Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
351
BLOG

Gwoli przypomnienia cz.I. Napoleon w Polsce Rok 1812.

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 0

Apoteoza Zachodu rodem mitu z Pana Tadeusza Adam Mickiewicza nie ma końca.

http://www.krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=1004

Moskiewska wyprawa Napoleona w 1812 r.  
(kompendium wiedzy o kampanii rosyjskiej 1812 r. - z ilustracjami Henryka Dwornika)
 

Wieść o wyprawie Napoleona na Rosję rozbudziła wśród Polaków olbrzymie nadzieje na odbudowę własnego państwa – i to w granicach z 1772 r. Powołana na ziemiach zaboru rosyjskiego Konfederacja Generalna Narodowa wezwała wszystkich Polaków do porzucenia obcej służby i włączenia się do walki z Rosją. Wezwania tego usłuchali nawet ci, którzy – jak książę Adam Czartoryski – nadzieje na częściowe choćby odzyskanie przez Polskę niepodległości wiązali z Rosją.

Napoleon nie zamierzał jednak wcale Polski odbudowywać. Choć nie wykluczał on tego, że w przyszłości – po zwycięstwie nad Rosją – powstanie na ziemiach polskich jakieś państwo, w którym jakiś jego krewny lub marszałek obejmie funkcję monarchy, to w 1812 r. interesował się on głównie zaopatrzeniem swych wojsk i poborem rekruta. Polakom nie obiecał nic.

Wyprawa Napoleona na Rosję nie była aż tak krwawa. Wynikało to z przyjętej przez Rosjan strategii: ich armia wycofywała się przed silniejszym liczebnie przeciwnikiem, niszcząc i ogałacając z żywności opuszczone tereny (taktyka spalonej ziemi). Błąd Napoleona polegał na tym, że nie docenił on istniejących w rosyjskim imperium trudności komunikacyjnych i klimatycznych, ani też zdolności Rosjan do poświęceń w obronie zagrożonej przez wroga ojczyzny.

We wrześniu 1812 r. Napoleon – zdawałoby się – dopiął swego. Jego Wielka Armia, osłabiona co prawda morderczymi bitwami o Smoleńsk (17 VIII) i pod Borodino (7 IX) zajęła Moskwę. Napoleon był przekonany, że zdobycie dawnej stolicy rosyjskiego imperium zapewni wojsku niezbędną aprowizację i zmusi cara Aleksandra I do podjęcia rozmów o warunkach korzystnego dla Napoleona pokoju. Car jednak, zamiast skapitulować, kazał Moskwę po prostu… spalić. Francuzi nie mogli miasta utrzymać dłużej.

19 października 1812 r. cesarz zarządził odwrót. Jego Wielka Armia liczyła już tylko 100 000 żołnierzy. Reszty dzieła zniszczenia dopełniły wyjątkowo wczesna i surowa zima, a także konieczność powrotu ogołoconym z żywności szlakiem na Smoleńsk. Przeprawiając się pod ogniem rosyjskich dział przez nienormalnie, jak na listopad, rozlaną Berezynę Napoleon miał 30 000 żołnierzy, a i z nich przeżyła ledwie połowa. Napoleon uciekł saniami do Warszawy, a stamtąd do Paryża. Epoka napoleońska wielkimi krokami zbliżała się do nieuchronnego końca.
 

KALENDARIUM

Kwiecień 1812 - Rosja wydaje Francji ultimatum: Napoleon musi wycofać wojska z Prus i Księstwa Warszawskiego jako wstęp do wytyczenia nowych granic w Europie

23/24.06.1812 - W nocy siły Wielkiej Armii liczącej 530 000 żołnierzy przekraczają Niemen - początek wojny francusko-rosyjskiej 

28.06.1812 - Napoleon wkracza do Wilna 
14.07.1812 - Car Aleksander I na żądanie generałów opuszcza Pułtusk 
26.07.1812 - Bitwa pod Ostrowem, która opóźnia marsz Napoleona
17.08.1812 - Napoleon wkracza do spalonego przez Rosjan Smoleńska
07.09.1812 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Borodino
 

image
(akwarelka, oryginał 11x17 cm)
 
image
(akwarelka, oryginał 11x14,5 cm)
 

15.09.1812 - Napoleon wkracza do Moskwy - wybucha pierwszy pożar
15.10.1812 - W Moskwie pada pierwszy śnieg
19.10.1812 - Rozpoczyna się odwrót z Moskwy
30.10.1812 - Po raz pierwszy chwycił silny mróz
31.10.1812 - Rozpętała się pierwsza śnieżna zamieć
09.11.1812 - Napoleon dociera do Smoleńska
14.11.1812 - Napoleon opuszcza Smoleńsk
22.11.1812 - Napoleon dowiaduje się, że most na Berezynie został spalony
 

image
(akwarelka, oryginał 13x15,5 cm)
 

28.11.1812 - Armia Napoleona przeprawiła się przez Berezynę
05.12.1812 - Napoleon opuszcza swoją armię i wyrusza do Paryża
18.12.1812 - Napoleon przybywa do Paryża
 

BILANS
Straty jakie poniosła Wielka Armia w Rosji były przerażające. W Rosji pozostało na zawsze ponad 330 tysięcy napoleońskich żołnierzy, w tym 60 tysięcy żołnierzy poległo w bitwach i potyczkach, zaś blisko 120 tysięcy zmarło z chorób, mrozu, głodu i wyczerpania. Prawie 150 tysięcy dostało się do rosyjskiej niewoli, z której powrócili na dobrą sprawę dopiero latem 1814 roku, już po abdykacji Napoleona. Biorąc pod uwagę, że w czerwcu 1812 roku rosyjską granicę przekroczyło ponad 420 tysięcy żołnierzy Wielkiej Armii, stanowiło to prawie 80 procent stanu wyjściowego armii. W grudniu 1813 roku udało się zmobilizować w Prusach i Księstwie Warszawskim zaledwie 30-tysięczną armię. Te 30 tysięcy musiało teraz stawić czoła blisko 140-tysięcznej armii Kutuzowa! 

Na rozległych przestrzeniach rosyjskiego imperium przepadł kwiat napoleońskiej armii. Ubytek krwi był tak duży, że cesarstwo francuskie nie mogło się już z tego ciosu podźwignąć. Okazało się, że Napoleona i jego armię można jednak pokonać. Wojna z Rosją uwidoczniła jeszcze jeden fakt: większość napoleońskich marszałków wypadła słabo lub w najlepszym razie, przeciętnie. Najwyższe noty zebrali Davout (bez wątpienia najlepszy marszałek cesarza, jedyny mogący się z nim równać) i Ney (jego niesamowitą odwagę docenili nawet generałowie rosyjscy). 

Jeśli ktokolwiek wtedy pomyślał, że po tak strasznej klęsce dni cesarza są już policzone - był w błędzie. Już cztery miesiące później Napoleon powrócił. Koalicję antyfrancuską czekała teraz najdłuższa i najbardziej krwawa kampania z dotychczas stoczonych z cesarzem Francuzów. Miała się rozegrać na ziemiach niemieckich, a jej kulminacyjnym punktem będzie "bitwa narodów" pod Lipskiem.

_______________________________
Źródła:
teksty: 
WSTĘP z http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/kalendarium/article.htm?id=48067
(Bartłomiej Kozłowski: „Początek wyprawy Napoleona na Rosję”)
KALENDARIUM z http://p.r.webpark.pl/nap_kalendarium.html
(„Kalendarium życia Napoleona Bonaparte”)
BILANS z http://napoleon.gery.pl/kampanie/rosja14.php 
(Szymon Jagodziński: „Bilans kampanii rosyjskiej”)
ilustracje: 

Henryk Dwornik (1914-1993) – wybrane obrazki z niepublikowanej sagi rysunkowej „Mauritius” (wielopolowa akwarela malowana w Mierzejewie ok. 1983 r. – oryginał w posiadaniu rodziny).


________________________
Dla www.klasaa.net zebrał
i opracował: Leonard Dwornik


Oda Franciszka Morawskiego NA POWRÓT WOJSKA 1812

 

P.S. Franciszek Morawski (późniejszy generał-poeta z Luboni) uczestniczył zarówno w kampanii rosyjskiej jak i w kampanii saskiej, o czym tak pisze w swej krótkiej autobiografii: „… wkrótce przed kampanią 1812 r. zostałem grosmajorem w tymże 12 pułku piechoty, a że dowódca jego, generał Weissenhoff, poszedł na szefa sztabu dywizyi generała Zajączka, więc ja komenderowałem jako grosmajor pułkiem aż do Smoleńska. Roku 1812 przeznaczony zostałem na szefa sztabu dywizyi generała Kniaziewicza. Za tę bitwę, w której konia podernną zabito, dostałem krzyż kawalerski Legii honorowej. Całą tę kampanią rosyjską jako szef sztabu odbyłem i znajdowałem się we wszystkich wielkich bitwach, nawet pod Tarutynem za Moskwą. W czasie tej kampanii zostałem także pułkownikiem, o czem dopiero się dowiedziałem za powrotem do Warszawy, gdyż kuryer z podpisem nominacyi nie mógł dojechać do armii. Podczas odwrotu byłem w bitwach pod Wiaźmą i nad Berezyną.
Wróciwszy do Warszawy, nominowany zostałem adjutantem-komendantem w sztabie księcia Poniatowskiego, przez którego z Krakowa z depeszami wysłany do Napoleona, znajdowałem się w bitwie pod Budziszynem. W kampanii saskiej przeszedłem do kawaleryi jako szef sztabu dywizyi jazdy księcia Antoniego Sułkowskiego, przy którym byłem w bitwach wszystkich, a nakoniec pod Lipskiem, za którą otrzymałem krzyż zloty oficerski legii honorowej."

Moskiewska wyprawa Napoleona w 1812 r. - HISTORIA ...

www.krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=1004
Translate this page
Wieść o wyprawie Napoleona na Rosję rozbudziła wśród Polaków olbrzymie nadzieje ... 15.09.1812 - Napoleon wkracza do Moskwy - wybucha pierwszy pożar

Bitwa pod Borodino - wygrana, która stała się przyczyną klęski

www.polskieradio.pl/.../683875,Bitwa-pod-Borodino-...
Translate this page
Sep 5, 2014 - 5 września 1812 pod Borodino Wielka Armia Napoleona starła się z rosyjską, ... Wyprawa Napoleona na Moskwę była początkiem końca jego ...

Mam przed sobą wydanie warszawskie z roku 1934.

Jak treściwe są naukowe dodatki zawarte w tym wydaniu. A szczególnie LOSY rękopisu PANA TADEUSZA w opracowaniu Profesora Pigonia.

Obecnie BANKRUT miasto Wrocław włada tymi rękopisami kupionymi za nie wielką kwotę 200 000 USA $ DOLLAR Ood Rodziny Tarnowskich.

Dane na otarcie łez przez pana dr hab. Adolfa Juzwenko jedynego spadkobiercy w postaci Fundacji Ossolineum Zakladu Narodowego im. Ossolińskich.

Może za te 4 miliardy zloty (euro) dane przez Prezydenta Andrzeją Dudę coś tam jeszcze odzyskamy ze zbiorow we Lwowie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ossolineum

Ossolineum

From Wikipedia, the free encyclopedia
 
 
Gwoli przypomnienia.
 
The building of the Ossolineum Institute inWrocław today
Gwoli przypomnienia.
 
The building of the Ossolineum Institute in Lwów (now Lviv, Ukraine). Archival photograph from before World War II

The Ossolineum or the National Ossoliński Institute (PolishZakład Narodowy im. OssolińskichZNiO) is a non-profit foundation located in Wrocław, Poland since 1947, and subsidized from the state budget. It was founded in 1817 by Józef Maksymilian Ossoliński of the Topór coat of arms, politician, writer and researcher who devoted his life to building and cataloguing an extremely rich library collection, the second in the country when it comes to size after theJagiellonian Library of Kraków. The history of Ossolineum goes back to the foreign Partitions of Poland in the 19th century. The institute along with its library was built intentionally as one of the most important national and Polish cultural institutions at a time when the sovereign Poland could not exist. It first opened its doors to the public in 1827, in Lwów (now Lviv, Ukraine).[1]

The collection of books, manuscripts, art prints and coins was brought by Ossoliński to Lwów, the capital of theAustrian zone of occupation of the former Polish–Lithuanian Commonwealth in 52 crates with the approval of Austrian emperor Franz Joseph. It was the founding stone for his Institute in Lwów (Institut in Lemberg in German). The income from Ossoliński's land-estates served for over three decades as the financial basis for his acquisitions.[1]Ossolineum soon became a meritorious centre for Polish science and culture maintained not only under the foreign rule, but also in sovereign Poland between world wars. Until the 1939 invasion of Poland it combined a Library, Publishing House, and the Lubomirski Museum.[1]

Gwoli przypomnienia.
 
Lviv's edifice of former Ossolineum today, renamed as Vasyl Stefanyk Library

Founding and development[edit]

The National Ossoliński Institute was located since its foundation (and up to 1945), in the former cloister and Church of the Calced Carmelite Nuns in Lwów at 2 Ossolińscy Street (now renamed as Stefanyka Street). After the first partition of Poland and the dissolution of many cloisters by Austrian emperor Joseph II, the cloister building fell into ruin. The restoration of the building was the pet-project of General Józef Bem who in 1823 attached the Museum Lubomirskich to the Ossoliński Institute, which was established originally by Prince Henryk Lubomirski.

Ossolineum in Galicia was under Austrian rule concentrating the Polish intellectual movement and was one of the most important centres of Polish culture in the annexation and Germanization. During that time there were many persecutions in the form of police searches and arrests of employees of the centre.

The institute housed a clandestine Polish printing office in the early 1840s, and had an exclusive right for publishing textbooks in times of Galician autonomy. During the revolutionary upheaval in 1848, the Ossolineum became one of the Polish landmarks in Lwów. It was vandalized by Ukrainian soldiers in the midst of fighting over the city in 1918.[2]

In accordance with the intention of its founder it became one of the most important research centres on history and Polish literature because it manages one of the biggest book collections in Poland as well as a large collection of manuscripts and autographs in which there are medieval manuscripts and oldest prints.

Smaller archives and book collections are also in Ossolineum: Jabłonowski, Poniński, Pawlikowski, Skarbek, Balzer, Sapieha, Lubomirski, Mniszek.

The library has national character i.e. the Polish department is the biggest and it attempts to complete the whole Polish scientific and literary oeuvre. Ossolineum is the owner of manuscripts of the foremost Polish writers and poets: MickiewiczAnsykSienkiewiczKasprowiczReymontŻeromski, and above all Słowacki.

Before the Second World War, the Ossolineum library consisted of 220,000 works, over 6,000 manuscripts, over 9,000 autographs, over 2,000 diplomas and over 3,000 maps (the collection of J.M. Ossoliński from the year 1827 included 10,121 works, 19,055 volumes, duplicates, 567 manuscripts in 715 volumes, 133 maps, 1,445 figures).

Ossolineum had also the biggest in Poland, complete collection of Polish press from 19th and 20th centuries.

In his last testament, the founder, Józef Maksymilian Ossoliński named members of Ossoliński family to hold the post of economic curatorship and in striving to maintain the continuity of the Institute mentioned 28 notable Polish families among whom a successor could be chosen in case if his own family died out.[3]

World War II seizures[edit]

After the takeover of Lwów by the Soviet Union in the September 1939 attack on Poland, the Communist Party nationalized and redistributed all Polish property.[4]Ossolineum was closed down and its library holdings were absorbed by the newly created Lviv Branch of the Academy of Sciences of the Ukrainian SSR.[5] TheLubomirski Museum's collection was distributed among various Lwów museums managed by the Ukrainians for the next two years.[6] During the subsequent German occupation of Lwów (from 29 June 1941 to 27 July 1944), the Ossolineum library was incorporated into the structure of the new German Staatsbibilothek Lemberg. At the beginning of 1944, the German government decided to move not only the collection of Lwów’s library, but also university and polytechnic library andShevchenko Scientific Society.

According to German orders two transports, which were prepared by professor Mieczysław Gębarowicz, who was managing Ossolineum during the war, were supposed to include only German specialized literature and a reference book collection of the main reading room. However, it also consisted of the most valuable and carefully selected special collections and Ossolineum’s cimelias. Together there were 2,300 manuscripts, cir. 2,200 documents (diplomas), cir. 1,700 old prints, cir. 2,400 figures and drawings from an old collection of Lubomirsky’s Museum, the Pawlikowski collection and hundreds of old coins. Moreover, it also included cir. 170 of the most valuable manuscripts of another Polish foundation library the Baworowscy Library, and the most valuable manuscripts and incunabulums of the University Library in Lviv. Among the evacuated literature of 19th and 20th century there were the autographs of Pan Tadeusz of Adam Mickiewicz, the whole legacy of Juliusz Słowacki's manuscripts (with autographs of Mazepa, Lilla Weneda, Król-Duch) and Aleksander Fredro (with autographs of Pan Jowialski, Śluby panieńskieZemsta and Dożywocie) and then autographs of works of Seweryn Goszczyński, Teofil Lenartowicz, Józef ConradHenryk Sienkiewicz (with autographs of The Deluge), Józef Ignacy KraszewskiJan KasprowiczWładysław Reymont (together with the autograph of Chłopi), Stefan Żeromski.

Furthermore, the manuscript legacy of Lviv’s scholars was moved: Wojciech Kętrzyński, Ludwik Bernacki, BalzerKarol Szajnoch and the archive of the Galician activist peasant movement of Bolesław and Maria Wysłouch. When it comes to documents, the oldest and most valuable copies were selected, starting from the documents of Pope Gregory IX from 1227 and the Silesian prince Henry I the Bearded from 1229.

The Ossolinem collection reached Cracow within March and April 1944, where they were supposed to survive the military actions in a cellar of the Jagiellonian Library. Unexpectedly in the summer of 1944, this collection was transferred by the Germans further West and stored in Adelin (Zgrodno) near Złotoryja in Lower Silesia in the summer of 1944. Fortunately, they survived the whole war and in 1947 were incorporated into the collection of the reactivated Ossolineum Library in Wrocław.

After the subsequent reversal of fortune, and another seizure of Lwów by the Soviet army, from August 1944 the library holdings functioned as the so-called Polish Sector of the Lviv Institute of Sciences' library. Only small part of the library and archival materials were transported in the years 1946–1947 from Lwów to Wrocławas a "gift of the Ukrainian people to the Polish nation".[5][6] They arrived by means of two train shipments in sealed carriages to the city, which was still in ruins at the time, and were opened to readers in September 1947.

Postwar appropriations[edit]

In 1946–1947, Ukrainian communists divided the Ossolineum collection in two parts. They followed the general rule that all materials referred to or with origins in lands east of the Curzon line, especially those connected with (in the Ukrainian commission's opinion) the history and culture of West Ukraine, and those whatsoever connected with RussiaBelarusPodoliaVolhynia (Wołyń)LithuaniaTurkey where were to remain in Lviv. This rule applied to even those materials, in which there was only a single mention about West Ukraine. There was a case where a great scroll of papers containing Greater Poland and Silesian materials was refused to be returned to Poland, because it had one page about Zhovkva (Żółkiew). The same happened to foreign materials that in the Ukrainian commission's opinion, where not connected with Poland.[7]

Originally the Ukrainians planned to hand over only 30,000 volumes from the Ossolineum Library. The number of books was increased several times and in May 1946 it finally reached 150,000 old prints, prints from 19th and 20th century and manuscripts. This constituted only 15–20% of the entire collection because graphical and cartographic collections, and almost the entire collection of Polish periodicals from the 19th-20th century were not taken into consideration.

Polish staff was denied to participate in decision making and assigned solely technical job, whereas Ukrainian staff was the only responsible for decisions, control and management. Offices where materials were packed were closed and Polish staff was refused to have access to them. The whole work was conducted in a great hurry.[7]

While dividing the collection, quite unique criteria were applied. Among those questioned, were King's Stanisław August Poniatowski abdication act, because it was signed in Grodno (now Hrodna in Belarus), Leszczyński materials of John Amos Comenius as a bohemian, all materials about dissidents, materials about the Bar Confederation, and diplomatic correspondence concerning Partitions of Poland.

Gwoli przypomnienia.
 
The Church of Society of Jesus, in which was a collection of press that was not bequeathed to Poland

In former Lwów, known as Lviv from now on, stayed priceless collection of Polish press, which was unprotected and “temporarily” stored for 50 years in Church of Society of Jesus, which was dedicated to the Saint Peter and Paul. All this collection was deliberately destroyed in later years as a part of soviet rampage of eradicating polish heritage and historical roots of Lviv city.[citation needed]

National Ossoliński Institute tile was replaced with a new name of W. Stefanyk Lviv's National Scientific Ukraine Library.

Partial transfer to Wrocław[edit]

Since 1947, Ossolineum Library in Wrocław was being reactivated on the basis of the collection from Lviv’s Ossolineum, which Poland recovered from authorities of the Soviet Union. After nationalization of landed estates in 1945 the source of money for the Library's maintenance in new historical conditions became theBudget. Since 1953, which was the moment of establishing Polish Academy of Sciences, Ossolineum library and publishing house became members of Academy institutions as a two separate institutions, whereas the Lubomirscy Muzeum was closed down.

Ossolineum today[edit]

In accordance with the act from January 5, 1995 the National Ossoliński Institute obtained the status of foundation subsidized from the Budget, at the same time Ossolineum stopped being an institute subordinate to the Polish Academy of Sciences. Relations between Ossolineum and Stefanyk Library were established in the early 1990s, but for a long time both parties offered proposals that excluded each other. In 1997, Poland put forward a proposal for the return of all of the Ossolineum collections from Lviv. In 2003, Ossolineum gained the option of full access to the Polish collection stored in Stefanyk Library with possibility of copying (scanning and microfilming) and working out analysis by Polish specialists. In Wroclaw, there was agreement about mutually copying (scanning) Polish collection in Lviv and Ukrainian materials signed.

In 2006, in Lviv branch of Wrocław National Ossoliński Institute was open. It is situated in renovated with Polish help edifice of previous Baworowscy Library. It consists of exhibition hall and office for Ossolineum employee, who takes part in copying collection, preparing catalogue, signalling condition of collection and maintenance needs.

Lwów/Lviv's Ossolineum
Gwoli przypomnienia.
Ossolineum edifice in Lviv 
Gwoli przypomnienia.
Library catalogues 
Gwoli przypomnienia.
Reading room 
Gwoli przypomnienia.
Reading room 
Gwoli przypomnienia.
Reading room 
Gwoli przypomnienia.
Antique stove 
Wrocław's Ossolineum
Gwoli przypomnienia.
Present postmonastic Ossolineum, north wing 
Gwoli przypomnienia.
From Piasek Island 
Gwoli przypomnienia.
At night 
Gwoli przypomnienia.
South wing, side of Nankier square 
Gwoli przypomnienia.
South entrance, side of Odra River, from Grodzka Street 
Gwoli przypomnienia.
Back south entrance form Nankier square 
Gwoli przypomnienia.
Courtyard 
Gwoli przypomnienia.
Bust of founder 

Distinguished employees[edit]

Literary curators[edit]

  • Jan Wincenty hr. Bąkowski 1818–1826
  • Henryk ks. Lubomirski 1827–1850
  • Maurycy hr. Dzieduszycki 1851–1869
  • Jerzy ks. Lubomirski 1869–1872
  • Kazimierz hr. Krasicki 1872–1882
  • Andrzej ks. Lubomirski 1882

Assistant curators[edit]

  • Mikołaj Michalewicz 1826–1827
  • Father Franciszek Siarczyński 1827–1829
  • Tadeusz Wasilewski 1829
  • Ksawery hr. Wiesiołowski 1829–1832
  • Konstanty Słotwiński 1832–1833
  • Ignacy hr. Krasicki 1833–1834
  • Gwalbert Pawlikowski 1834–1847
  • Jerzy ks. Lubomirski 1847–1851
  • Antoni Małecki 1869–1872 i 1882–1913
  • Ignacy Dembowski 1923

Managers[edit]

  • Ks. Franciszek Siarczyński 1827–1829
  • Konstanty Słotwiński 1831–1834 (1837)
  • Antoni Kłodziński 1839–1849,
  • August Bielowski 1850–1876
  • Wojciech Kętrzyński 1876–1918,
  • Witold Bełza 1916–1920
  • Adam Fischer 1916–1920
  • Jerzy Koller 1916–1920
  • Władysław Tadeusz Wisłocki 1916–1920
  • Antoni Lewak 1918–1939

See also[edit]

References[edit]

  1. Jump up to:a b c Stanisław Kosiedowski (2007). "Jak powstawało lwowskie Ossolineum (How Lviv Ossolineum was established)"Józef Maksymilian Ossoliński - szkic biograficzny, Ossolineum 1967Lwow.home.pl. Archived from the original (Internet Archive) on 13 October 2006. Retrieved March 12, 2013.
  2. Jump up^ Markian Prokopovych. Habsburg Lemberg: Architecture, Public Space, and Politics in the Galician Capital, 1772-1914. 2009. Purdue University Press. p. 141
  3. Jump up^ Adolf Juzwenko, Thaddeus Mirecki. The fate of the Lubomirski Dürers: recovering the treasures of the Ossoliński National Institute. Society of the Friends of the Ossolineum. 2004. p. 13
  4. Jump up^ Tadeusz Piotrowski, Poland's Holocaust, 1998 ISBN 0-7864-0371-3, p.14.
  5. Jump up to:a b Patricia Kennedy GrimstedTrophies of war and empire: the archival heritage of Ukraine, World War II, and the international politics of restitution. 2001. Harvard Ukrainian Research Institute. p. 163
  6. Jump up to:a b (Polish) Ossolineum's page, Historia i współczesność
  7. Jump up to:a b Norman DaviesGod's Playground, a History of Poland, Columbia University Press, 1982, ISBN 0231053525p.558

External links[edit]

Czekam też kiedy CBŚ, ABW oraz NIK  wkroczy do Fundacji im. Ossolińskich we Wrocławiu !

aukcje dzieł sztuki w Londynie pod młotek za długi

Oby nie za późno !

AUKCJE DZIEŁ SZTUKI - Aktualne wydarzenia z kraju i ...

abc.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/.../aukcje+dzieł+sztuk... - Translate this page
AUKCJE DZIEŁ SZTUKI: najświeższe informacje, zdjęcia, video o AUKCJE DZIEŁ ... przez Sotheby's w Londynie sprzedano dzieła sztuki - głównie obrazy - za 186,44 ...Pod młotek pójdą m.in. meble w stylu art deco i osiemnastowieczne oraz ... Bank Lehman Brothers wyprzedaje dzieła sztuki na aukcjach, by spłacić długi.

Bank Lehman Brothers wyprzedaje dzieła sztuki na ...

www.tokfm.pl/.../1,103090,8426522,Bank_Lehman_... - Translate this page
Sep 26, 2010 - Londynie sprzedano dwa dzieła sztuki z dawnej siedziby banku ... Bank Lehman Brothers wyprzedaje dzieła sztuki na aukcjach, by spłacić długi ... Na kolejnej aukcji w Londynie pod młotek pójdzie obraz "Madonna" ...

Muzeum sprzedaje dzieła, aby pokryć długi | Portal Rynek i ...

https://rynekisztuka.pl/.../muzeum-sprzedaje-dziela-ab... - Translate this page
Aug 12, 2014 - Winslow Homer oraz Alexander Calder pod młotek ... Przede wszystkim zwraca on uwagę na fakt, że aukcje dzieł sztuki są ryzykowne. ... Aukcjetowarzyszące Frieze Art Week w Londynie · 853 mln dolarów podczas jednej ...

Najwięksi Impresjoniści Na Majowej Aukcji W Christie's ...

rynekisztuka.pl/.../najwieksi-impresjonisci-na-majowej...
Translate this page
4 days ago - Ostatnią licytacją dzieł pochodzących z okresu przełomu XIX i XX ... była trzyczęściowa aukcja w londyńskim Christie's, trwająca od 2 do 5 ... aukcji „Impresjonizmu i sztuki modernistycznej” będą dzieła Moneta, ... Inny obraz Moneta, który trafi pod młotek to „Au Petit-Gennevilliers” pochodzący z 1874 r.

Sztuki Piękne Aukcje za miliony - Książki - Onet

ksiazki.onet.pl › Wiadomości
Translate this page
Aug 22, 2011 - ... rekordy i liczne skandale, posiadają długą i bogatą tradycję. ... Początek rynku dzieł sztuki przypada na koniec XVIII wieku. ... W 1744 księgarz Samuel Baker rozpoczął w Londynie sprzedaż książek ... Sotheby's jest obecnie - obok Christie's - największym pod .... 20 tysięcy prac Warhola idzie pod młotek!

Największa aukcja w historii. Pod młotek pójdą dzieła za ...

www.tvp.info/.../najwieksza-aukcja-w-historii-pod-ml...
Translate this page
Nov 13, 2014 - Pod młotek pójdą dzieła za 853 mln dolarów ... Poprzedni rekord wartości sprzedaży w czasie jednej aukcji również należy do londyńskiego domu. W maju ... Tagi: sztuka, obrazy, aukcjedzieła sztuki, inwestycja w sztukę, największaaukcja świata ... „Początek długiego procesu” · Jest protokół zniszczenia ...

Rekordowa aukcja w Sothebys. Sprzedano dzieła za 186 ...

life.forbes.pl › Sztuka
Translate this page

Feb 4, 2015 - Na wczorajszej aukcji zorganizowanej przez Sothebys w Londyniesprzedano ... przez Sotheby's w Londynie sprzedano dzieła sztuki – głównie obrazy - za 186 ... Pod młotek poszły także dzieła innych mistrzów, m.in. .... Piotr Krupa stworzył największą w Polsce firmę, która skupuje, a potem ściąga długi.

Dopóki Chazaria z Brooklynu i Londynu nie złupi do końca Ukrainy Poroszenko za przyczyną Planu Balcerowicza i jego osbistego udział w akcji demokratyzacji Ukrainy.

Emerytury średnia na Ukrainie to kwota 220 zlotych - wieść dla Polaków ogłupionych Rodakow ku przestrodze. przy cenach jak w Polsce.

Więc na koń !

 

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka