Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
894
BLOG

Arbeit macht Frei - IG Farben Auschwitz

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 4

Slogan HASŁO  siejące postrach wśród podbitych narodów przez III Rzeszę niemiecką 

było ARBEIT MACHT FREI.

Dedykowane członkom Rządu III RP.

Wybaczamy Niemcom i prosimy o wybaczenie rok 1966 Episkopat Polski za co ?

http://muzhp.pl/pl/c/1554/zobacz-oryginal-listu-biskupow-polskich-do-niemieckich-oraz-wystawe-odwaga-i-pojednanie-w-sejmie-rp

Zobacz oryginał Listu biskupów polskich do niemieckich oraz wystawę „Odwaga i pojednanie” w Sejmie RP

Z okazji tegorocznej 50. rocznicy jego wystosowania, po raz pierwszy w Polsce można będzie zobaczyć oryginał słynnego listu – Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, zwanego „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. List wystawiony będzie w gmachu Sejmu od 23 do 26 czerwca br. na wystawie czasowej „Odwaga i pojednanie” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Wstęp wolny w piątek 26 czerwca br.


W 1965 r. biskupi polscy skierowali list do biskupów niemieckich, mówiący o konieczności pojednania. Orędzie podpisane zostało przez 34 polskich biskupów, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę. Autorem tekstu i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. List wręczony został biskupom niemieckim 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II. Muzeum Historii Polski wypożyczyło archiwalny dokument z Historycznego Archiwum Arcybiskupstwa Kolonii.

Najbardziej znane zdanie z listu – „udzielamy przebaczenia i prosimy o nie” – stało się przedmiotem ataku komunistycznej propagandy w Polsce za rzekomą zdradę interesów narodowych. Pojednawcza treść listu była sprzeczna z oficjalną komunistyczną propagandą, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie.

List biskupów zostanie zaprezentowany w ramach wystawy czasowej „Odwaga i pojednanie”, przygotowanej dla polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu z okazji 50-lecia Orędzia. Program wystawy oparty jest na treściach ekspozycji plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej koło Świdnicy. Została ona uroczyście otwarta w listopadzie 2014 r. przez Premier Ewę Kopacz oraz Kanclerz Angelę Merkel.

Obie wersje wystawy zostały zrealizowane we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wystawy planszowej jest Deutsche Polen-Institut w Darmstadt.

Otwarte zwiedzanie wystawy „Odwaga i pojednanie” będzie miało miejsce w najbliższy piątek, 26 czerwca, w godzinach 9.00-16.00. Wstęp dla grup oraz osób indywidualnych jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu.

Wejścia na wystawę odbywać się będą co godzinę, od 9.00 do 16.00, o każdej pełnej godzinie (łącznie osiem wejść, maksymalna liczba osób w jednej grupie: 50).

Zgłoszenia drogą mailową przyjmowane są na adres rsvp@muzhp.pl do czwartku, 25 czerwca, do godz. 15.00. W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, nr PESEL, telefon kontaktowy oraz preferowaną godzinę zwiedzania.

Wystawa „Odwaga i pojednanie”, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (hol główny, I piętro), ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.

Więcej o wystawie plenerowej „Odwaga i pojednanie” i postaciach zaangażowanych w polsko-niemieckie pojednanie dowiedzieć się można na stronie odwagaipojednanie.pl.

 

Pełna treść Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich w załączniku.

 

Z POWODZENIEM STOSOWALI TO TEŻ KOMUNIŚCI Z ZSRR wywózką całych Rodzin do Gułagów Syberii, Kazachstanu, Dalekiego Wschodu i za Koło Podbiegunowe już w lutym czerwcu 1940 roku.

image

W czasach pogardy Polaków Chrześcijan, Romów, Rosjan i Żydów Sefardyjskich wyznawców Tory i innych Europejskich Narodów (Biblia Tysiąclecia) zamęczono i zamordowano  w Oświęcimiu kilka milionów istnień ludzkich. Obozy koncentracyjne były rozsiane po całej Europie.

Arbeit macht frei - Wikipedia, the free encyclopedia

en.wikipedia.org6500 × 4881Search by image
50°30′50″N 14°09′55″E / 50.513924°N 14.165352°E / 50.513924; 14.165352 (Site of Theresienstadt entrance with Arbeit Macht Frei "Labour Makes Free" gate)
"Arbeit macht frei" (German pronunciation: [ˈaɐ̯baɪt ˈmaxt ˈfʁaɪ]) is a German phrase meaning "work sets you free". The slogan is known for appearing on the entrance of Auschwitz and other labour camps.

Arbeit macht frei - Wikipedia, the free encyclopedia

https://en.wikipedia.org/wiki/Arbeit_macht_frei

Przez KOGO ?.

Przez synów i córki byłych junkrów pruskich, żydów aszkenazyjskich pochodzących z Prus Wschodnich i Niemiec, Austrii i krajów okupowanych nadgorliwie aprobujących ideologię nazistowską partii Hitlera.

Najpierw potraktowano Ich jako siłę robocza dla przemysłu wojennego III Rzeszy Niemieckiej oraz dla zysku w złocie i diamentach - dla finansistow w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Później jak "Króliki doświadczalne" przemysłu farmaceutycznego i eksperymentów medycznych pod kierownictwem dr Mengele.

Na sam koniec jako "Bydło ludzkie" do obdarcie i eksterminacji oraz ogołocenia z kosztwności przez zagazowanie cyklonem B i spopielenie zwłok kobiet, dzieci i wyniszczonych mężczyzn.

Prochy OFIAR były rozsiewane na polach rzeszy niemieckiej jako nawóz.

Nie byłoby Rzeszy nazistowskiej, wojny i obozów koncentracyjnych gdyby nie działalność zbrodnicza takich koncernów jak IG Farben.

Aby uniknąć odpowiedzialności karnej Niemcy w roku 2012 zlikwidowały prawną odpowiedzialność firmy realizując jej likwidację !

image

Bundesarchiv, Bild 146-2007-0057 / CC-BY-SA 3.0

Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny08 Übersicht Buna + Montan

image

Auschwitz-Birkenau

www.thirdreichruins.com588 × 331Search by image
... in the entire Auschwitz complex is the entry gate to the Auschwitz I Schutzhaftlager, or Protective Custody Camp, with its infamous "Arbeit Macht Frei" ...

Czy można milczeć. Nie, trzeba czynić wszystko aby nie doszło do wykorzystywania obecnie całych populacji obcych nam kulturowo ludzi jako robotników lub żołnierzy zumbii.

Do czego zmierzają Niemcy w ramach Unii Europejskiej ?

IG Farben[edytuj]

 
 
I.G. Farbenindustrie AG
I.G. Farbenindustrie AG
I.G. Farbenindustrie AG
Siedziba IG Farben (Frankfurt nad Menem), wykorzystywany obecnie przez Uniwersytet Goethego
Forma prawna Aktiengesellschaft
Data założenia 2 grudnia 1925
Data likwidacji 31 paź 2012 (zakończenie procesu likwidacji)[a]
Państwo Arbeit mach Frei - IG Farben Auschwitz Niemcy
Siedziba Frankfurt nad Menem
Branża chemiczna
ISIN

DE0005759070

I.G. Farbenindustrie AG (skrót od Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie Aktiengesellschaft, tłum. z niem. Syndykat Przemysłu Farbiarskiego Spółka Akcyjna) – nieistniejący niemiecki koncern chemiczny. Utworzony został we Frankfurcie nad Menem w 1925 roku, a ostatecznie zlikwidowany w 2012 roku.

 

 

Historia[edytuj]

W 1904 r., z inicjatywy niemieckiego chemika i inżynieraCarla Duisberga – od 1883 pracującego (od 1900 na stanowisku kierowniczym) w fabryce farb i barwników Farbenfabriken vormals Friedr. Bayer & Co. (rok założenia 1881, przekształconej później w Bayer AG) doszło do konsolidacji przedsiębiorstw z branży chemicznej i fototechnicznej (Bayer AG, Agfa i BASF) z inną silną grupą przedsiębiorstw z tej branży, utworzoną przez firmy Hoechst AG, Huels, Cassella oraz Kalle & Co. AG. Obie grupy utworzyły kartel pod nazwą Interessengemeinschaft der deutschen Teerfarbenfabriken w 1925 r. przekształcony w spółkę akcyjną I.G. Farbenindustrie (Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG) z kapitałem zakładowym 646 mln marek, w 1926 powiększonym do 1100 mln marek.

W 1926 I.G. Farbenindustrie zatrudniał 150 000 ludzi (robotników i pracowników umysłowych) i kontrolował ponad 80% produkcji chemicznej Niemiec. Początkowo przedsiębiorstwa wchodzące w skład koncernu produkowały głównie barwniki. W latach 1933–1934 przedsiębiorstwo wsparło finansowo nazistów całkowitą kwotą 84,2 mln marek – przekazano ją bezpośrednio na cele NSDAP. Dzięki temu wsparciu członkowie kierownictwa I.G. Farbenindustrie zajmowali wysokie stanowiska w państwowych instytucjach koordynujących niemiecką gospodarkę wojenną. Zwolniono też naukowców i dyrektorów żydowskiego pochodzenia, m.in. Fritza Habera. 14 grudnia 1933 roku I.G. Farben podpisało tajne porozumienie w sprawie produkcji syntretyków, stając się przemysłową podporą przygotowań Hitlera do wojny[1].

Arbeit mach Frei - IG Farben Auschwitz
 
Budowa zakładów chemicznych I.G. Farben w Monowicach (1941)

W 1927 doszło do szeregu porozumień pomiędzy światowymi koncernami z branży chemicznej. I.G. Farbenindustrie podpisało umowę z amerykańskim koncernem naftowym Standard Oil dzięki której pozyskało technologię i doświadczenie w zakresie produkcji benzyny syntetycznej. Miało to duże znaczenie dla gospodarki Niemiec w wypadku konfliktu zbrojnego, gdyż kraj ten praktycznie pozbawiony był złóż ropy naftowej.

W tym samym roku podpisano także umowę z kolejnym amerykańskim koncernem Alcoa (Aluminium Company of America), która pozwalała I.G. Farbenindustrie zastosować najnowsze technologie produkcji magnezu i aluminium. W latach następnych podpisywano porozumienia z firmami: DuPont (technologia produkcji benzyny ołowiowej), U.S. Industrial Alcohol Co. i jej podmiotem zależnym Cuba Distilling Co. (technologie produkcji etanolu przemysłowego). W 1938 r., dzięki zamówieniom państwowym i monopolistycznej pozycji rynkowej, całkowite obroty koncernu osiągnęły poziom 2,2 mld marek, aby w 1943 przekroczyć 4,2 mld.

II wojna światowa[edytuj]

Arbeit mach Frei - IG Farben Auschwitz
 
Zakłady IG Farben w Oświęcimiu

W latach II wojny światowej pozycja I.G. Farbenindustrie wzrosła do tego stopnia, iż przedsiębiorstwo stało się głównym filarem autarkicznej gospodarki surowcowej III Rzeszy i zajmowało czołową pozycję w gospodarce wojennej jako producent materiałów strategicznych (większość zakładów I.G. Farbenindustrie pracowała na potrzeby armii niemieckiej). W I.G. Farbenindustrie wytwarzano zaawansowane produkty chemiczne; (kauczuk syntetycznynikielmagnezsiarkę i smary – wszystkie te produkty w ilości 100% całkowitej produkcji przemysłu), bojowe środki trujące (95% całkowitej produkcji), masy plastyczne (92% produkcji), barwnikiwłókna sztuczne i syntetyczne, materiały wybuchowe (88% produkcji, w tym proch75%), związki azotu (80%) oraz 52% całkowitej produkcji benzyny syntetycznej uzyskiwanej z węgla. Także na początku lat 40. XX wieku w I.G. Farbenindustrie opracowano, na zlecenie Abwehry, urządzenie szpiegowskie do wytwarzaniamikrokropek – służące do miniaturyzacji tekstu i rysunków technicznych, np. kartki formatu A4 do wielkości 1 mm kropki.

Na początku wojny, oraz w trakcie jej trwania, koncern uczestniczył także w grabieży przedsiębiorstw na terenie AustriiCzechosłowacjiPolskiNorwegii oraz ZSRR– współpracował w tym celu z wysokimi funkcjonariuszami nazistowskimi wskazując, która fabryka czy zakład ma być zabezpieczona, rozmontowana i dostarczona do I.G. Farbenindustrie.

Koncern zatrudniał masowo więźniów obozów koncentracyjnych i wywiezionych na pracę przymusową, stworzył także własną sieć zakładów pracy zlokalizowanych przy tych obozach, m.in. w fabryce benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke Pölitz AG), w zakładach I.G. Farbenwerk Auschwitz w Monowicach przy obozie w Auschwitz-Birkenau produkowano syntetyczną benzynę i kauczuk. Obóz koncentracyjny w Monowicach założono specjalnie na potrzeby I.G.Farben. Przy podejmowaniu decyzji wzięło udział kierownictwo koncernu[2]. W zakładach zlokalizowanych na terenie samych Niemiec pracowało 103 000 robotników przymusowych przywożonych z krajów okupowanych, natomiast przez zakłady I.G. Farbenindustrie przy Auschwitz-Birkenau przewinęło się w latach 40. ok. 300–500 000 więźniów, z których większość została wymordowana. W 1944 zatrudnienie w tym obozie osiągnęło poziom 83 000 więźniów. I.G.Farben opłacało „wynajem” więźniów wprost do skarbu SS.[3]

I.G. Farbenindustrie miał 42,2% udziałów w spółce Degesch (Deutsche Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung) produkującejCyklon B, który był wykorzystywany przez Niemców do eksterminacji. Z koncernem współpracowali lekarze prowadzący także eksperymenty pseudomedyczne na więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych (np. wstrzykiwanie benzyny syntetycznej w serce i inne). W Auschwitz-Birkenau współpracownikiem IG Farben oraz Bayer był m.in. zbrodniarz wojenny Helmut Vetter, który na więźniach badał tolerancję leków[4]. Przedsiębiorstwo dostarczało także oddziałom SS metanol, za pomocą którego uśmiercano więźniów i spalano zwłoki w krematoriach.

Dla I.G. Farben pracowało wielu niemieckich naukowców, m.in. chemik i przedsiębiorca Fritz Termeer, czy też posiadacz patentu nacyklon B i oficer operacyjny I.G. Farben Carl Wurster.

Całkowity zysk wojenny netto I.G. Farbenindustrie oszacowano w 1945 na 6 mld marek niemieckich.

Okres powojenny[edytuj]

Arbeit mach Frei - IG Farben Auschwitz
 
Oskarżeni w procesie IG Farben (27 sierpnia 1947)

W latach 1947–1948 odbył się tzw. „proces IG Farben” oraz następne przeciwko koncernowi w ramach procesów norymberskich. 24 dyrektorów koncernu stanęło przed amerykańskim trybunałem wojskowym, a 13 z nich zostało skazanych na kary pozbawienia wolności (od 6 miesięcy do 8 lat). Z powodu wagi zarzutów o zbrodnie wojenne I.G. Farbenindustrie uważane były przez aliantów za zbyt zdeprawowane i zdemoralizowane aby dalej funkcjonować, rozważano zatem całkowite zlikwidowanie koncernu i konfiskatę jego aktywów (zgodnie zresztą z końcowymi ustaleniami międzysojuszniczymi zkonferencji poczdamskiej).

Ostatecznie jednak zaniechano likwidacji i w 1951 podzielono koncern na przedsiębiorstwa, które pierwotnie weszły w skład I.G. Farbenindustrie – przedsiębiorstwa te uległy konsolidacji, przyłączając mniejsze podmioty do dysponujących większymi zasobami i pozycją rynkową – ostatecznie z przedsiębiorstw założycielskich pozostały tylko cztery: AgfaBASFBayer iHoechst (połączony później z francuską firmą Rhône-Poulenc Rorer i ostatecznie przekształcony w koncern chemicznyAventis).

Wielu oskarżonych wkrótce powróciło na intratne stanowiska. Przykładowo Carl Wurster, podczas II wojny światowej szef firmy chemicznej produkującej gaz Cyklon B do Auschwitz, oraz oskarżony w Norymberdze przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych, już w 1952 został szefem firmy BASF. Funkcję tę pełnił przez wiele lat. W latach 1960–1972 sprawował urząd wiceprezydenta Towarzystwa Maxa Plancka. Wśród wielu intratnych posad jakie zajmował należy wymienić stanowisko członka zarządu Deutsche BankFritz ter Meer, skazany w Norymberdze za ludobójstwo i zmuszanie do pracy niewolniczej w związku ze zbrodniami w Auschwitz, w 1956 objął na ponad 10 lat stanowisko prezesa firmy Bayer[5].

Koncern został oficjalnie zlikwidowany w 1952 roku, kiedy utworzono z pozostałości po podziale przedsiębiorstwo I.G. Farbenindustrie AG i.L. (I.G. Farbenindustrie AG w likwidacji). Pod koniec lat 50. I.G. Farbenindustrie wypłacił 27 mln marek odszkodowań robotnikom przymusowym pochodzenia żydowskiego (pracujących m.in. w zakładach Buna-Werke Auschwitz należących do I.G. Farben). Mimo to I.G. Farben ciągle był notowany jako trust na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż do 10 listopada 2003, kiedy ogłoszono jego bankructwo. I.G. Farbenindustrie wypłaciło wtedy kwotę odszkodowań w wysokości 500 000 marek niemieckich (160 000 funtów lub 255 646 euro) na rzecz fundacji dla byłych robotników przymusowych w nazistowskiej III Rzeszy, 21 mln marek pozostawiono w rezerwie – ostatecznie jednak nie wypłacono z tej kwoty kolejnych odszkodowań.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Skocz do góry Likwidację koncernu rozpoczęto w 1952 roku.

Przypisy

  1. Skocz do góry Paul Johnson: Historia świata od roku 1917 do lat 90-tych. Puls Publications Ltd, 1992, s. 395. ISBN 0907587798.
  2. Skocz do góry Paul Johnson: Historia świata od roku 1917 do lat 90-tych. Puls Publications Ltd, 1992, s. 557. ISBN 0907587798.
  3. Skocz do góry Paul Johnson: Historia świata od roku 1917 do lat 90-tych. Puls Publications Ltd, 1992, s. 556. ISBN 0907587798.
  4. Skocz do góry Oświęcim w oczach SS, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 2011, ISBN 8385047719, s. 285.
  5. Skocz do góry Od Norymbergi do Brukseli…, kurkiewicz-family.com [dostęp 23.10.2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]

image

nieznany - http://www.ushmm.org/uia-cgi/uia_doc/photos/6819?hr=null Na Commons przeniósł z en.wikipedia użytkownik MARKELLOS z pomocą narzędzia CommonsHelper.

The defendants in the dock on the first day (August 27, 1947) of the IG Farben Trial. The defendants Brüggemann and Carl Wurster are missing. Brüggemann's case was dropped on September 9, 1947 due to medical reasons, and Wurster wasarraigned only on September 17, 1947.

Wielu oskarżonych wkrótce powróciło na intratne stanowiska. Przykładowo Carl Wurster, podczas II wojny światowej szef firmy chemicznej produkującej gaz Cyklon B do Auschwitz, oraz oskarżony w Norymberdze przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych, już w 1952 został szefem firmy BASF. Funkcję tę pełnił przez wiele lat. W latach 1960–1972 sprawował urząd wiceprezydenta Towarzystwa Maxa Plancka. Wśród wielu intratnych posad jakie zajmował należy wymienić stanowisko członka zarządu Deutsche BankFritz ter Meer, skazany w Norymberdze za ludobójstwo i zmuszanie do pracy niewolniczej w związku ze zbrodniami w Auschwitz, w 1956 objął na ponad 10 lat stanowisko prezesa firmy Bayer[5].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fritz_ter_Meer

Fritz ter Meer[edytuj]

 
 
Arbeit mach Frei - IG Farben Auschwitz
 
Fritz ter Meer

Fritz ter Meer (spotykana pisownia nazwiska: Termeer, TerMeer) (ur. 4 czerwca 1884 roku w Uerdingen, zm. 27 października 1967 w Leverkusen) – niemiecki naukowiec, przedsiębiorca i zbrodniarz wojenny.

Podczas II wojny światowej pracował dla koncernu farmaceutycznego (IG Farben) w Niemczech, testując nowe preparaty na więźniach w obozach Auschwitz-Birkenau.

W 1939 roku w październiku wraz z prof.Otto Ambroso jako członkowie rady technicznej I.G. oraz z dr.Heinrichem Hörleinem[1][2] dyrektorem zakładu firmy Bayer w Elberfeld zostali wezwani do Wojskowego Urzędu Uzbrojenia w celu omówienia produkcji gazów trujących m.in.próby z iperytemWermacht reprezentowali pułkownik Schmidt wydział obrony przeciwgazowej, Zahn radca ministerialny w Urzędzie Uzbrojenia, szef wydziału produkcji materiałów wybuchowych oraz Hans Jürgen von der Linde[3].

Został skazany w Norymberdze na 7 lat, wyszedł po 2 latach , dzięki Rockefellerom i zaraz potem został prezesem firmyBayer.

  • Członek zarządu IG Farben Komitetu Wykonawczego 1926-1945, członek komisji roboczych i komitetów technicznych, kierownik sekcji II.
  • 1943 - Główny Pełnomocnik Niemieckiej Rzeszy we Włoszech odpowiedzialny za zbrojenia i produkcję militarną, zbudowanie fabryki IG Farben w obozie Auschwitz i testy na więźniach.
  • 1948 - uznany za winnego "grabieży" i "zniewolenia" i skazany na siedem lat aresztu. Został zwolniony w 1950.
  • 1956-1964 - prezes zarządu Bayer, przewodniczący rady nadzorczej Theodor Goldschmidt AG, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Commerzbank, Stowarzyszenia Bank AG, członek zarządu w Waggonfabrik Uerdingen, Duesseldorfer waggonfabrik AG, Bankverein Westdeutschland AG oraz Zjednoczonych Przedsiębiorstw Przemysłowych AG (VIAG).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Literatura[edytuj]

 

image

 

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka