownikiem lisowczyków byłMikołaj Moczarski.

Po powrocie do kraju dali się we znaki ludności cywilnej. Splądrowali i puścili z dymem Radomsko. Zostali potępieni w uchwałach sejmowych i rozwiązani około 1635 roku.

Szczególnie odznaczyli się w trakcie kampanii moskiewskiej w 1610 r. oraz w walkach przeciwko Turkom w latach 1620–1621.

Zasięg ich działań obejmował tereny od Renu po Morze Białe[3].

Wojskowość i uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Celem utworzenia oddziałów lisowczyków było odciążenie skarbu Rzeczypospolitej od obowiązku wypłacania im żołdu. Werbowano ich, zapewniając im pełną swobodę zagarniania łupów wojennych, które były ich jedynym wynagrodzeniem za służbę. Formacja była złożona z najemników różnej narodowości, głównie PolakówLitwinów i Rusinów. Dowódców obierali sobie sami za pomocą głosowania.

Podobnie jak cała jazda narodowego autoramentu, dzielili się na towarzyszypocztowych oraz czeladź – ciurów, tworzących oddzielne chorągwie, które brały udział w manewrach, a czasami w boju, co było nowością w wojskach polskich. Pułklisowczyków (zazwyczaj ponad 1000 ludzi) dzielił się na chorągwie, z czego dwie (czarna i czerwona) podlegały bezpośrednio dowódcy. Pułki dowodzone były przez pułkowników z pomocą oboźnego, sędziego i strażnika. Chorągwie prowadzone były przez rotmistrzów z pomocą porucznika i chorążego.

Specjalizowali się w zagonach na terytorium wroga, walczyli bez taborów, zaopatrując się w terenie, na którym operowali. Poruszali się podobnie jak Tatarzy,komunikiem, tzn. nie mieli wozów, tylko po kilka koni do jazdy wierzchem, a wyposażenie i żywność przewozili na koniach jucznych.

Specyficzny był sposób dosiadania przez nich koni – stali w strzemionach, pochylając się nad koniem, aby maksymalnie mu ulżyć i wykorzystać jego możliwości (podobnie jeżdżą dzisiejsi dżokeje). Powodowało to również zwiększenie siły zamachu bronią sieczną lub obuchową (cios z przysiadu), ułatwiało obracanie się w celu wystrzelenia pocisku, jak również przesiadanie się na innego konia w biegu. Ich siodła były niewielkich rozmiarów.

Charakteryzowali się błyskawicznym przemieszczaniem, wynikającym z wymienionych powyżej sposobów jazdy, stosowaniem podstępów i forteli wojennych, niesamowitą odwagą oraz straszliwym pustoszeniem i rabowaniem terenów, na których przebywali. Ich wyszkolenie jeździeckie i bojowe wzbudzało podziw cudzoziemców. Wyróżniali się dzielnością, ale także okrucieństwem i szczególnym zamiłowaniem do rabunku, który został na stałe przypisany do zasad działania tej formacji (np. mieli zwyczaj zabijać każdego napotkanego przechodnia, żeby nie pozostawiać świadków). Cieszyli się wielką sławą w Europie jako niezrównana w szybkości jazda (pokonywali dziennie do 150 km)[4].

Ich uzbrojenie i ubiór były niemal całkowicie dowolne i zależne od stopnia zamożności konkretnego żołnierza.

Nosili pełniące funkcję miękkiej zbroi pikowane żupanybaczmagi (skórzane buty), czapki typu kołpak i charakterystyczne dla nich obcisłe spodnie. Nie używali zbroimetalowych. Niektórzy zakładali misiurki czy kolety, rzadko zdobyczne kałkany.

Uzbrojenie zaczepne składało się z szabli (obowiązkowo), łuku refleksyjnego chowanego w sajdaku (pokrowiec na łuk z kołczanem), ewentualnie krótkich pik lubrohatyn. Zamiennie z łukami czasami używano pistoletówrusznicarkebuzów lub bandoletów. Oficerowie posiadali dodatkowo nadziak bądź czekan i niekiedykoncerz lub pałasz troczony przy siodle, zazwyczaj pod lewym kolanem[5].

Lisowczycy w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienia z wypraw lisowczyków spisał ich kapelan Wojciech Dębołęcki w Przewagach elearów polskich, co ich niegdy Lisowczykami zwano, które czynili w państwach Cesarskich przeciwko Heretykom, za czasów niezwyciężonych Monarchów Ferdynanda II Cesarza, Zygmunta III Króla Polskiego, w leciech Pańskich r. 1619 do 1623, krótko naprędzce zgromadzone przez Wielebnego Wojciecha Dembołęckiego z Konojad Franciszkanina S. Th. bakałarza: z rozkazania Ojca Św. ich kronikarza (1619–1623).

Historia powstania i działalności lisowczyków znajduje się również w trzytomowej powieści historycznej autorstwa Kazimierza Korkozowicza o tytule Jeźdźcy Apokalipsy.

Wybrane pozycje literackie[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy lisowczyków[edytuj | edytuj kod]

Kolejnymi dowódcami lisowczyków byli:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Skocz do góry↑ Ekes i Kotarski 1972 ↓, s. 472.
  2. Skocz do góry↑ Kajetan Kwiatkowski: Dzieje narodu polskiego za panowania Władysława IV króla polskiego i szweckiego. Warszawa: N.Glücksberg, 1823, s. 143.
  3. Skocz do góry↑ H. Wisner, Lisowczycy, s. 32–316.
  4. Skocz do góry↑ R. Sikora, Wojskowość polska..., s. 83–91.
  5. Skocz do góry↑ T. Nowak, Dzieje oręża polskiego..., s. 205–206.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Ekes, Henryk Kotarski: Aleksander Józef Lisowski. W: Polski Słownik Biograficzny. T. XVII. Warszawa: 1972.
  • Kajetan Kwiatkowski: Dzieje narodu polskiego za panowania Władysława IV króla polskiego i szweckiego. Warszawa: N.Glücksberg, 1823.
  • Tadeusz M. Nowak, Jan Wimmer: Historia oręża polskiego 963-1795. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1981. ISBN 83-214-0133-3.
  • Henryk Wisner: Lisowczycy: Łupieżcy Europy. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 2013. ISBN 978-83-11-12890-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:
Lisowczycy
 
 

Horytnica - Zmienność

1.                             Horytnica - Lisowczycy (napisy) - YouTube

 6:54

www.youtube.com/watch?v=h-bHyY11K_U

 

  •  

19.04.2012 - Przesłany przez: BlackSwedishCat

Gdyby ktoś nie wiedział - Lisowczykami nazywano oddziały jazdy, która służyła Rzeczypospolitej, ale nie ...

Nie płacz po swoim zagończyku, choć poległ taki młody
Nie łez mu brak lecz dzikich stepów, swej szabli i przygody
Tam gdzie ich wojen niosły losy jak wichry letniej burzy
Tam ciągle płynie pieśń żołnierska-wolności, walki, służby

Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Pod kopytami szwedzki dragon, od szabli ginie Tatar
Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Buzdygan kruszy szyki wrogów, to Lisowczyków szarża

Na Kresy wiodła krew gorąca, by carskie burzyć trony
Choć żołdu nie płaciła Polska, cel został wypełniony
I niosła w dal rogate serca, pieśń ognia, krwawej stali
Rytm kopyt wybijały bębny, gdy w dal galopowali

Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Pod kopytami szwedzki dragon, od szabli ginie Tatar
Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Buzdygan kruszy szyki wrogów, to Lisowczyków szarża

Czerwono czarny sztandar wzywał przeciwko wielu wrogom
Na Rusi wzmogła się pożoga, to szwedzki nadszedł potop
Gdy przyszło wydrzeć Azji Jasyr i rozbić Tatarzyna
Tam rozbiegały się gromady, straceńców gnała drużyna

Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Pod kopytami szwedzki dragon, od szabli ginie Tatar
Spójrz idą pułki Lisowczyków, we wszystkie strony świata
Buzdygan kruszy szyki wrogów, to Lisowczyków szarża

Czas zatarł pamięć tamtych wieków, walecznej, dziarskiej braci
Ich kości leżą pośród stepów, wśród dzikich pól połaci
Lecz wiem, że gdy Was wezwie Polska, zabłysną ostre szable
I duchy Wasze niespokojne, znów dla niej ruszą w siodle

 

https://www.youtube.com/watch?v=zQCIvJnOpIo

Horytnica - Mały Powstaniec

 
 
Grzegorz Braun

Polski nie podaruje Polakom nikt inny - jeśli sami się o Nią nie upomną. Tymczasem polscy rycerze śpią nie tylko pod Giewontem. Czas, by się pobudzili jak kraj długi i szeroki. Czas, by lepiej przypomnieli sobie, kim naprawdę są, kim bywali w historii i kim być mogą - jeśli odzyskają swoją dziejową formę.

Na 1050. rocznicę Chrztu Polski wszędzie tam podjąć należy program pracy organicznej: KOŚCIÓŁ, SZKOŁA, STRZELNICA. To właśnie misja budzących się ryczerzy: pomóc rodakom odzyskać dumę z polskiej cywilizacji, której specjalnością i „towarem eksportowym” była przez wieki wolność.

Gr

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka