Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
4962
BLOG

I TYLKO CICHO TYLKO CICHO ... ?... !!!

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 92

 

 

Smoleńsk 10 kwietnia 2010 roku a „Noc” w Instytucie Lotnictwa w Warszawie w latach 10 kwietnia 2010 roku 2010-  do dnia dzisiejszego 10 marca 2012 roku.

 

Tragedia Narodowa

 

Kto by przepuszczał że będziemy żyli w totalnej niczym nie wytłumaczonej obstrukcji wszystkich Urzędów i Instytutów Państwowych na których my zwykli śmiertelnicy będziemy co roku a nawet częściej bo raz na miesiąc czy raz na kwartał i codziennie robili zrzutką w postaci podatku PDOF i VAT:  8% tj. od mleka, masła herbatki i piwka i wina aż po wódkę z „rozpaczy” tj. 23% + Akcyza  codziennie kupując „chleb powszedni”. Co po nie którzy mają już czerwone nosy i wydatne brzuchy. PANIE Nic się nie da zrobić. Bida PANIE BIDA.

 

Jest to nie pojęte !.

 


 

Zdjęcie 1 ALEGORIA RZECZYPOSPOLITEJ Copyright z Blogerskich Salonów

Copyright

www.rzeczpospolita.pl/prawa.html

Wszystkie prawa zastrzeżone (łącznie z tłumaczeniem na języki obce). Żaden fragment serwisu "Rzeczpospolitej On Line" ani jego archiwum nie może być ...

 

 

23 miesiące temu w nie wyjaśnionych okolicznościach zginęli czy zostali zamordowani Najwyżsi rangą Obywatele Rzeczypospolitej ze Wszystkich ŚRODOWISK z Głową Państwa na czele.

Było Ich 96 (97) + Dalsze Ofiary skrytobójczych mordów.

 

Jak do tej pory jedynie wspaniale wychodzą nam pogrzeby w dębowych włoskich trumnach. I tu się Państwo III Rzeczypospolita Polska sprawdziło w każdym wymiarze (z naruszeniem oczywiście Prawa –brakiem badań patamorfologiczych w zakresie medycyny sądowej). Kto się na to zgodził? Kto dał przyzwolenie???.

 

I TYLKO CICHO TYLKO CICHO

 

Grzegorz Turnau - Historia Pewnej Podrózy

 

 

► 3:01► 3:01

www.youtube.com/watch?v=8RQ2853hLAs23 Kwi 2010 - 3 minut(y) - fiedukow
Album: Historia Pewnej Podrozy (2006)

  


Grzegorz Turnau - Historia pewnej podróży - tekst piosenki, teledysk ...

teksty.org/grzegorz-turnau,historia-pewnej-podrozy,tekst-piosenki

17 Kwi 2009 – Tekst piosenki Historia pewnej podróży - Grzegorz Turnau. Zobacz teledysk i słowa ... a tylko cicho... tylko cicho. teksty.org. zgłoś błąd w tekście ...

 

Z dedykacją dla Wszystkich Oficjalnych Badaczy Tragedii Smoleńskiej

 

Grzegorz Turnau
Historia pewnej podróży - tekst piosenki

·                                zgłoś błąd w tekście / edytuj tekst 

·                                edytuj video 

·                                dodaj do ulubionych

 ·                                dodaj komentarz

 Na skraj miasta wyszło kilku takich,
z których każdy o podróży sobie śnił,
zbudowali dworzec kolejowy,
każdy kupił sobie bilet w nim

lecz kiedy pociąg nadjechał
i stał na peronie zdyszany,
ktoś spytał: „więc dokąd jedziemy”,
usłyszał: „na razie wsiadamy”

tylko cicho...

po chwili siedząc przy oknach
rzucali okrzyki zdumienia,
mijali widoki tak piękne,
że spełnić się mogły marzenia

lecz oni pędzili wciąż dalej,
szukając piękniejszej ziemi,
ktoś spytał „więc gdzie wysiadamy”,
usłyszał: „na razie jedziemy”
tylko cicho...

rozmowy ciągnęły się długo
i pewno by jeszcze potrwały,
lecz pociąg już bieg swój zakończył,
więc każdy ten postój pochwalił

zaś kiedy wyszli z wagonów
to nagle w zdumieniu usiedli,
ktoś spytał: „więc gdzie my jesteśmy”,
usłyszał: „na razie tu gdzieśmy wsiedli”

tylko cicho...

lecz gdyby ktoś mylnie sądził,
że w tej podróży była strata,
niech wie, podróże kształcą
a zwłaszcza dookoła świata

a tylko cicho... tylko cicho.

 

I. Eksperyment

 

Zadaniem eksperymentu jest określenie temperatur zewnętrznych gondoli silników oraz płaszczyzny odwracacza ciągu w czasie lotu oraz po wykonania podejścia do lądowania samolotu (Wraku Tu154m 101) – dostępny Bliźniak Tu154m 102 na podstawie szroko dostępnych dostępnych materiałów w Sieci.

 Ta analiza umożliwi przy zastosowaniu kamery termowizyjnej i kamery CCD oraz aparatu fotograficznego *JPG i *RAW: określenie warunków i charakterystyki schładzania oddawania ciepła do otoczenia  przy zadanej pojemności cieplnej elementów wraku Tu154m 101 ??? na skraju lotniska Siewiernyj Smoleńsk.

 

Zakres prac badawczych i laboratoryjnych.

 

  1. Zdjęcie w formacie JPG, RAW żelazka Philips z precyzyjną nastawą temperatury np. 60, 80, 90 oC
  2. Zdjęcie garnka z wodą na płycie kuchennej pojemność min. 200 dcm3 wody doprowadzonej do stanu wrzenia tj. 100 oC przy wyłączonym tuż przed palnikiem gazu. Palenisko całkowicie przykryte garnkiem o dużej pojemności cieplnej.
  3. Zdjęcie piekarnika na ustalony zakres temperatury np. 120 oC.
  4. Zdjęcie z natury np. psa na spacerze
  5. Wybrane zdjęcia satelitarne wykonane w układzie multispektralnym satelitów MODIS Aqua/Terra z dnia 9 i 10,11 kwietnia 2010 roku oraz QuickBirds z dnia 11 kwietnia 2010 roku
  6. Zdjęcia samolotu – gondoli silników na płycie lotniska tuż po lądowaniu
  7. Analiza zdjęć o wysokiej rozdzielczości TU154m w locie i na płycie dostępnych w Sieci.
  8. Analiza j.w. kamerą termowizyjną i aparatem fotograficznych *.jpg RAW.

 

Konieczny EXIF zdjęć

 

 Eksperyment zasadniczy:

 

Analiza procesu schładzania silnika lotniczego optymalnie dedykowany Tu154m 102 w czasie wykonanych prób silników na płycie lotniska i po locie eksperymentalnym START – krąg nad lotniskiem - LĄDOWANIE ca 5-10 minut lotu.

 

Sony

Powiększ

 

Opis kamery

Dane techniczne

 

do góryOpis kamery

Sony DCR - HC47E to pierwsza kamera cyfrowa z nowej serii na 2007 rok z 1-megapikselowym przetwornikiem obrazu Advanced HAD CCD. Posiada panoramiczny, hybrydowy ekran LCD o przekątnej 2,7 cala z panelem dotykowym. W zestawie z kamerą dołączona jest stacja dokująca Handycam Station. Kamera HC47E ma ponadto nowy tryb Auto Slow Shutter, który poprawia czułość przez automatyczne wydłużanie czasu otwarcia migawki. Dzięki temu minimalne wymagane oświetlenie wynosi teraz 4 luksy, podczas gdy w poprzednich modelach minimalną wartością było 7 luksów.

HC47 został wyposażony w aparat cyfrowy, który zapisuje zdjecia w rozdzielczości 1152 x 864 pikseli (Tryb 4:3) lub 1152 x 648 pikseli (Tryb 16:9). Kamera wspólpracuje z kartami pamięci Memory Stick Duo. W konstrukcji optycznej zastosowano znakomite szkło Carl Zeiss Vario-Tessar. Zomm optyczny wynosi 25x, co w zakresie ogniskowej odpowiada 41-1189 mm (Tryb 4:3) lub 43-1075 mm (Tryb 16:9). Aby zniwelować drgania obrazu podczas filmowania w trudniejszych warunkach oświetleniowych wbudowano stabilizator obrazu Super SteadyShot.

Sony wprowadza po raz pierwszy funkcję „przewodnika”, która pozwala wyświetlić na ekranie LCD zwięzły opis najważniejszych funkcji kamery.

Producent zdecydował się na wprowadzenie nowej serii akumulatorów, które są również używane w Sony HC47. Konstrukcja nowych modeli akumulatorów (NP-FH100, NP-FH70 i NP-FH50, NP-FH30) jest oparta na hybrydowych ogniwach litowych i technologii ActiFORCE. Rozwiązania te zwiększają pojemność akumulatorów, skracają ładowanie i poprawiają dokładność wskazania pozostałego czasu pracy.

Do nocnego filmowania jest funkcja NightShot Plus, dzięki której można nagrywać w całkowitych ciemnościach. A to za sprawą filmowania w podczerwieni, techniki wykorzystywanej w noktowizorach. Nagrany obraz składa się z biało-zielonych "obrazów ciepła".

Kamera posiada średnicę gwintu 30 mm i kompatybilna jest z konwerterami Sony z takim samym gwintem.

Specyfikacja:

  • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
  • Przetwornik obrazu Advanced HAD CCD o rozdzielczości 1,07 megapiksela
  • Stacja dokująca Handycam Station
  • Hybrydowy panoramiczny ekran LCD 2,7" z panelem dotykowym
  • Zoom optyczny 25x, zoom cyfrowy 2000x
  • Strumieniowa transmisja USB
  • Technologia STAMINA - maksymalnie 10 godzin i 35 minut pracy (z opcjonalną baterią)
  • Polskie menu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż kamera nie posiada w fabrycznym wyposażeniu kabla FireWire, służącego do zgrywania filmu z kamery na dysk komputera. Zarówno kabel, jak i ewentualnie kontroler (konieczny gdy komputer go nie posiada).

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością zakładki “Zalecane akcesoria”. Znajduje się tam wiele przydatnych, specjalnie przez nas wybranych akcesoriów, polecanych do współpracy z tym produktem. Zakup zalecanych akcesoriów to gwarancja pełnej ich kompatybilności. 

Cyfrowy format miniDV 
Jest to zmniejszona wersja cyfrowego formatu DV. Podstawowa różnica to wielkość kasety, dzięki której zmniejszono rozmiar kamer. Jednak wskutek niewielkich rozmiarów nośnika skraca się długość taśmy. W trybie Standard Play można nagrać 60 minut nagrania, natomiast w trybie Long Play aż 120 minut. Ogólnie jakość obrazu i dźwięku jest bardzo wysoka. Dźwięk można zapisywać na 4 lub 2 kanałach. Jest porównywalny z jakością CD. 
Format miniDV zapewnia ponad 500 linii rozdzielczości poziomej. Kopiowanie odbywa się bezstratnie tzn. można przegrywać taśmę wielokrotnie bez pogorszenia się jakości obrazu. Do przesyłania obrazów do komputera służy wyjście DV, które w kamerach Sony nazwano i.LINK (kompatybilne ze złączem IEEE1394 tzw. FireWire).

Kasety miniDV 
W kamerach amatorskich miniDV stosuje się kasety miniDV, które są niewiele większe o pudełka zapałek. Obraz jest zapisywany na taśmie o szerokości 6,35 mm. W przypadku kaset Digital 8 szerokość wynosi 8 mm. Różnica pomiędzy tymi dwoma nośnikami polega tylko na sposobie zapisu. Na kasetach miniDV jedna ramka filmu zapisywana jest na dwunastu ścieżkach. W formacie Digital 8 - dzięki zapisowi dwóch ścieżek w pionie - informacja dla jednej ramki zapisywana jest na sześciu ścieżkach.

Do zgrywania filmu na komputer należy stosować złącze typu FireWire (DV), które jako jedyne zapewnia najlepszą jakość przesyłu danych. Aby przegrać film na komputer konieczna jest karta (kontroler) FireWire oraz odpowiedni kabel. Niektóre osoby korzystają ze złącza USB, przez co obraz widoczny na komputerze jest znacznie gorszej jakości niż ten jaki zapisała kamera na kasecie DV.

do góryZestaw zawiera:

  • kamera
  • stacja dokuj?ca
  • akumulator NP-FH40
  • zasilacz sieciowy
  • pilot
  • kabel AV
  • kabel USB
  • sterownik USB
  • 21-stykowa przej?ciówka
  • oprogramowanie
  • instrukcja obs?ugi
  • gwarancja

do góryWszystkie parametry techniczne

Producent:

Sony

HDV (High Definition):

NIE

Nośnik:

miniDV

Całkowita liczba pikseli:

107 000

Matryca:

1/6" Advanced HAD CCD

Zoom optyczny:

25x

Zoom cyfrowy:

2000x

Jasność optyki:

1.8-3.2

Długość ogniskowej:

Tryb 4:3: 41-1189 mm; Tryb 16:9: 43-1075 mm, optyka Carl Zeiss Vario-Tessar; średnica filtra 30 mm

Autofocus:

TAK

Ostrość ręczna:

TAK

Nastawy ekspozycji:

migawka: 1/2 – 1/3500, balans bieli: Automatyczny, Plener, Pomieszczenia, Zapamiętywanie po naciśnięciu

Wyświetlacz LCD:

dotykowy, hybrydowy 2.7 cala (123 200 piksele)

Stabilizator obrazu:

Super SteadyShot

Zdjęcia/max. rozmiar w pikselach:

TAK, Tryb 4:3: 1152 x 864 pikseli; Tryb 16:9: 1152 x 648 pikseli

Pamięć:

TAK, Karta pamięci Memory Stick Duo

Lampa błyskowa wbudowana:

NIE

Funkcja kamery internetowej:

TAK

Efekty cyfrowe:

TAK, Monotone / Mosaic / Neg. Art / Pastel / Sepia / Solarisation

Tryb nocny:

NightShot Plus

Dźwięk:

PCM (12 bitów / 16 bitów)

Pilot:

TAK

Gniazdo mikrofonowe:

NIE, Wbudowany mikrofon

USB:

TAK

Wejście DV/analog./S-Video:

NIE/NIE/NIE

Wyjście DV/analog./S-Video:

TAK/TAK/TAK

Zasilanie:

dedykowany akumulator NP-FH40 (w zestawie), opcjonalnie: NP-FH100, NP-FH70 i NP-FH50

Maksymalny czas pracy:

Czas ciągłego nagrywania przy użyciu wizjera i zasilaniu z dostarczonego akumulatora (w minutach): 110

Oprogramowanie:

TAK, Picture Motion Browser

Wymiary:

114 x 85 x 63 mm

Waga:

400 g (bez akumlatora i kasety)

W zestawie:

kamera
stacja dokuj?ca
akumulator NP-FH40
zasilacz sieciowy
pilot
kabel AV
kabel USB
sterownik USB
21-stykowa przej?ciówka
oprogramowanie
instrukcja obs?ugi
gwarancja

 

 

Testy porównywalne kamerą Flir np. Model b50 i oczywiście czujniki temperatury np. Pt1000, Pt500 + stanowisko badawcze PC Advences

  

 

Zdjęcie 2 Kamera termowizyjna Flir Model b50

 

Parametry kamery:

 1.                              FLIR b-Series Infrared Cameras

www.flir.com/.../us/content/?... - Stany Zjednoczone - Tłumaczenie strony

The FLIR b40, b50 and b60 infrared cameras have a lightweight design, but offer ... Even if you are a complete beginner a FLIR b-Series camera is easy to ...

2.                              FLIR Systems, Inc. - Thermal Imaging Infrared Cameras

www.flir.com/cs/emea/en/ - Tłumaczenie strony

FLIR Thermal Imagers and Infrared Cameras for a wide range of industry applications. Read application orders ... How does an IR camera work? Support ...

3.                              [PDF] 

jedna dla inspekcji w energetyce, przemyśle, elektryce kamera ...

www.kamery-termowizyjne.co/FLIR%20i50%20pl.pdf

Format pliku: PDF/Adobe Acrobat - Szybki podgląd
kamera termowizyjna. FLIR i50; druga do przeglądów w budownictwie kameratermowizyjna. FLIR b50. Podstawowe cechy nowej kamery termowizyjnej FLIR ...

4.                              FLIR B50 Infrared Camera w/ Picture-In-Picture Technology - Mfg ...

www.professionalequipment.com/flir-b50...camer... - Tłumaczenie strony

The all new FLIR B50 is a truly revolutionary infrared camera at a price you can afford! Now even smaller businesses with tighter budgets can take advantage of ...

 

Parametry kamery:

Sławomira Wiśniewskiego vel Sliwinskiego

 

http://freeyourmind.salon24.pl/396157,medytacje-smolenskie-7-katyn-smolensk-moskwa

 

 @Albatros ... z lotu ptaka 21:39

SONY miniDV.

FREE YOUR MIND141759984 | 06.03.2012 06:36

@Free Your Mind 06:36


Wertuję "Od dołu"

Dzięki FYM-e.
Zbieram dane do eksperymentu. Jeszcze trochę a będziemy gotowi.
czy to był model?:

["Sony DCR - HC47E to pierwsza kamera cyfrowa z nowej serii na 2007 rok z 1-megapikselowym przetwornikiem obrazu Advanced HAD CCD. Posiada panoramiczny, hybrydowy ekran LCD o przekątnej 2,7 cala z panelem dotykowym. W zestawie z kamerą dołączona jest stacja dokująca Handycam Station. Kamera HC47E ma ponadto nowy tryb Auto Slow Shutter, który poprawia czułość przez automatyczne wydłużanie czasu otwarcia migawki. Dzięki temu minimalne wymagane oświetlenie wynosi teraz 4 luksy, podczas gdy w poprzednich modelach minimalną wartością było 7 luksów."]

http://www.sony.pl/product/sdh-minidv/dcr-hc47e

lub model:
["KAMERA DVD SONY DCR-DVD205

Opis skrócony:
• Przetwornik obrazu Advanced HAD CCD™ o rozdzielczości 1,07 megapiksela 
• Prawdziwy tryb panoramiczny 16:9 
• Hybrydowy, panoramiczny ekran LCD 2,7” z panelem dotykowym zapewniającym łatwe odtwarzanie i dostęp do funkcji 
• Zgodność z dwoma rodzajami nośników RW (DVD-RW / +RW) 
• Bezpośredni dostęp do scen i indeks miniatur 
• Zapis filmów i fotografii na jednym nośniku 
• 14-bitowe przetwarzanie obrazu DXP 
• Carl Zeiss® Vario Tessar 
• Stabilizator obrazu Super SteadyShot 
• Zbliżenie optyczne 12x / zbliżenie cyfrowe 800x 
• Kolorowy celownik 
• 4 efekty w obrazie i 2 cyfrowe efekty w obrazie 
• Zaprogramowana automatyka ekspozycji (6 trybów) 
• Super NightShot Plus 
• Wskaźnik stanu akumulatora (funkcja Battery Info) 
• Maks. czas pracy: 5 godzin (przy zasilaniu z opcjonalnego akumulatora) 
• Łatwe kopiowanie na płyty DVD 12 cm przy użyciu programu Nero Express 6"]


Chodzi mnie dokładnie o cechy przetwornika obrazu Advanced HAD CCD:
charakterystyka widma w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni IFR tj. od 320 nm - 780 nm i do 1000 nm.

Prosiłbym o pomoc w odszukaniu linku do charakterystyki widmowej przetwornika Advanced HAD CCD.

ALBATROS ... Z LOTU PTAKA701049 | 06.03.2012 23:13

 

@Albatros ... z lotu ptaka

Jest ich wiele (sensorów)
Tu lista:
http://www.sony.net/Products/SC-HP/pro/image_senser/color_video.html
ale trzeba dopasować do typu...
przykładowy data sheet z charakterystyką widmową tu:
http://www.theimagingsource.com/downloads/icx618ala.en_US.pdf
może to coś pomoże?

GEORGE.M119 | 06.03.2012 23:32

 

 

@George.M 06.03.2012 23:32


Na stronie 10 jest charakterystyka, której poszukiwałem:

http://www.theimagingsource.com/downloads/icx618ala.en_US.pdf


Bardzo dziękuję

Czułość w zakresie bliskiej podczerwieni IFR (harmoniczne światła widzialnego) jest bardzo dobra
dla 780 nm = 0,7
dla 1000 nm = 0,07

a więc w zakresie emisji fali elektromagnetycznej w paśmie bliskiej podczerwieni IFR tj. fali termicznej = aktywny sensor, odbiornik temperatury.

Pozdrawiam serdecznie

ALBATROS ... Z LOTU PTAKA701049 | 07.03.2012 01:01

 

Zdjęcia, kamerą filmową Sony, aparatem fotograficznym z matrycą CCD  i CMOS – format zdjęć *.jpg i RAW i kamerą termowizjną.

 

Konieczny EXIF zdjęć

 

próba 1 10s,

  1. próba 2 30 s
  2. próba 3 1 min
  3. próba 4 3 min
  4. próba 5 6 min
  5. próba 6 10 min
  6. próoba 7 15 min
  7. próba 8 20 min
  8. próba 9 30 min
  9. próba 10 45 min.

  

Zdjęcia do analizy:

 



Zdjęcie 3 Kadr z filmu Slawomira Wiśniewskiego vel Sliwinskiego

 


Zdjęcie 4 Kadr z filmu Koli 1,24 Samolot płonie.

 

Natomiast Pan Sławomir Wiśniewski bardzo przyczynił się do wyjaśnienia okoliczności tragedii Smoleńskiej, także i dla Nas.

 

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100414/KRAJ/721239823

 

http://www.youtube.com/watch?v=-DbLgBifsTU&feature=player_embedded

 

oraz z:

 

http://albatros.salon24.pl/396133,dotyk-swiatlem-wraku-tu154m-101-smolensk-10-kwietnia-2010-roku

 

* Katastrofa TU-154M – zdjęcie satelitarne 11 Kwietnia 2010 ...

lubczasopismo.salon24.pl/.../250290,katastrofa-tu-154m-zdjecie-satel...

15 Lis 2010 – Cennik zdjęć satelitarnych dotyczących katastrofy TU-154M został ...Angielski ). - Rebecca ... Czyli z powodzeniem zastąpił Pan całą "polską" prokuraturę wojskową. ..... http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airports_in_Russia ...

 


 

Zdjęcie 5a Zdjęcie satelitarne z dnia 11 kwietnia 2010 roku Smoleńsk


Zdjęcie 5b

 

Zdjęcie 5b Ogromne dzięki „PLuszakowi” - pluszaczek. Takiego obrazu do badań JPG 96 MB z dnia 11 kwietnia 2010 roku  wysokiej rozdzielczości niktpoza NIM nie pozyskał. Bieda Panie "BIEDA" - ; Parlamentarzyści Oby nie było SROMOTNEJ NĘDZY na własne życzenie.

 

* lubczasopismo.salon24.pl/.../250290,katastrofa-tu-154m-zdjecie-satel...

15 Lis 2010 – Cennik zdjęć satelitarnych dotyczących katastrofy TU-154M został ...Angielski ). - Rebecca ... Czyli z powodzeniem zastąpił Pan całą "polską" prokuraturę wojskową. ..... http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airports_in_Russia ...

 

Zdjęcie 6 To bardzo ważne zdjęcie !!!

 

http://albatros.salon24.pl/396133,dotyk-swiatlem-wraku-tu154m-101-smolensk-10-kwietnia-2010-roku

 

TU154 w Pradze Youe Tube

http://www.google.pl/webhp?rlz=1C1GGGE_en-gbPL472PL472&sourceid=chrome-instant&ix=seb&ie=UTF-8&ion=1#hl=pl&rlz=1C1GGGE_en-gbPL472PL472&output=search&sclient=psy-ab&q=TU154%20w%20Pradze%20Youe%20Tube&pbx=1&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&gs_l=&fp=7fd86e3f465f8c6d&ix=seb&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1040&bih=892

Chlopcy z 36. Pulku w Pradze--Tu-154 '101' - YouTube

 

 

► 1:02► 1:02

www.youtube.com/watch?v=gbPhN366uPY22 Maj 2010 - 1 minut(y) - Przesłany przez: Amazonkamikaze
Zobaczcie ladowanie '101' w wykonaniu naszych chlopcow z 36. Pulku w Pradze , czyli '101' siada ...

1.                  

Smolensk 10.04.2010 - TU-154 Ostatnie wzorcowe ... - YouTube

 

 

► 1:19► 1:19

www.youtube.com/watch?v=mS0_vh-HCGA29 Maj 2010 - 1 minut(y) - Przesłany przez: Adaxid
Standard YouTube License. 2 likes, 0 ... Pulku w Pradze--Tu-154'101'--Apr...by Amazonkamikaze29179 ...

2.                  

tupolev-tu-154-berkut-air praha take-off ruzyne - YouTube

 

 

► 3:37► 3:37

www.youtube.com/watch?v=wd-ViJQevr412 Sty 2008 - 4 minut(y) - Przesłany przez: guuuuuust
You need Adobe Flash Player to watch this video. Download it from Adobe. Alert icon. Upgrade to the latest ...

3.                  

Ostatnie szczęśliwe lądowanie TU 154 nr 101 - YouTube

 

 

► 1:19► 1:19

www.youtube.com/watch?v=wRfRUOtjGdw10 Paź 2010 - 1 minut(y) - Przesłany przez: megie1111
Standard YouTube License ... Jeśli to lądowanie; "ostatnie szczęśliwe" odbyło się w Pradze 8 kwietnia ...

4.                 Więcej filmów dla zapytania TU154 w Pradze Youe Tube »

5.                 Tu-154M "101" Praga LKPR 08.04.2010 r. - FORUM LOTNICZE SPOTTER.PL

www.forum.spotter.pl/tu-154m-101-praga-lkpr-08...r.../index.html

8 Kwi 2010 – Tu-154M "101" Praga LKPR 08.04.2010 r. ... Lotnictwo w portalach video Ciekawe filmy odnalezione na youtube, dailymotion, patricksaviation ...

6.                 Tu-154 nie poleciał do Smoleńska 7. kwietnia! - intheclouds: "W ...

clouds.salon24.pl/227496,tu-154-nie-polecial-do-smolenska-7-kwiet...

9 Wrz 2010 – Tusk podobno 8 kwietnia leciał do Pragi Tu-154, czy ta informacja również okaże się .... Obejrzyj video z trybie pełnoekranowym na YOuTUbe ...

7.                 Dwa miejsca "katastrofy" cz.1 - intheclouds: "W poszukiwaniu ...

clouds.salon24.pl/192486,dwa-miejsca-katastrofy-cz-1

10 Cze 2010 – 10. dubna odstartovalo z Waršavy letadlo TU154 s uvedenými osobami.... 1-cia Dwa dni przed wypadkiem, spotkali się w Pradze z Miedwiediewem, .....Dobrzy Rosjanie wpisuja sie na you tube albo zapalaja swieczke, a nie ...

8.                 TU 154 - informacje z kraju i ze świata - Wiadomosci.gazeta.pl

info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/Tu+154

Na portalu You Tube pojawiły się nagrania wideo z lotu samolotu Tu-154 .... że zaraz po zderzeniu Tu-154 powinien wrócić do Pragi, a piloci nie robiąc tego ...

9.                 9 kwietnia zderzenie Tu-154 z ptakiem • acontrario.pl

acontrario.pl/viewtopic.php?f=23&t=1240

Liczba postów: 5 - Liczba autorów: 5 - 22 Kwi 2011

Podczas powrotu z Pragi Tu-154 zderzył się w powietrzu z ptakiem. W 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego wyznaczono załogę na ...

10.            Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczynskim - YouTube

www.youtube.co/watch?v=84fEb3w6UTo&feature=related

12 Lut 2011 – Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim ląduje na lotnisku wojskowym w Poznaniu. ... Standard YouTube License. 2 likes, 0 dislikes ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=gbPhN366uPY

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gbPhN366uPY#t=17s

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gbPhN366uPY#t=19s

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gbPhN366uPY#t=27s

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gbPhN366uPY#t=27s

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gbPhN366uPY#t=27s

 

 


II. Noc w Instytucie Lotnictwa

 

ISSN 0509-6669

PRACE

INSTYTUTU LOTNICTWA

Nr 211/2011

KONSTRUKCJE LOTNICZE

AERODYNAMIKA

BIOPALIWA LOTNICZE

TECHNOLOGIE I TECHNIKI SATELITARNE

W LOTNICTWIE

SYSTEMY MECHATRONICZNE

EDUKACJA KADR LOTNICTWA CYWILNEGO

Wydanie publikacji jest dofinansowane przez

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyższegoKolegium Redakcyjne Instytutu Lotnictwa: Maciej Bossak, Zdobysław Goraj, Marian Jeż,

Tadeusz Korsak (Sekretarz kolegium), Antoni Niepokólczycki, Wojciech Potkański,

Kazimierz Szumański (Przewodniczący kolegium), Piotr Wolański, Zbigniew Wołejsza

TRANSACTIONS

OF THE INSTITUTE OF AVIATION

No. 211/2011

AIRCRAFT DESIGN

AERODYNAMICS

BIOFUELS IN AVIATION

SATELLITE TECHNOLOGIES AND TECHNIQUES IN AVIATION

MECHATRONIC SYSTEMS

CIVIL AVIATION PERSONNEL EDUCATION

Wydawnictwa Naukowe Instytutu Lotnictwa

Al. Krakowska 110/114, 02-256 Warszawa, Polska

tel.: (4822) 846 00 11 wew. 442, faks: (4822) 846 44 32

Edycja, redakcja, skład komputerowy: Michał Bąkowski

Druk: ALKOR, ul. Krucza 4, 05-070 Sulejówek, PolskaSPIS TREŚCI

E. BABIASZ: PRZEPISY, NORMY, WYTYCZNE JAKO CZYNNIK BEZPIECZEŃSTWA

KONSTRUKCJI AWIONICZNYCH……………………....……..............................................………….5

S. BŁASIAK, J. PIEŃKOWSKI: PODSTAWOWE PRZYGOTOWANIE SZYBOWCOWE JAKO

ELEMENT SZKOLENIA PILOTA………………..……………….............……...........…………....…17

T. COMPA, A. ILKÓW: WYKORZYSTANIE SYMULATORÓW W PROCESIE KSZTAŁCENIA

LOTNICZEGO SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO………………………….............………………......…26

A. ĆWIKŁA: LOTNICZE ZASTOSOWANIA MATERIAŁÓW INTELIGENTNYCH……......................….48

A. FELLNER, H. JAFERNIK, P. TRÓMIŃSKI: RNAV GNSS NIEZBĘDNYM ETAPEM

IMPLEMENTACJI LUN I SZANSĄ DLA POLSKIEGO GENERAL AVIATION……...…....…......…...57

A. FELLNER, E. WRÓBEL: CENTRUM KSZTAŁCENIA KADR LOTNICTWA CYWILNEGO

EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ JAKO ALTERNATYWA

KSZTAŁCENIA LOTNICZEGO……............……………………………………………....…........…..68

S. FIJAŁKOWSKI: ANALIZA EMISJI PODCZERWIENI PRZEZ ŚMIGŁOWIEC W LOCIE NA

PODSTAWIE BADAŃ EKSPERYMENTALNYCH………………..................………………....…..…..76

A. ILKÓW: CZYNNIK LUDZKI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU LOTNICZEGO…...………..99

J. KRYSZTOFIK, W. MANAJ: ZASTOSOWANIE BADAŃ NISZCZĄCYCH W TECHNICE

LOTNICZEJ……………………………......…………………………………………………....…...120

T. ŁUSIAK: INTERFERENCJA AERODYNAMICZNA OPŁYWU ŚMIGŁOWIEC – OBIEKT……......…..130

Z. PĄGOWSKI: BADANIA I EKSPLOATACJA SAMOLOTÓW ZASILANYCH BIOPALIWAMI…......…..146

W. STALEWSKI: SYMULACJA STARTU WIATRAKOWCA W OPARCIU O PROGRAM

FLUENT Z MODUŁEM VBM………...………………......……………………….….....………155PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

211, s. 5-16, Warszawa 2011

PRZEPISY, NORMY, WYTYCZNE JAKO CZYNNIK

BEZPIECZEŃSTWA KONSTRUKCJI AWIONICZNYCH

EDWARD BABIASZ

Instytut Lotnictwa

 

Streszczenie

Przepisy, normy, wytyczne to wiedza zebrana z wielu lat doświadczeń, wiedza, która pozwala ograniczyć błędy

konstrukcyjne, wykonawcze, eksploatacyjne i obsługowe, służąc temu co najważniejsze – bezpieczeństwu

lotów. Wiedza ta praktycznie skupiona jest kilku podstawowych zbiorach, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Są to przede wszystkim dokumenty FAA – Federalnej Administracji Lotnictwa Cywilnego (www.faa.gov) – FAR

(Federalne Przepisy Zdatności Lotnej), dokumenty korporacyjne RTCA (www.rtca.org), ARINC

(www.arinc.com), normy militarne serii MIL. Do tego można dołączyć dokumenty Europejskiej Agencji

Bezpieczeństwa Lotniczego EASA (www.easa.eu), dokumenty NATO (www.nato.int) i Aneksy ICAO

(www.icao.int). Normy i dokumenty dotyczą z jednej strony wszelkich procesów związanych z rozwojem

konstrukcji od projektowania, przez certyfikację, produkcję i obsługę; systemów zapewnienia jakości w

ramach tych procesów realizowanych przez organizacje projektujące, produkujące, obsługowe, szkoleniowe,

certyfikujące, z drugiej zaś strony definiują wymagania ogólne dotyczące konstrukcji sprzętu i

oprogramowania, interfejsów sprzętowych i programowych, warunków środowiskowych i konkretne

wymagania na poszczególne systemy, instalacje i urządzenia awioniki.

Niniejszy tekst sygnalizuje i krótko omawia wybrane zasoby i dokumenty powiązane z awioniką.

 

1. WSTĘP

Prawdę mówiąc wszystkie te przepisy, normy, dokumenty normalizacyjne, poradniki i wy­tyczne są tak

naprawdę hamulcem, a może bardziej dryfkotwą, która stabilizuje rozwój nowych technologii, nowych metod i

procedur konstrukcji lotniczych. Stosowanie tych wymagań nor­malizacyjnychi udowodnienie zgodności z tymi

wymaganiami bardzo istotnie podraża koszty opracowania i produkcji wyrobu. Stąd różnica w cenie i

„nowoczesności” oferowanych przez firmy, szczególnie z USA, przyrządów pokładowych tych bez certyfikatu i

tych zgodnych z TSO.

Z drugiej strony jest to wiedza zebrana z wielu lat doświadczeń, wiedza, która pozwala ogra­niczyć błędy

konstrukcyjne, wykonawcze, eksploatacyjne i obsługowe, służąc temu co najważ­niejsze

– bezpieczeństwu lotów.

Rozwiązania stosowane w lotnictwie cywilnym rzadko bywają rewolucyjne, podążają raczej za konstrukcjami

stosowanymi w lotnictwie wojskowym, a ostat­nio nawet motoryzacyjnym.Normy i dokumenty dotyczą

wszelkich procesów związanych z rozwojem konstrukcji od pro­jektowania, przez certyfikację, produkcję i

obsługę; systemów zapewnienia jakości w ramach tych procesów realizowanych przez organizacje

projektujące, produkujące, obsługowe, szko­leniowe, certyfikujące, definiują wymagania ogólne dotyczące

konstrukcji sprzętu i oprogra­mowania, interfejsów sprzętowych i programowych, warunków środowiskowych

i konkretne wymagania na poszczególne systemy, instalacje i urządzenia awioniki.

Jak każdy zbiór, zbiór dokumentów normalizacyjnych, bo tak potraktujmy normy, przepisy,poradniki,

zalecenia, przewodniki domaga się pewnej klasyfikacji, usystematyzowania.

 

Można zacząć oczywiście od podziału na przepisy, normy, poradniki ale wszystkie te doku­menty mają to do

siebie, że mają budowę matrioszki – baby w babie, przepisy odwołują się do norm, w normach przywołane są

inne dokumenty, skompletowanie wszystkim potrzebnych wymagań bywa często żmudne i kosztowne.

 

Podziały proste to podział na dokumenty międzynarodowe i krajowe, cywilne i wojskowe.

 

Inny podział wynika z miejsca powstawania dokumentów – organizacji, która doprowadziła do powstania

dokumentu. Nie jest żadnym odkryciem, że większość dokumentów normaliza­cyjnych wywodzi się z FAA –

Federalnej Agencji Lotnictwa Cywilnego USA i innych organizacji w Stanach Zjednoczonych. Duży jest także

udział nadzoru brytyjskiego CAA. Ciekawe materiały można także znaleźć na stronie nadzoru kanadyjskiego

Transport Canada.

Jeszcze inny to podział rodzajowy – dokumenty dotyczące organizacji ładu w przestrzeni po­wietrznej,

zapewnienia jakości w projektowaniu, produkcji, obsłudze, szkoleniu i certyfikacji;

zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji wyrobów lotniczych, którymi są statki powietrzne,

silniki i śmigła (awionika nie jest wyrobem w sensie obowiązujących przepisów lotniczych); mi­

nimalne wymagania na poszczególne przyrządy (normy przedmiotowe), normy środowiskowe,

normy zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji i oprogramowania. Ale najważniejsza jest hie­rarchia

obowiązywania: w Polsce aktem podstawowym jest Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. –

Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696, z późniejszymi zmianami), w ślad za nią nas jak i wszystkich

korzystających ze światowej przestrzeni powietrznej obowiązują przepisy ICAO, i dodatkowo, jako członków

Unii Europejskiej, rozporządzenia EASA, i wszystkie te prze­pisy które przywoła Minister Infrastruktury, cała

reszta jest nadobowiązkowa.

 

2. PRAWO LOTNICZE

Jako, że wprowadzony mocą ustawy (Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100,

poz. 696, z późniejszymi zmianami)) ma ten dokument najwyższą rangę krajowa.

Prawo Lotnicze reguluje wiele spraw związanych z administrowaniem lotnictwa cywilnego, definiowanie

pojęcia statku powietrznego, przewozami lotniczymi, licencjonowaniem pilotów

i mechaników itp. Samo w sobie nic nie mówio awionice. Odwołuje się jednak do dokumentów i powołuje

urząd – Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC – www.ulc.gov.pl), które to działania już mają wpływ na sferę

związaną z projektowaniem, badaniem, certyfikacją, produkcją, obsługą, dystrubucją awioniki.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w swej nowej siedzibie na ulicy Flisa 2 w dzielnicy Włochy w Warszawie jest

egzekutorem postanowień prawa lotniczego.

 

3. ANEKSY ICAO

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) jest specjalizowaną agencją Organizacji Narodów

Zjednoczonych. Zestaw unormowań ICAO służy zapewnieniu bezpie­czeństwa w ruchu powietrznym i na

pokładach statków powietrznych, regularności lotów, 6 EDWARD BABIASZ porządkuje ład w przestrzeni

powietrznej. Unormowania mają postać Aneksów do Konwencji Chicagowskiej zawartej w 1944 roku. I tak w

obszarze awioniki najbardziej interesujące mogą być: Aneks 4 – Mapy lotnicze, Aneks 5 – Jednostki miar

stosowane w operacjach powietrznych i naziemnych, Aneks 6 – Operacje cywilnych statków powietrznych,

Aneks 10 – Telekomunikacja lotnicza.

Prawdę powiedziawszy Aneksy były nam rzadko przydatne. Aneksy ICAO tłumaczone na pol­ski można zakupić

w sklepie na stronie internetowej www.dlapilota.pl a 15 zł sztuka. Orygi­nały aneksów i innych dokumentów

ICAO można pozyskać ze strony www.dcaa.slv.dk.

 

4. DOKUMENTY EASA

Przystąpienie w 2004 roku przez Polskę do Unii Europejskiej oznacza podporządkowanie całej sfery lotnictwa

cywilnego w Polsce odpowiedniej agencji unijnej (podobnie jest na przy­kład w atomistyce).

Agencja ta to EASA – Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (www.easa.eu), powo­łana w 2002 roku

jako agenda Unii Europejskiej a jej decyzje są obowiązkowe dla wszystkich członków Unii.

Nas przede wszystkim interesują dwa rozporządzenia Komisji Europejskiej:

• ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1702/2003 z dnia 24 września 2003 r. ustanawiające

zasady wykonawcze dla certyfikacji statków powietrznych i związanych z nimi wyrobów, części i wyposażenia w

zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska oraz dla certyfika­cji organizacji projektujących i produkujących, oraz

• ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2042/2003 z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie nie­

przerwanej zdatności do lotu statków powietrznych oraz wyrobów lotniczych, części i wy­posażenia, a także w

sprawie zezwoleń udzielanych instytucjom i personelowi zaangażowanym w takie zadania, a także idące w

ślad za nimi decyzje EASY powołujące takie dokumenty jak Certification Standards (CS) – wymagania

certyfikacyjne na poszczególne rodzaje statków powietrznych i dla typowych przyrządów pokładowych (CS-

ETSO), a także Acceptable Means of Compliance (AMC – akceptowalne środki wykazania zgodności) and

Guidance Material (GM – przewodniki).

Wszystkie te dokumenty wywodzą się dokumentów FAA i JAA i znane są jako FAR i JAR, oraz TSO i JTSO.

Nie jest to ścisłe przeniesienie, są różnice między CS a FAR i ETSO a TSO.

Rozporządzenie 1702/2003 dotyczy między innymi tak zwanej Part 21 stanowiącej podstawę do zatwierdzania

organizacji projektujących, produkujących i akredytacji ETSO. Jak już wspomniano wyrobem lotniczym jest

statek powietrzny, śmigło i silnik i tylko na te wyroby udzielane jest zatwierdzenie organizacji produkującej,

wyjątkiem jest osprzęt zgodny z ETSO i dla takich producentów wydawana jest akredytacja ETSO.

Zatwierdzenia wydawane są formalnie przez EASA ale może ona delegować swe uprawnie­nia do nadzorów

krajowych takich jak ULC.

Rozporządzenie 2042/2003 dotyczy między innymi organizacji obsługowych, a trzeba wie­dzieć, że nawet

producent nie może naprawiać swoich produktów bez uprawnień organizacji obsługowych.

Warto zwrócić uwagę na dokumenty AMC i GM uzupełniających rozporządzenia. Są one znacznie bardziej

szczegółowe i obszerniejsze od dokumentów podstawowych i na nich opie­rają się inspektorzy nadzoru przy

zatwierdzaniu wyrobów i organizacji.

Podstawowym przywilejem organizacji produkujących i obsługowych jest możliwość wyda­

wania dokumentu Form 1, potwierdzającego przydatność do zabudowy na statku powietrz­nym i praktycznie

uznawanego na całym świecie.

PRZEPISY, NORMY, WYTYCZNE JAKO CZYNNIK BEZPIECZEŃSTWA KONSTRUKCJI AWIONICZNYCH

7Dokument CS­ETSO jest zbiorem minimalnych wymagań na ponad 100 typowych przyrzą­dów pokładowych.

Są to tak zwane normy przedmiotowe. Zatwierdzenie na zgodność z ETSO dopuszcza przyrząd do stosowania

na dowolnym cywilnym statku powietrznym na którym jest on przydatny. Normy te jak wspomniano wywodzą

się z FAR i są często posklejane z różnych do­kumentów. W starszych przywołuje się normy AS – Aeronautical

Standards opracowane w SAE (Stowarzyszenie Inżynierów Komunikacji), w nowszych dokumenty RTCA, czy

ARINC. O RTCA później, kilka słów o ARINC – Aeronautical Radio, Inc., spółce amerykańskiej założonej w 1929 r.

(www.arinc.com). Ta komercyjna firma znana jest przede wszystkim z interfejsów stosowa­nych w lotnictwie

cywilnym z ARINC 429 na czele. Znana jest także ze standardu ARINC 408 napowszechnie stosowane

obudowy przyrządów pokładowych (2ATI, 3ATI, 4ATI). Zbiór doku­mentów normalizacyjnych zawiera ponad

setkę opracowań z serii od 400 do 800. Dokumenty dostępne w sklepie internetowym na stronie spółki.

W innych dokumentach CS, odpowiednikach dokumentów FAR znaleźć można wymagania na wyposażenie i

instalacje dla poszczególnych klas statków powietrznych.

Wszystkie dokumenty EASA dostępne są na stronie internetowej agencji, a większość z nich tłumaczona na

polski jest dostępna przez stronę ULC (www.ulc.gov.pl – zakładka Prawo/Prawo Unii Europejskiej/Akty

prawne).

 

5. POLSKIE NORMY

W Polskim Komitecie Normalizacyjnym sprawami normalizacji w lotnictwie zajmuje się Komitet Techniczny

KT19 Lotnictwo i kosmonautyka. Sekretariat Komitetu mieści się w Instytucie Lotnictwa a jego członkami są

przedstawiciele ITWL, IL, ULC, PLL LOT, zakładów przemysłowych. W ciągu ponad dziesięciu lat istnienia

Komitetu zajmował się on przyswaja­niem, czytaj tłumaczeniem lotniczych norm ISO. Przetłumaczono i

wdrożono kilkadziesiąt norm, głównie dotyczących elementów złącznych, wyposażenia lotniskowego,

materiałów, za­pewnienia jakości. Trzeba dodać, że stosowanie norm nie jest obowiązkowe, chyba, że

wyma­gają tego dla konkretnych norm inne przepisy. Katalog wydanych norm i same normy trzeba

zakupić w PKN.

 

6. TRZY, BODAJŻE NAJWAŻNIEJSZE, DLA AWIONIKA DOKUMENTY NORMALIZACYJNE

 

Wszystkie trzy są dziełem RTCA. Dwie z nich DO­160D i DO­178B już są przywołane w CS­ETSO jako

obowiązkowe, trzecia z nich, DO­254 znajdzie się tam lada chwila.

Kilka słów o RTCA. RTCA, Inc. – Radio Technical Committee for Aeronautics (www.rtca.org)

swe  poc z ą tki  da tuj e  w 1935  roku,  obe cni e   j e s t  prywa tną   spółką  non prof i t   z   s i edz ibą

w Waszyngtonie, skupiającą około 400 organizacji i instytucji, rządowych i prywatnych i dzia­

łającą na rzecz modernizacji systemów awioniki – elektroniki lotniczej w Stanach Zjedno­

czonych i na całym świecie. W ramach RTCA powstało ponad trzysta dokumentów

normalizacyjnych i doradczych istotnie wpływających na rozwój konstrukcji awionicznych.

Tytuły kilku ostatnich dokumentów:

• DO­320, Operational Services and Environmental Definition (OSED) for Unmanned Aircraft

Systems.

8 EDWARD BABIASZ• DO­319, Safety, Performance and Interoperability Requirements Document for Enhanced

Traffic Situational Awareness During Flight Operations (ATSA­AIRB).

• DO­318, Safety, Performance and Interoperability Requirements Document for Enhanced Air

Traffic Services in Radar­Controlled Areas Using ADS­B Surveillance (ADS­B­RAD).

• DO­317, Minimum Operational Performance Standards (MOPS) for Aircraft Surveillance

Applications System (ASAS).

• DO­316, Minimum Operational Performance Standards (MOPS) for Global Positioning

System/Aircraft Based Augmentation System Airborne Equipment.

Dokumenty RTCA można zakupić na stronie internetowej organizacji. Cena od 100 do 500

dolarów.

6.1. DO­160/ED­14

Pierwszy z tych ważnych to dokument DO­160 „Environmental Conditions and Test

Procedures for Airborne Equipment” (Warunki środowiskowe i procedury badań wyposażenia

pokładowego), który w swej pierwotnej wersji powstał pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego

już stulecia i szybko zaczął stawać się podstawową normą środowiskową dla cywilnego wypo­sażenia

pokładowego całego spektrum statków czyni z nich powietrznych od samolotów i śmi­głowców lekkich po

samoloty naddźwiękowe, a także chętnie wykorzystywane dla wyposażenia w wojskowym lotnictwie

transportowym. Wyparł on powszechnie wykorzystywaną normą brytyjską BS.G100, a właściwie jej trzecią

edycję BS.3G100. Od kilkunastu lat dokumenty DO­160 koordynowane są z EUROCAE – European

Organisation for Civil Aviation Equipment przez jej grupy robocze WG 14 i 31 i wydawane jednocześnie jako

jednobrzmiący dokument ED­14 (ED­14F). Dokument składa się z 26 rozdziałów, z których 23 opisuje

poszczególne na­rażenia środowiskowe, określa wymagania odporności i wytrzymałości na te narażenia oraz

poziomy dopuszczalnych narażeń wywoływanych przez wyposażenie pokładowe, oraz proce­dury prowadzenia

i oceny badań wyposażenia. Najnowsza wersja DO­160, wydanie F opubli­kowane zostało 6 grudnia 2007 roku

liczy ponad 400 stron. Nie można mówić, że wydanie F obowiązuje od 6 grudnia 2007 roku, dokumenty RTCA

mają charakter doradczy i obowiązują w takim zakresie, w jakim są przywołane w krajowych dokumentach

normalizacyjnych.

Wydania, praktycznie od wydania B żyją niejako współbieżnie, a producenci sprzętu deklarują zgodność

awioniki a laboratoria badawcze swe możliwości badawcze, z odpowiednim wyda­niem, dla uproszczenia

nazwijmy, normy.

Kolejne wydania są dziełem bardzo intensywnie pracującego komitetu SC 135, obecnie wspólnie z

Komitetami EUROCAE – WG 14 i 31, o czym świadczy kolejne sześć wydań w ciągu czterdziestu lat.

Na wydaniu F komitet nie poprzestaje i szykuje się kolejna edycja – wydanieG, planowane do publikacji na

grudzień 2010.

Omówienie normy zajęłoby zbyt wiele, ale jej zawartość i sposób wykorzystania obrazuje arkusz kwalifikacji

środowiskowej stanowiący podsumowanie uzyskanego poziomu zabezpie­czeń środowiskowych konstrukcji.

Podsumowaniem wymagań, i uzyskany stopnia odporności środowiskowej potwierdzony badaniami jest

Arkusz kwalifikacji środowiskowej wyrobu. Wzór arkusza pochodzi z DO­160.

Sam arkusz daje pewne pojęcie o zakresie niezbędnych badań.

 

………………….

 

PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

211, s. 26-47, Warszawa 2011

WYKORZYSTANIE SYMULATORÓW W PROCESIE KSZTAŁCENIA

LOTNICZEGO SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO

TADEUSZ COMPA*, ANDRZEJ ILKÓW**

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych*, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”**

Streszczenie

Współcześnie trudno sobie wyobrazić kształcenie lotnicze bez nowoczesnych symulatorów

i innych mediów wspomagających nauczyciela – mistrza w procesie przekazywania wiedzy studentom. Kształcenie lotnicze nie może być statyczne i musi być realizowane w dynamicznym środowisku, a tą właściwą dynamikę kształcenia mogą zapewnić odpowiedniej klasy symulatory.

Symulatory wykorzystywane w szkoleniu lotniczym, a do takiego zalicza się szkolenie personelu ATS (Air Traffic Services) muszą spełniać określone wymogi w zakresie możliwości odtwarzania odpowiedniej dynamiki ruchu oraz środowiska lotniczego. Z tego też względu są

urządzeniami bardzo drogimi i jest ich na świecie bardzo niewiele. W Polsce specjalizowanymi

symulatorami do szkolenia służb ruchu lotniczego dysponuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Celem artykułu jest przedstawienie organizacji szkolenia personelu ATS w oparciu o rekomendacje Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), wymagań stawianym symulatorom i innym mediom wykorzystywanym w szkoleniu, a także prezentacja

kompleksu symulacyjnego, którym dysponuje WSOSP.

 

1. WSTĘP

W rankingu najbardziej stresujących zawodów, zawód kontrolera ruchu lotniczego znalazł się

na pierwszym miejscu. Można zapytać dlaczego? Przede wszystkim wiąże się to z odpowie­dzialnością

kontrolera za bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w powietrzu, bezpieczeństwo ludzi znajdujących na ziemi i

odpowiedzialność za mienie znacznej wartości. Kontroler pracuje w ciągłym napięciu, musi być przez cały czas

skoncentrowany a to może rodzić stresy. Warunki pracy kontrolera odbiegają od normalnych: hałas, sztuczne

oświetlenie, promieniowanie mi­krofalowe, bardzo duża ilość informacji do przetworzenia.

Specyficzne umiejętności i uzdolnienia, które musi posiadać  stawiają wysokie wymagania przed procesem

szkolenia, które musi przebiegać w warunkach gwarantujących skuteczność.

Szkolenie kontrolerów ruchu lotniczego może być realizowane tylko w certyfikowanych ośrodkach szkolenia

lotniczego i przebiega pod nadzorem „władzy lotniczej”. Personel dydak­tyczny (wykładowcy, instruktorzy)

realizując program szkolenia, szkoląc i oceniając innych, także sami się przy tym uczą. Istnieje zatem swoista

interakcja – „szkolony – szklący”.

Od kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego wymaga się znajomości zagadnień teore­tycznych

(przepisów, procedur), a przede wszystkim interpretacji tych przepisów. Z kolei od­powiedni trening umożliwia

zastosowanie poznanej teorii w praktycznym działaniu. Zatem, zakres szkolenia praktycznego musi być tak

zorganizowany by nabyta wiedza i umiejętności przekształciły się w pożądane nawyki.

Aby zostać kontrolerem ruchu lotniczego kandydat musi posiadać pewne wrodzone cechy osobowości

(później rozwijane przez odpowiedni trening), opanować niezbędny zakres wiedzy lotniczej i umiejętności

zawodowych. Ważne jest także zdobycie umiejętności radzenia sobie ze stresem, który jest przypisany do tego

zawodu. Wiedzę lotniczą czerpie się z wykładów, pod­ręczników, instrukcji i innych źródeł. Umiejętności

zdobywa się przez wykorzystanie wiedzy w praktyce i ciągły trening. Trenować można na stanowisku

operacyjnym, w rzeczywistych operacjach powietrznych i/lub na specjalistycznych symulatorach lotniczych.

Szkolenie w rzeczywistych operacjach lotniczych jest czasochłonne, drogie i nie zawsze przy­

nosi pożądane efekty. Będzie ono bardziej efektywne jeśli kandydat na kontrolera ruchu lotni­czego opanuje

już podstawowe umiejętności w czasie szkolenia, właśnie, na specjalizowanych symulatorach.

Na stanowisku operacyjnym nie da się realizować szkolenia w pełnym zakresie, np. nie można prowadzić

szkolenia związanego z sytuacjami skomplikowanymi i niebezpiecznymi, jakie mogą zaistnieć w ruchu

lotniczym. Samolot jest tym środkiem transportu, na który od­działuje szereg czynników, z siłami natury

włącznie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co może się wydarzyć w trakcie lotu, dlatego też zarówno piloci, jak

i kontrolerzy ruchu lotniczego muszą być przygotowani na każdą sytuację szczególną. Z tego też względu

specjaliści zajmujący się szkoleniem kontrolerów ruchu lotniczego zadawali sobie pytanie: w jaki sposób, przy

użyciu ja­kich metod i narzędzi należy szkolić kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego by byli sku­teczni w

każdych okolicznościach?

Przed wprowadzeniem symulatorów, w wielu miejscach na świecie, prowadzono szkolenie kontrolerów ATC

(Air Traffic Control) bezpośrednio na wieży portu lotniczego (kontrolerzy lotnisk) oraz na stanowiskach kontroli

radarowej (kontrolerzy obszaru, zbliżania i precyzyjnego podejścia), z wykorzystaniem samolotów. Koszty

takiego szkolenia były bardzo wysokie, a efekty nie zawsze proporcjonalne do nakładów.

W odróżnieniu od większości zawodów, wymagających różnych kwalifikacji, kontrola ruchu lotniczego jest

zawodem, w którym posiadane umiejętności muszą być przekształcone w na­wyki, pozwalające działać szybko

i skutecznie, rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane sytuacje w krótkim czasie. Kontroler nie ma czasu

na zastanawianie się, sprawdzanie proce­dur w podręcznikach, czy instrukcjach. Działając w deficycie

czasowym, musi podejmować szybkie i prawidłowe decyzje. Pilot będąc w zagrożeniu musi wiedzieć, że nie

jest osamotniony, że na ziemi czuwa kontroler, który mu pomoże lub zorganizuje niezbędną pomoc.

 

Wdrożenie do wykonywania czynności kontrolera ruchu lotniczego jest procesem dość dłu­gim, trwa ono ok. 4

lat. Po tym czasie można uznać, że kontroler jest zdolny do samodzielnej pracy. Czas ten można skrócić co

najmniej o jeden rok, jeśli część szkolenia zostanie zrealizo­wana na symulatorach. Symulatory lotnicze

pozwalają na kreowanie różnych zdarzeń, nawet ta­kich, z którymi większość kontrolerów ruchu lotniczego nie

spotka się w całej karierze zawodowej.

 ………………………..

 

BIBLIOGRAFIA

[1] Compa T. i Zespół: Wymagania taktyczno-techniczne symulatora kontroli ruchu lotniczego,

Dęblin, 2007.

[2] Grzegorzewski M., Compa T.: Adaptacja symulatora kontroli ruchu lotniczego do potrzeb

szkoleniowych specjalistów lotniczych w WSOSP, Dęblin, 2008.

[3] Hawryluk A., Gwardiak M.: Rola symulatorów w szkoleniu kontrolerów ruchu lotniczego,

Materiały z seminarium „Symulatory w lotnictwie, nowe technologie”, Warszawa – Dęblin,

2008.

[4] Kosarzycki K.: Przygotowanie, szkolenie i doskonalenie zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego, Praca magisterska kierowana przez dr. Tadeusza Compę, AON, Warszawa, 2004.

46 WYKORZYSTANIE SYMULATORÓW W PROCESIE KSZTAŁCENIA LOTNICZEGO SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO[5] Simulations Facilities for Air Traffic Control Training, EUROCONTROL, 2000.

[6] Guidelines for Common Core Content and Training Objectives for Air Traffic Controllers Training

(Phase 1: Revised), EATMP – EUROCONTROL, 2001.

[7] Guidelines for Refresher Training for Air Traffic Controllers, EATMP – EUROCONTROL, 2003.

TADEUSZ COMPA, ANDRZEJ ILKÓW

USAGE OF SIMULATORS IN THE PROCESS OF AERONAUTICAL

EDUCATION OF THE AIR TRAFIC SERVICES

Abstract

Contemporarily is difficult to imagine air education without the modern simulators and other

medias helping of teacher – master in the process of the knowledge transmission to students. Air

Education cannot be static and must be realized in the dynamic environment, but this proper education dynamics can assure simulators of the appropriate class.

Simulators used in aeronautical education, to the training of the ATS (Air Traffic Services)

personnel, must fulfil definite requirements in the range of the possibilities of the creation of

appropriate dynamics of movement and of aeronautical environment. From this they belong to

a group of a very expensive equipment and there are not many of them in the world. In Poland

specialized simulators to the training of the air trafic services are at disposal of Polish Agency of

Air Trafic and The High Officer's School of Air Forces in Deblin.

The goal of this article is a presentation of organization of the training of the ATS personnel on

the basis of the recommendations of The European Organisation for the Safety of Air Navigation

(EUROCONTROL), presentation of simulators and other media used in the training demands, but

also the introduction of simulation complex, which WSOSP has at disposal.

 

PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

211, s. 57-67, Warszawa 2011

RNAV GNSS NIEZBĘDNYM ETAPEM IMPLEMENTACJI LUN

I SZANSĄ DLA POLSKIEGO GENERAL AVIATION

ANDRZEJ FELLNER*, HENRYK JAFERNIK*, PAWEŁ TRÓMIŃSKI**

Politechnika Śląska*, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych**

Streszczenie

Zasadniczą ideą tego projektu jest spopularyzowanie użytkowania systemu EGNOS (European

Geostationary Navigation Overlay Service) w krajach Centralnej Europy. Główny cel zostanie zrealizowany poprzez zademonstrowanie kluczowych zastosowań EGNOS jako wspomagającego systemu SBAS (Satellite Based Augmentation System) APV I (Approach Procedures with Vertical

guidance) – jego główne znaczenie. Jak tylko Urząd Lotnictwa Cywilnego scertyfikuje procedurę,

zostanie ona wprowadzona, a EGNOS stanie się w pełni funkcjonalnym i operacyjnym, krajowym,

lotniczym systemem. Projekt składa się z 4 głównych etapów:

• Etap pierwszy – analiza krajowych lotnisk i przewoźników lotniczych względem możliwości

instalacyjnych i zastosowania systemu EGNO podczas podejścia i lądowania;

• Etap drugi – badania pilotażowe technicznej koncepcji implementacji EGNOS APV, w połączeniu  z planowaniem procesu certyfikacyjnego;

• Etap trzeci – instalacja pokładowego i naziemnego systemu, połączona z tymczasową certyfikacją;

• Etap czwarty – końcowa prezentacja całkowitych możliwości systemu poprzez testy, certyfikacja systemu i implementacja Safety Case.

Występujące w tym projekcie, następujące jednostki: naukowe ośrodki badawcze, agencje rzą-

dowe, przewoźnicy lotniczy i lokalne małe lotniska, gwarantują szeroką analizę kręgu odbiorców,

czytelnie skonstruowane wymagania użytkownika z poprawnymi technicznymi rozwiązaniami,

które są zgodnie z polskimi i europejskimi przepisami ruchu lotniczego.

Polska jest zainteresowana udziałem w projektach badawczych, których celem jest wdroże­nie operacyjne

systemów GPS i EGNOS do zastosowań w lotnictwie. To w zasadzie wydające

się z pozoru proste działanie, czyli lotnicza implementacja GNSS w Polsce stanowi drogę wio­dącą „PER

ASPERA AD ASTRA”

1. Jednak podejmowane przez PAŻP projekty międzynarodowe i krajowe, uczestnictwo w konferencjach i

innych przedsięwzięciach, są niezbędne w procesie certyfikacji technologii i technik satelitarnych w lotnictwie.

Szczególny nacisk położony jest obecnie na europejski system wspomagający SBAS – EGNOS. W związku a

tym przyjęty został 1

W luźnym tłumaczeniu oznacza „PRZEZ CIERNIE DO GWIAZD”. plan implementacyjno – certyfikacyjny f

unkcjonowania w Polsce GNSS dla potrzeb lotnictwa, którego istota sprowadza się do czterech zasadniczych faz:

• PRZYGOTOWAWCZEJ;

• CZYNNEGO UCZESTNICTWA W MIĘDZYNARODOWYCH PROGRAMACH BADAWCZO –

IMPLEMENTACYJNO – CERTYFIKACYJNYCH;

• TESTOWO – CERTYFIKACYJNA;

• FUNKCJONOWANIE CERTYFIKOWANEGO GNSS W LOTNICTWIE.

 

…………………….

 

RNAV GNSS ESSENTIAL STEP FOR THE LUN IMPLEMENTATION

AND THE CHANCE FOR THE POLISH GENERAL AVIATION

Abstract

The general idea of this project is to popularize the usage of EGNOS (European Geostationary

Navigation Overlay Service) System in Central European countries. The main goal will be

achieved by demonstrating key capabilities of the EGNOS System as SBAS (Satellite Based

Augmentation System) APV I (Approach Procedures with Vertical guidance) – its main role. After

that the National Fly Authority Agency certification procedure will be launched, EGNOS will

become fully functional and operational airfield domestic system. Project consists of 4 main phases:

• Phase one – Analysis of domestic airfields and Aircraft operator(s) against opportunity of

EGNOS installation and utilization of capability for landing purposes;

• Phase two – study of demonstrator’s technical conception of EGNOS APV implementation

connected with blueprint for certification process;

• Phase three – on-board and airfield system installation connected with provisional certification;

• Phase four – Final demonstration of overall system capabilities, followed by on-going tests,

system certification and implementation of Safety Case.

The following entities participate in this project: scientific research centers, government agencies,

aircraft operator and local small airfield, which guarantees general outlook analysis, clearly

constructed user requirements with correct technical solutions which are in compliance with

Polish and European air traffic regulations.

RNAV GNSS NIEZBĘDNYM ETAPEM IMPLEMENTACJI LUN I SZANSĄ DLA POLSKIEGO GENERAL AVIATION 67PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

 

211, s. 68-75, Warszawa 2011

CENTRUM KSZTAŁCENIA KADR LOTNICTWA CYWILNEGO

EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

JAKO ALTERNATYWA KSZTAŁCENIA LOTNICZEGO

ANDRZEJ FELLNER,  EUGENIUSZ WRÓBEL

Politechnika Śląska

Streszczenie

Z opracowań ULC wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat potrzebnych będzie około 23 tys.

licencjonowanych specjalistów lotniczych. Natomiast międzynarodowe źródła podają, że obsługa

lotnisk, przestrzeni powietrznej, wymaga licencjonowanych specjalistów, menedżerów lotniczych

oraz fachowców od szeroko pojętej nawigacji powietrznej. Stwierdzono, że każdy milion pasażerów generuje zatrudnienie tysiąc osób bezpośrednio na lotnisku, 3 tys. osób wokół niego (w usługach, handlu itp.) oraz 15 tys. w całym regionie, obsługiwanym przez port lotniczy.

Opracowany przez Ministerstwo Transportu „Program Rozwoju Sieci Lotnisk i Lotniczych Urzą-

dzeń Naziemnych” został przyjęty Uchwałą Rady Ministrów Nr 86/2007 w dniu 8 maja 2007 r.

i tym samym stał się dokumentem rządowym. Wskazuje kierunki rozwoju infrastruktury lotniskowej oraz nawigacyjnej do 2020 r., stanowiącej spójny element komunikacyjny kraju i Europy.

Program stanowi strategiczny materiał wspomagający formułowanie wniosków o środki na rozwój infrastruktury lotniczej na lata 2007-2013 z Funduszu Spójności jak i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powyższe uwarunkowania, rozwój naukowo – techniczny,

determinują znaczenie nawigacji jako dyscypliny naukowej, kierunku studiów czy też specjalno-

ści. Natomiast ustawa, rozporządzenia ministerialne, podpisane porozumienia i powołana Rada

Naukowo-Programowa, umożliwia funkcjonowanie utworzonego w 2008 roku Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Ślaskiej. Jego zadaniem jest uruchamianie nowych kierunków studiów, specjalności, specjalizacji, kursów

lotniczych. Natomiast uruchomienie nowej specjalności – nawigacji powietrznej na bazie powo-

łanego Centrum, powinno doprowadzić do standaryzacji procedur m.in. do zcertyfikowania satelitarnych systemów - pomocy nawigacyjnych oraz powiązanie ich z systemami informacji

geograficznej (GIS). Istotnym jest fakt, że powołane Centrum nastawione jest na szeroko rozumianą współpracę. Obecnie Politechnika Śląska udostępnia infrastrukturę dydaktyczno-szkoleniową, koordynuje działania organizacyjne Centrum i prowadzi podyplomowe studia dla

pracowników lotnisk oraz wszystkich zainteresowanych w zakresie organizacji lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej. Równocześnie przygotowane są już programy kolejnych studiów podyplomowych związanych z informatyką i telekomunikacją w lotnictwie a także projektowaniem

lotnisk i planami generalnymi. Urząd Lotnictwa Cywilnego będący stroną porozumienia zapewnia autoryzację licencyjnych programów szkolenia lotniczego oraz nadzór gwarantujący zgodnośćANDRZEJ FELLNER, EUGENIUSZ WRÓBEL 69

studiów, szkoleń i kursów z międzynarodowymi standardami lotnictwa cywilnego. Z Centrum

współpracuje także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Bardzo ważnym jest fakt, że stroną porozumienia powołującego Centrum jest Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. zarządzające

międzynarodowym lotniskiem „Katowice” w Pyrzowicach. Tym samym udostępniona jest dla potrzeb kształcenia infrastruktura międzynarodowego lotniska – MPL Katowice – Pyrzowice. Równocześnie Centrum jest organizatorem i koordynatorem kształcenia kadry dla szeroko

rozumianego sektora lotnictwa cywilnego przez współpracę z technicznymi szkołami średnimi

w regionie.

1. WPROWADZENIE

Rozwój naukowo – techniczny to jedna z przyczyn obserwowanego od wielu lat wzrostu ja­kościowego i

ilościowego w transporcie – w tym także, a może nawet szczególnie, w transpor­cie lotniczym. Analiza

opracowań Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) upoważnia dostwierdzenia, że w ciągu najbliższych pięciu lat,

potrzebnych będzie w Polsce około 20 000 no­wych specjalistów lotniczych, posiadających odpowiednie

licencje, certyfikaty i różnego ro­dzaju uprawnienia. Powodem takiego stanu rzeczy według ekspertów jest:

• stały wzrost liczby operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej, pomimo takich

negatywnych zjawisk obserwowanych w ostatnim okresie, jak np. uaktywniania się wulka­

nów, wzrost ceny paliwa lotniczego czy globalne kryzysy gospodarcze;

• stały wzrost liczby odprawionych pasażerów na polskich lotniskach;

• postępująca decentralizacja ruchu lotniczego;

• dostępność unijnych środków finansowych, przeznaczonych na rozwój:

– portów regionalnych należących do europejskiej sieci TEN­T oraz infrastruktury nawiga­

cyjnej (350 mln euro w ramach sektorowego programu operacyjnego „Infrastruktura i Śro­dowisko”),

– lotnisk lokalnych (łącznie ok. 300 mln euro w regionalnych programach operacyjnych).

• konieczność rozwoju oraz modernizacji lotnisk wraz z infrastrukturą naziemną i nawiga­

cyjną, w celu zwiększenia pojemności i przepustowości zarówno lotnisk jak i polskiej prze­

strzeni powietrznej. Zwiększenie przepustowości możliwe jest do osiągnięcia m. in. przez

wprowadzenie nowoczesnych systemów ATM1i CNS

 

2.

Z rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Europy wynika, że zarówno obsługa lot­nisk, jak i przestrzeni

powietrznej wymaga licencjonowanych specjalistów lotniczych w za­kresie organizacji pracy na różnych

szczeblach, menedżerów obeznanych z lotniskową specyfiką oraz fachowców od nawigacji powietrznej.

Zasadne jest stwierdzenie, że zgodnie z przyjętym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego algorytmem, na każdy

milion pasażerów przy­ pada ok. 1000 osób zatrudnionych bezpośrednio na lotnisku, ok. 3000 osób w jego

otoczeniu (w usługach, handlu itp.) oraz ok. 15 000 w całym regionie obsługiwanym przez ten port lot­niczy.

Oznacza to, że wzrost ruchu lotniczego generuje istotny wzrost zatrudnienia. Podobne wskaźniki znaleźć

można w dokumentach Komisji Europejskiej

 

3.

Konieczność podjęcia zdecydowanych działań w zakresie kształcenia kadr na potrzeby lot­nictwa cywilnego

wyniknęła także w czasie prac nad „Programem Rozwoju Sieci Lotnisk i Lot­niczych Urządzeń Naziemnych”,

przyjętym Uchwałą Rady Ministrów Nr 86/2007 w 2007 r. jako

Air Traffic Management.

Communication, Navigation, Surveillance.

COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE COUNCIL, THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS. An action plan for airport capacity, efficiency and safety in Europe.Brussels, 24.1.2007.dokument rządowy. Jest to pierwszy tego typu oficjalny materiał od 1989 roku, wskazujący po­żądane kierunki rozwoju infrastruktury lotniskowej oraz nawigacyjnej do roku 2020 oraz nie­zbędne działania w celu zapewnienia spójności infrastruktury komunikacyjnej kraju i Europy. Stanowi strategiczny materiał wspomagający formułowanie wniosków aplikacyjnych o środki z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W

Programie tym podkreślono m. in., że:

• sieć lotnisk i systemów nawigacyjnych powinna stanowić spójny z pozostałą infrastrukturą komunikacyjną układ transportowy kraju,

• decentralizacja portów regionalnych powinna umożliwić dostępność usług lotniczych na całym obszarze kraju,

• należy przeprowadzić pogłębioną analizę zasadności i uwarunkowań budowy w przyszło­ści nowego tzw. portu centralnego,

• polski rynek lotniczy dąży do osiągnięcia stanu zbliżonego do stanu rynku w rozwiniętych krajach Europy.

Program jest spójny z dokumentami określającymi politykę i strategię transportową pań­stwa, podstawę prawną dla tego niego stanowią ustawy: Prawo lotnicze oraz O planowaniu i za­gospodarowaniu przestrzennym. Podkreślić należy, że Program złożony jest z części analityczno­ opisowej stanu infrastruktury lotniskowej i nawigacyjnej w Polsce oraz prezen­tuje perspektywy i kierunki rozwoju sieci lotnisk i infrastruktury ATM i CNS. Z uwagi na ogra­niczenia rozwiązań konwencjonalnych zakłada się implementację nowych technologii, w ramach realizacji ogólnoeuropejskich programów naukowo – badawczo – implementacyjnych.

Stały i szybki wzrost ruchu lotniczego oraz jego złożoność w węzłach lotnisk determinuje ko­nieczność stosowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu planowania procedur dolotu i po­dejścia w przestrzeni TMA zgodnie z zaleceniami EUROCONTROL. W związku z tym zakłada się implementowane rozwiązania nawigacyjne RNAV GNSS i RNAV, w oparciu o dostępne sys­temy satelitarne (GPS, w przyszłości Galileo) oraz wspomagajace (SBAS, ABAS, GBAS). Zostanie utrzymany poziom obsługi podejść kat. II/III, ale docelowo planuje się systemy nawigacyjne i rozwiązania przestrzeni zapewniające wykonywanie operacji RNP­RNAV. Początkowo do osiągnięcia P­RNAV, zgodnie z rozwiązaniami stosowanymi w Europie przyjmuje się stosowa­nie w Polsce rozwiązań wykorzystujących nawigację DME/DME (P­RNAV) przy zapewnieniu pełnego pokrycia DME/DME (z redundancją) oraz systemy GPS+ SBAS.

 

……………………….

 

ANDRZEJ FELLNER,  EUGENIUSZ WRÓBEL

CIVIL AVIATION PERSONNEL EDUCATION CENTRE OF

MIDDLE AND EASTERN EUROPE SILESIAN UNIVERSITY OF

TECHNOLOGY AS ALTERNATIVE AVIATION EDUCATION

Abstract

Conducted investigations prove that he will be about 23 000 licensed air experts. However

international sources pass, that the service of airports, the airspace, requires licensed experts, air

managers and experts from comprehended wide air navigation. It was affirmed, that passengers

every million generates the employment persons thousand directly on airport, 3 000 persons

around him (in services, itp. trade) and 15 000 in the whole region, served through the air harbour.

74 CENTRUM KSZTAŁCENIA KADR LOTNICTWA CYWILNEGO EUROPY...The „Program Rozwoju Sieci Lotnisk i Lotniczych Urządzeń Naziemnych”, Worked out by

the Ministry Transportation, shows the directions of the development of the aircraft and

navigational infrastructure to 2020, makes up the coherent element the communication country

and Europe. The programme makes up strategic material helping formulating conclusions about

the centres on the development of the air infrastructure on years 2007-2013. Above mentioned

conditions, development scientifically – technical, they determine the meaning of navigation as

scientific discipline, the direction of studiess or also the speciality. However law, ministerial decrees,

undersigned agreements and competent Scientifically-Program Counsel, makes possible working

of The Civil Aviation Personnel Education Centre of Central and Eastern Europe Silesian

University of Technology, created in 2007. Starting the new directions of studiess, speciality,

specialisation, air course is his task. However starting the new speciality – air navigation on

the base of the qualified Centre, he should conduct  to the certificationof of satellite systems –

navigational aids and connection of them with the systems of geographical information (GIS).

Essential there is the fact that the qualified Centre is set on the understood wide cooperation.

T h e   p ro g ramme s   o f   n e x t   p o s tg ra d u a t e   s t u d i e s s   co n n e c t e d  wi th   comp u t e r   s c i e n ce   a n d

telecommunication in aviation are already prepared simultaneously and also projecting airports

and gene ral  plans .  The  Ci v i l  Av iat ion Of f i ce ,  whi ch  i s   the   s ide  of   the  agre ement  as sures

the authorization of the licence programmes of air training and supervision guaranteeing

the agreement of studiess, training and course with the international standards of civil aviation.

The Poland also cooperates from the Polish Air Navigation Service Agency. Very important there

is the fact that the GTL is the side of the agreement of the appointing Centre S.A. the manageress

the international airport „Katowice – Pyrzowice”. The same is made accessible for the needs

education the infrastructure of the international airport – MPL Katowice – Pyrzowice. The Centre

is organizer and coordinator of the education of the personnel for the understood wide sector of

civil aviation by the cooperation with technical average schools in the region simultaneously

 

SKUPIMY SIĘ NA RAZIE NA OSTATNIM BARDZO INTERESUJĄCYM Z NASZEGO PUNKTU WIDZENIA ARTYKULE

PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

211, s. 76-98, Warszawa 2011

ANALIZA EMISJI PODCZERWIENI PRZEZ ŚMIGŁOWIEC

W LOCIE NA PODSTAWIE BADAŃ EKSPERYMENTALNYCH

STEFAN FIJAŁKOWSKI

Politechnika Lubelska

Streszczenie

W artykule przedstawiono charakterystykę zagadnień promieniowania podczerwonego emitowanego do

otoczenia przez strukturę śmigłowca w locie i jego gazy spalinowe. Charakterystyka ta była między

innymi podstawą do opracowania planu badań emisji i przeprowadzenia badań eksperymentalnych.

Badaniom poddano śmigłowiec PZL W-3 Sokół w wybranych manewrach lotów NOE (z nosem przy

ziemi) w porze dziennej oraz w nocy, wiosną, latem i jesienią. Badania emisji przeprowadzono przy

pomocy kamery termowizyjnej w kilku sesjach badawczych ze stanowisk naziemnych

i z pokładu innego śmigłowca w czasie wspólnych lotów ze śmigłowcem badanym. W artykule

przedstawiono również niektóre wyniki badań, które posłużyły do uściśleń modelu teoretycznego

emisji śmigłowca, a także wykorzystane zostały w praktyce inżynierskiej do opracowania koncepcji

schładzacza spalin.

1. WPROWADZENIE W TEMATYKĘ PRACY

Na podstawie fizyki wiadomo, że każde ciało materialne o temperaturze wyższej od 0K emi­tuje

promieniowanie podczerwone (prawo Prevosta), o spektralnej gęstości emisji własnej

związanej z określoną długością fali i temperaturą bezwzględną (prawo Plancka) [10, 14]. Ta

cecha materii dotyczy również statków powietrznych, w tym śmigłowców. Jest ona szczególnie

istotna w lotach śmigłowców wojskowych wykonujących zadania bojowe. Śmigłowce w od­różnieniu od

współczesnych samolotów odznaczają się mniejszymi prędkościami lotu i wyko­nywanych manewrów,

co czyni je bardziej podatnymi na zwalczanie współczesnymi środkami bojowymi np. pociskami

rakietowymi samonaprowadzającymi się na podczerwień: powietrze –powietrze, ziemia – powietrze.

Za najważniejsze przypadki wykorzystywania promieniowania podczerwonego w śmigłow­cowej

technice lotniczej – ze względu na jego cechy, należy zgodnie z [9, 15] uznać:

• wykrywanie, rozpoznawanie i namierzanie w podczerwieni śmigłowców cywilnych i szcze­gólnie

wojskowych biorących udział w zadaniach bojowych bez względu na stan pogody i porę doby, nazywane

pelengacją w podczerwieni dla celów wojskowych, jak również cywilnych,

• blokowanie optyczne w zakresie podczerwieni informacji o własnym obiekcie – śmigłowcu,

a także łączność z wykorzystaniem optycznych fal podczerwonych,• wykrywanie celów zamaskowanych

lub celów w nocnych działaniach bojowych (noktowizja),

• fotografowanie terenu i obiektów indywidualnych w podczerwieni,

• samonaprowadzanie pocisków rakietowych na cel w podczerwieni, własnych i przeciwnika.

Pelengacja w podczerwieni polega na wykrywaniu różnic parametrów promieniowania podczerwonego

emitowanego przez dany obiekt np. śmigłowiec i przez jego otoczenie [11, 15].

Z punktu widzenia załogi śmigłowca bojowego pelengację w podczerwieni można oceniać w sensie

„pozytywnym” wtedy, kiedy służy ona bezpieczeństwu lotu w trakcie wykonywania za­dania własnego

załogi oraz w sensie „negatywnym”, kiedy pelengacja pozwala przeciwnikowi wykryć i namierzyć

własny śmigłowiec załogi oraz podjąć próbę zniszczenia go.

A zatem istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia obrony czynnej i biernej przed skutkami nadmiernej

emisji podczerwieni przez śmigłowce wojskowe. Realizacja tego postulatu wymaga między innymi

prowadzenia badań eksperymentalnych emisji śmigłowca w zakresie podczer­wieni na ziemi i w locie.

Celem badań eksperymentalnych – przestawionych w artykule – było rozpoznanie rozkładów

obszarów nadmiernego promieniowania podczerwonego śmigłowca średniego, w tym pro­mieniowania

strumieni gazów spalinowych odpływających z turbinowych silników napędo­wych śmigłowca.

Badania przeprowadzono na śmigłowcu PZL W­3 Sokół, w wybranych, charakterystycznych manewrach

lotów NOE. Celem dodatkowym było natomiast: rozpoznanie geometrycznych struktur przepływowych

strumieni spalin wypływających w obszar strumie­nia zawirnikowego śmigłowca, a także rozpoznanie

rozkładów temperatur wzdłuż współ­rzędnych naturalnych tych strumieni.

 

2. PODSTAWOWE CECHY PROMIENIOWANIA PODCZERWONEGO

Promieniowanie podczerwone jest niewidzialną częścią widma promieniowania optycznego

i wykazuje wszystkie cechy tego promieniowania. W technice optyki przyjmuje się, wg [10]

na­stępujący podział widma podczerwieni: podczerwień bliska 78 0-­2500 nm, podczerwień średnia

25­50nm, podczerwień daleka 50­100nm. Promieniowanie podczerwone ciał stałych i gazów ak­tywnych

w podczerwieni stosuje się do praw promieniowania podczerwonego, a mianowicie wspomnianych praw

Prevosta i Plancka, a także praw Kirchoffa, Lamberta, Wiena, Stefana­Boltzmanna, a gazy aktywne w

podczerwieni stosują się dodatkowo do prawa Bouguera­Lamberta.

 

Rys. 1. Rozkład spektralnej gęstości emisji ciała doskonale czarnego zgodnie z prawem Plancka

w skali półlogarytmicznej, wg [13]. Zakres temperatur 100­1000K jest charakterystyczny

dla emisji podczerwieni przez śmigłowiec w locie

STEFAN FIJAŁKOWSKI 77Ponadto promieniowanie gazów zachodzi z całych objętości i jest selektywne. Główne pasma

promieniowania – składników spalin czynnych w podczerwieni – wg [2] są następujące:

CO2

– 2,0m, 2,7m, 4,3m, 10,4m, 15m; H2

O – 1,87m, 2,7m, 6,3m, 11m, 18m.

Na rys. 1 przedstawiono fragment wykresu zależności spektralnej gęstości emisji ciała do­skonale

czarnego od długości fali i temperatury (zgodnie z prawem Plancka), obejmujący zakres

emisji charakterystyczny dla promieniowania podczerwonego śmigłowca w locie.

Zagadnień emisji podczerwieni nie sposób oddzielić od zagadnień przenoszenia ciepła i sta­nów

termicznych ciał, a także od stanów skupienia ciał, bowiem istnieją istotne sprzężenia po­między nimi

[11]. Ciała stałe emitują promieniowanie podczerwone tylko ze swoich powierzchni. Gazy natomiast

emitują podczerwień z całych swoich objętości, selektywnie. Czyn­nymi w podczerwieni są gazy trój­

i więcej atomowe [2, 10, 16]. Te cechy gazów powodują, że opis emisji podczerwieni przez gazy jest

bardziej skomplikowany od opisu emisji ciał stałych.

Na rys. 2 przedstawiono schemat do bilansu energii z uwzględnieniem energii promienio­wania

podczerwonego promieniującego ciała stałego, a na rys. 3 układ bilansu energii w takim przypadku

zestawiony zgodnie z I zasadą termodynamiki.

 

………………….

 


 

Plan badań eksperymentalnych emisji podczerwieni opracowano z wykorzystaniem wiadomości zawartych w pracach[13, 17]. Na rys. 13 przedstawiono wybrane kadry filmu nakręconego w podczerwieni podczas jednej z sesji badań emisji podczerwieni przez silnik PZL 10W,

zamontowany na śmigłowcu PZL W-3 Sokół, przy zdjętej osłonie w czasie rozruchu, podgrzania, zakresu mocy startowej, wybiegu.

 



1.

2.

86 ANALIZA EMISJI PODCZERWIENI PRZEZ ŚMIGŁOWIEC W LOCIE NA PODSTAWIE...3.

4.

5.

 

Rys. 13. Wybrane kadry z filmu nakręconego w podczerwieni powierzchni silnika PZL 10W

(zdjęta osłona) w czasie cyklu jego działania (rozruch, podgrzanie, zakres mocy startowej, wybieg).

Czasy ekspozycji: 1­1s, 2­10s,3­132s, 4­737s, 5­1092s [6]

Wybrane kadry z filmu nakręconego w podczerwieni z pokładu innego śmigłowca w trakcie

niektórych manewrów NOE śmigłowca PZL W-3 Sokół przedstawiono na rys. 14.

STEFAN FIJAŁKOWSKI 871. 2.

 

3.

 

Rys. 14. Wybrane kadry z filmu nakręconego w podczerwieni w locie badanego śmigłowca W­3 Sokół

przy użyciu kamery termowizyjnej z pokładu innego śmigłowca w locie: 1 – przelot badanego

śmigłowca, 2 – zawis badanego śmigłowca, 3 – manewr slalomu badanego śmigłowca [6]

 

6. WYBRANE WYNIKI BADAŃ EMISJI PODCZERWIENI PRZEZ ŚMIGŁOWIEC W LOCIE

 

……………….

8. PODSUMOWANIE

A. Jakościowa analiza filmów i wybranych kadrów (fotografii) wykonanych w podczerwieni kamerą termowizyjną w trakcie niektórych manewrów lotów NOE śmigłowca PZL W-3 Sokół,

wskazuje na kilka cech emisji podczerwieni przez ten śmigłowiec (ewentualnie inne śmigłowce tej samej klasy o podobnej budowie), a mianowicie:

1. Nadmierną własną emisję podczerwieni ponad emisję tła w otoczeniu wykazują w kolejności istotności:

• zewnętrzne powierzchnie boczne dyfuzorów wylotu spalin,

• zewnętrzne powierzchnie czołowe „grzybków” odpylaczy we wlotach powietrza do silników,

96 ANALIZA EMISJI PODCZERWIENI PRZEZ ŚMIGŁOWIEC W LOCIE NA PODSTAWIE...• zewnętrzne powierzchnie boczne osłon gondol silnikowych śmigłowca, szczególnie

w strefach wlotów powietrza do chłodnic oleju silników i przekładni,

• fragment zewnętrznej powierzchni belki ogonowej w miejscu połączenia z wysięgnikiem śmigła ogonowego(statecznikiem pionowym).

2. Najwyższe poziomy emisji podczerwieni wykazują natomiast wyloty dyfuzorów spalin, co

spowodowane jest intensywnym promieniowaniem powierzchni wewnętrznych dyfuzorów (jasnością powierzchni wewnętrznych) i promieniowania strumieni spalin, wykazujących w tych przekrojach największe temperatury i największe stężenia gazów czynnych

w podczerwieni CO2

i H2

O przed odpływem do otoczenia.

3. Świecące w podczerwieni powierzchnie boczne części belki ogonowej od strony kadłuba,

jak również powierzchnie boczne zakończenia osłony przekładni głównej na kadłubie

śmigłowca, wykazują emisję odbiciową promieni podczerwonych, co jest w głównej mierze wtórnym skutkiem promieniowania powierzchni bocznych dyfuzorów i strumieni spalin. Dotyczy to także dolnych powierzchni łopat wirnika nośnego.

B. Ilościowe wyniki badań eksperymentalnych pozwalają ocenić geometrie strumieni spalin

wypływa j ą cych  z  dyfuzorów do otoc z eni a  po  s t roni e  prawe j   (nawi e t r zne j )   i   l ewe j

(zawietrznej) śmigłowca, a także zmiany ich stanów termicznych.

1. Geometrie strumieni kształtowane są poprzez wzajemne oddziaływania pędów strumieni

spalin i strumieni powietrza: zawirnikowego oraz wynikającego z lotu, w strefach przemieszczania się strumieni spalin.

2. Pola temperatur spalin w strumieniach wykazują znaczne gradienty po współrzędnych

naturalnych wzdłuż strumienia w początkowych częściach strumieni, po ich wypływie do

otoczenia. Odcinki krzywoliniowe na których dokonują się te zmiany kształtują się w granicach 1,5·dD

– 2,5·dD

, gdzie: dD

= 0,5m, dD

– większy wymiar poprzeczny owalu przekroju

wylotowego dyfuzora.

BIBLIOGRAFIA

[1] Abramowicz G.N.: Tieorija turbulentnych struj, Izd.Fizyko-Matiematiczeskoj Literatury,

Moskwa, 1960.

[2] Edwards D.K., Balakrishnan A.: Thermal Radiation by Combustion Gases, J. Heat Mass Transfer,

Vol. 16, pp. 25-40, Pergamon Press, Printed in Great Britain, 1973.

[3] Fijałkowski S.: Analiza możliwości ograniczania promieniowania podczerwonego emitowanego przez strukturę konstrukcyjną śmigłowca – strefę silnikową i odlotowe gazy spalinowe, Opracowanie w ramach badań statutowych, nr S4/M/2006-II, zad. 2.3, Politechnika

Lubelska, Lublin, 2006.

[4] Fijałkowski S.: Model działania schładzacza spalin silnika turbinowego w ekstremalnych

lotach śmigłowca. Część 1, Identyfikacja współdziałania bezprzeponowego schładzacza spalin z silnikiem turbinowym śmigłowca, Prace Instytutu Lotnictwa, nr 194-195, str. 215-228,

Warszawa, 2008.

[5] Fijałkowski S., Wójcik P.: Model działania schładzacza spalin silnika turbinowego w ekstremalnych lotach śmigłowca. Część 2, Symulacja działania schładzacza spalin w ekstremalnych warunkach lotu śmigłowca, Prace Instytutu Lotnictwa, nr 194-195, str. 229-237,

Warszawa, 2008.

STEFAN FIJAŁKOWSKI 97[6] Fijałkowski S.: Badanie i analiza emisji promieniowania podczerwonego śmigłowca PZL

Sokół w warunkach lotu przy użyciu kamery termowizyjnej, nr S38/M/2009, zad. 2.3,

Lublin, 2009.

[7] Fijałkowski S., Wójcik P.: Sposób i urządzenie do automatycznego dodatkowego schładzania

spalin zwłaszcza turbinowego silnika napędowego śmigłowca, Zgłoszenie patentu,

nr PI-40/2009, Lublin, 2009.

[8] Fijałkowski S., Wójcik P.: Sposób i układ automatycznego sterowania dopływem i parametrami powietrza dodatkowo schładzającego spaliny zwłaszcza silnika napędowego śmig-

łowca, Zgłoszenie patentu, nr PI-39/2009, Lublin, 2009.

[9] Hackforth H.L.: Promieniowanie podczerwone, WNT, Warszawa, 1963.

[10] Kostkowski E.: Promieniowanie cieplne, PWN, Warszawa, 1993.

[11] Łazariew Ł.P.: Infrakrasnyje i świetowyje samonawiedienia i nawiedienia ljetatielnych

apparatow, Maszinostrojenie, Moskwa, 1976.

[12] Madejski J.: Teoria wymiany ciepła, PWN, Warszawa, 1963.

[13] Madura H.: Pomiary termowizyjne w praktyce, Agenda Wydawnicza PAKu, Warszawa, 2004.

[14] Modest M.F.: Radiative Heat Transfer, Elsevier, 2003.

[15] Praca zbiorowa: Ilustrowany leksykon lotniczy. Uzbrojenie, WKIŁ, Warszawa, 1991.

[16] Rudnicki Z.: Modelowanie matematyczne radiacyjnego przepływu energii, Wydawnictwo

Politechniki Śląskiej, Gliwice, 2003.

[17] Więcek B.: Wybrane zagadnienia współczesnej termowizji w podczerwieni, Politechnika

Łódzka, Łódź, 2009.

STEFAN FIJAŁKOWSKI

THE EXPERIMENT – BASED ANALISIS OF THE INFRARED

EMISSION BY A HELICOPTER IN FLIGHT

Abstract

A paper describes he infrared radiation that is emitted to the environment by the structure of

a helicopter in flight and by its exhaust gases. This description was the basic for developing the plan

the emission testing and experimentats.

The Tested object was the PZL W-3 Sokół helicopter in the selected NOE (nap of the earth) flight

maneuvers by day and night, in spring, summer and autumn. The emission testes were carried

out in several research sessions using a thermographic camera mounted on ground testbeds and

on a deck of another helicopter in joint flights. The paper also presents some research that have

contributed of clarifying the theoretical model of helicopter emissions and to developing

the engineering concept of an exhaust gases cooler.

 

PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA ISSN 0509-6669

211, s. 99-119, Warszawa 2011

CZYNNIK LUDZKI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA

RUCHU LOTNICZEGO

ANDRZEJ ILKÓW

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”

Streszczenie

Lotnictwo jest tym tą dziedziną techniki i komunikacji, w której zawsze znajdowały zastosowanie najnowsze osiągnięcia myśli ludzkiej. Można uznać, że współczesny samolot jest produktem

prawie że doskonałym i nie ma w nim co poprawiać. Mimo tej doskonałości konstrukcji katastrofy

lotnicze zdarzają się nadal – nada giną ludzie. Analizując przyczyny katastrof lotniczych stwierdzimy, że najsłabszym ogniwem w systemie bezpieczeństwa lotniczego jest człowiek. To człowiek

popełnia błędy, których przyczyną może być przemęczenie, niedoszkolenie, monotonia pracy, czy

też zwykła, chwilowa niedyspozycja.

Rola „czynnika ludzkiego” w systemie bezpieczeństwa lotnictwa była znana od dawna. Była też

przedmiotem badań naukowych w wielu ośrodkach, ale dopiero pod koniec XX wieku badaniom

tym nadano właściwą rangę. Można uznać, że „czynnik ludzki” został „zinstytucjonalizowany”.

Zmieniło się podejście organizacji lotniczych do tego problemu. Organizacje lotnicze zajmujące się

szeroko rozumianą problematyka bezpieczeństwa w lotnictwie zalecają by wszelkie zdarzenia

(incydenty lotnicze) dogłębnie wyjaśniać a nie tylko szukać winnych.

Celem artykułu jest ukazanie stanu bezpieczeństwa w lotnictwie, przyczyn powstawania wypadków lotniczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na role czynnika ludzkiego w systemie bezpieczeństwa systemów zarządzania ruchem lotniczym. Szczególną uwagę zwrócono na

wymagania EUROCONTROL w zakresie szkolenia, licencjonowania i zarządzania personelem ATM.

1. POZIOM BEZPIECZEŃSTWA W LOTNICTWIE

Według raportu ICAO z roku 2006, na 492 mln operacji lotniczych i 847 mln godz. lotów

miały miejsce 1452 katastrofy lotnicze, w których zginęło 26.431 osób (raport nie uwzględnia

katastrof maszyn rosyjskich).

Dla porównania: w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce, w ruchu drogowym zginęło ponad 64 000 osób,

a ok. 700 000 zostało rannych.

W latach 1996-2005 katastrofa lotnicza, w której zginęli ludzie wynosiła mniej niż 1 na mi­

lion startów. Z tego też względu samolot postrzegany jest jako najbezpieczniejszy środek trans­

portu. Średnio co roku w katastrofach lotniczych ginie na świecie ok. 770 osób, natomiast tylko

na polskich drogach ginie rocznie ok. 6000 kierowców, pasażerów i pieszych.

Prawdopodobieństwo, że zginiemy w katastrofie lotniczej wynosi 1 do 52 600 000 (jeśli ko­

rzystamy z regularnych połączeń lotniczych). W samochodzie to ryzyko jest prawie siedmio­

krotnie wyższe.2. STAN BEZPIECZEŃSTWA W LOTNICTWIE POLSKIM W LATACH 1998-2007

Według danych ULC, w latach 1998-2003 w całym lotnictwie cywilnym wydarzyło się

118 wypadków lotniczych (średnio 23 wypadki rocznie), w wyniku których śmierć poniosło

41 osób (średnio 8 osób rocznie), a rannych zostało 39 osób.

W latach 2003-2007 nastąpił zdecydowany wzrost wypadków lotniczych i zwiększyła się

liczba ofiar śmiertelnych. Łącznie wydarzyło się 447 wypadków lotniczych – średnio 90 wy­

padków rocznie, a śmierć poniosły 92 osoby – średnio 18 osób rocznie, rannych zostało

190 osób.

Wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków lotniczych w latach 2003-2007 wynika głównie

ze wzrostu liczby statków powietrznych oraz zakwalifikowania do wypadków lotniczych wy­

padków spadochronowych, na lotniach i motolotniach.

3. PRZYCZYNY WYPADKÓW LOTNICZYCH

Spośród katastrof ze znanym powodem jednostkowym (większość ma kilka powodów):

• 55% – to wina załogi;

• 17% – usterka techniczna samolotu;

• 13% – warunki atmosferyczne;

• 5% – działanie służb kontroli ruchu lotniczego.

Wypadki lotnicze praktycznie nigdy nie bywają następstwem tylko jednej przyczyny. Zwykle

zdarzają się wskutek zaistnienia związku wielu przyczyn. Gdy będziemy rozpatrywać oddzielnie każdą z nich, to mogą się okazać błahymi, lecz w połączeniu z pozostałymi mogą utworzyć

ciąg, pozornie nieistotnych zdarzeń, który nieuchronnie prowadzi do wypadku.Z tego też

względu, zapobieganie wypadkom związane jest ze zidentyfikowaniem i eliminowaniem tych

przyczyn, zanim utworzą kompletny ciąg zdarzeń. Ilustruje to rysunek 1

1

.

Rys. 1. Ciąg zdarzeń prowadzących do wypadku

Przyczyny wypadków lotniczych lub incydentów nazywane są przez specjalistów-badaczy

bezpieczeństwa systemów czynnikami awaryjności lub czynnikami sprawczymi.

Mimo iż eliminacja wypadków (lub poważnych wypadków) byłaby pożądana, osiągnięcie

stuprocentowego bezpieczeństwa jest nieosiągalne. Awarie i błędy będą w dalszym ciągu występować, pomimo wszelkich wysiłków zmierzających, aby im zapobiec. Nie można zagwaran-

100 ANDRZEJ ILKÓW

1

ICAO Doc 9422­AN/923 Zapobieganie wypadkom lotniczym (Podręcznik), Wyd. I, 1984, s. 8.tować, że jakiekolwiek działanie podejmowane przez człowieka lub system stworzony przez

człowieka będą całkowicie bezpieczne, tzn. wolne od ryzyka.

Bezpieczeństwo to pojęcie względne, a w „bezpiecznym” systemie istniejące ryzyko jest ak­

ceptowalne.

Wyniki wielu badań z zakresu bezpieczeństwa lotów wykazują, że w lotnictwie największymi

źródłami zagrożeń są następujące elementy systemu:

1. Statek powietrzny (Machine) – jego wyposażenie, przystosowanie do możliwości człowieka, stopnia trudności pilotowania itp.

2. Człowiek (Man) w tym szczególnie załogi lotnicze, personel inżynieryjno-lotniczy i personel zarządzający ruchem lotniczym. Poziom wyszkolenia i przygotowania do realizacji

zadań jest jednym z najważniejszych czynników decydującym o bezpieczeństwie.

3. Środowisko naturalne i sztuczne (Media), w którym jest realizowane dane zadanie lotnicze.

4. Zadanie (Mission) jego stopień trudności oraz zagrożenia występujące zarówno w czasie

pokoju, jak i działań bojowych.

5. Zarządzanie (Management) szeroko pojęty proces prowadzenia planowania i przygotowania do realizacji danego zadania.

Obrazowo elementy te zostały przedstawione na rysunku 2.

 

……………………

 

O wiele prościej jest analizować i wyciągać wnioski ze zdarzeń, których przyczyna to czynnik techniczny. Tymczasem czynnik ten przedstawia się na podobnym poziomie jak ludzki,

wśród kategorii przyczyn zaistnienia zdarzeń lotniczych.

Godnym uwagi wydaje się fakt, że ogromną rolę w celu usprawnienia systemów, takich jak

SMS (System Powiadamiania o Zdarzeniach Lotniczych) i Just Culture (kultura informowania)

może odegrać stworzenie atmosfery wspierającej komunikację i współpracę między członkami

załóg lotniczych i obsługą naziemną. Do tego potrzeba jednak sporządzania coraz to nowszych,

skuteczniejszych profili i działów w systemach szkoleniowych.

Wydaje się zatem, że warunki do efektywnego dialogu na temat błędów popełnianych

zarówno przez pilotów, jak i kontrolerów, zaistnieją wtedy, gdy odejdzie się od procesu

karania za najmniejsze nawet wykroczenia, na rzecz ich wspólnej analizy.

Byłby to skutek osiągnięcia odpowiedniego stopnia świadomości i współpracy oraz kultury

komunikacyjnej (informowania) pomiędzy odpowiednio dobranymi pod względem natężenia

szeregu czynników załogami, ich obsługą naziemną oraz strukturami zarządzającymi.

BIBLIOGRAFIA

[1] Dyrektywa 94/56/WE z dnia 21 listopada 1994 r., Ustanawiającej podstawowe zasady regulujące postępowanie w zakresie badania wypadków i zdarzeń w lotnictwie cywilnym,

Dz. Urz. WE L 319 z dnia 12.12.1994.

[2] Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, ESARR 1 Nadzór nad bezpi e c z eńs t wem w  zar ządzaniu  ruchem  lotni c z ym, Edyc j a  1.0,  2004  r. ,  Dz .  Ur z .  ULC

z dnia 18 maja 2007 r., Nr 3, poz. 11, Zał.

[3] Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, ESARR 2 Składanie meldunków oraz rozpatrywanie nieprawidłowości w ruchu lotniczym, Edycja 2.0, 2000 r., Dz. Urz.

ULC z dnia 10 grudnia 2004 r., Nr 5, poz. 27, Zał. 1.

[4] Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, ESARR 3 Wykorzystywanie

systemów zarządzania bezpieczeństwem przez organy zarządzania ruchem lotniczym,

Edycja 1.0, 2000 r., Dz. Urz. ULC z dnia 10 grudnia 2004 r., Nr 5 poz. 27, Zał. 2.

[5] Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, ESARR 4 Ocena i ograniczanie ryzyka w systemie zarządzania ruchem lotniczym, Edycja 1.0, 2001 r., Dz. Urz. ULC

z dnia 10 grudnia 2004 r., Nr 5, poz. 27, Zał. 3.

[6] Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, ESARR 5 Personel służb zarządzania ruchem lotniczym, Edycja 2.0, 2002 r., Dz. Urz. ULC z dnia 10 grudnia 2004 r.,

Nr 5, poz. 27, Zał. 4.

[7] Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Doc 9422-AN/923, Zapobieganie wypadkom lotniczym (podręcznik), Wyd. I, 1984.

[8] Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Doc 9734-AN/959, Podręcznik nadzorowanie bezpieczeństwa lotów. Część A, Organizacja i zarządzanie krajowym

systemem nadzorowania bezpieczeństwa lotów, Wyd. I, 1999.

[9] Konarska M.: Monotonia jako czynnik obciążenia podczas pracy – ocena ryzyka zawodowego, CIOP-PIB, 2003.

118 ANDRZEJ ILKÓW[10] Kiper D.: Ciągłość działania i odtwarzanie po awarii (BC/DR) w kontroli ruchu lotniczego,

2008.

[11] Klich E.: Wypadki, przyczyny, profilaktyk, Zakład Poligraficzny WISŁA, Puławy, 1998.

[12] Monotony   In Ai r  Traf f i c  Cont rol  – Cont r ibut ing Fac tor s  And Mi t igat ion  St rategi es ,

EUROCONTROL Experimental Centre, 2006.

[13] Nieznalska K.: Rola czynnika ludzkiego w środowisku ATM, WSOSP Dęblin, 2009.

[14] Short Report on Human Performance Models and Taxonomies of Human Error in ATM

(HERA), EUROCONTROL Human Factors and Manpower Unit, 2002.

[15] Technical Review of Human Performance Models and Taxonomies of Human Error in ATM

(HERA), EUROCONTROL Human Factors and Manpower Unit, 2002.

[16] The Investigation of Human Error in ATM Simulation The Toolkit, EUROCONTROL Human

Factors and Manpower Unit, 2002.

[17] The Investigation of Human Error in ATM Simulation, EUROCONTROL Human Factors and

Manpower Unit, 2002.

[18] Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r., Prawo lotnicze, Dz. U. nr 130 z dn. 16.08.2002 r., poz. 1112

(z późn. zm., wg stanu na 13.06.2007 r.).

[19] www.eurocontrol.int.

[20] www.ulc.gov.pl.

[21] www. aviationglossary.com.

[22] pl.wikipedia.org.

ANDRZEJ ILKÓW

HUMAN FACTOR IN THE AIR TRAFIC SECURITY SYSTEM

Aviation is such area of transport and technology, in which the newest achievements of human

thoughts always found usage. It is considered that the modern aircraft is a almost perfect

product and there are nothing what to improve. In spite of this construction perfection the air

catastrophes occur as before – the people are still perishing. Analyzing the causes of air

catastrophes we will state, that a human is the weakest link in the aeronutical security system.

It is the man who commits the mistakes, which may be causes by overwork, maleducation,

monotony of work, or a simple, temporary indisposition.

The role of „human factor” in the aviation security system was known for a long time. It was also

the object of scientific research in many centers, but only towards the end of 20th century this

research was ranked properly. It is possible to acknowledge, that human factor „became

institutionalized”. The approach of air organizations to this problem has changed. Aviation

organizations dealing with the wider issue of aviation safety, recommend to all events (aeroplane

incidents) to explain them in depth and not just search for guilty.

The goal of article is a reveal of the safety state in aviation, the causes of the formation of air

accidents, with the special turn of attention on the roles of human factor in the security system of

air trafic management systems. Particular attention was paid on the EUROCONTROL demands in

the range of training, licencing and administration of the ATM personnel.

 

 

Tak wszechstronnie podjęta tematyka badań Instytutu Lotnictwa w Warszawie  jak do tej pory a minęło przypominam 23 miesiące od tamtej pamiętnej soboty 10 kwietnia 2010 roku  nie znalazła przełożenia na konkretne badania naukowe tragicznego  zdarzenie w dziejach NARODU POLSKIEGO jakim była Pielgrzymka do Katynia w dniu 10 kwietnia 2010 rokui zdarzenie w postaci katastrofy lotniczej na podejściu lotniska Siewiernyj Smoleńsk.

Teatru się nie bada, teatr po prostu:  medialnie YES, YES, YES

 

 

 

 

 

1.                             [PDF] 

PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA

ilot.edu.pl/PIL/PIL_211.pdf

Format pliku: PDF/Adobe Acrobat - Szybki podgląd
Kolegium Redakcyjne 
Instytutu Lotnictwa: Maciej Bossak, Zdobysław Goraj, Marian ...A. FELLNER, E. WRÓBEL: CENTRUM KSZTAŁCENIA KADR LOTNICTWA ...

2.                             Wizyta Wiceministra E. Wróbla w Niemczech

www.transport.gov.pl/2-487770cb5230f-4039-p_1.htm

8 Lis 2007 – Pierwszego dnia wizyty Wiceminister E. Wróbel spotkał się z Sekretarzem Stanu w ... wzięli udział w rozmowach w Federalnym Ministerstwie Transportu na temat lotnictwa. ... Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie ...

3.                             Podpisanie aktu notarialnego spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

www.transport.gov.pl/2-487770cb5230f-3910-p_4.htm

16 Paź 2007 – Podpisanie aktu notarialnego spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ...Wiceminister E. Wróbel podczas uroczystości podpisania aktu notarialnego spółki PortLotniczy ... Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie ...

 

 

 

Noc w Instytucie Lotnictwa 2011

www.samoloty.pl/...lotnicze/9027-noc-w-instytucie-lotnictwa-2011

26 Paź 2011 – Start Archiwum Noc w Instytucie Lotnictwa 2011 ... Użytkownik: E-mail: Zasady ... -Śmigłowca Robinson, samoloty: Orka, Wróbel, IS-23 Manager, I-22 Iryda, Iskra, TS-8 Bies, Jak-23, wiatrakowiec Xenon 2, - Bezzałogowe ...

 

http://www.samoloty.pl/index.php/artykuly-lotnicze/9027-noc-w-instytucie-lotnictwa-2011

 

Noc w Instytucie Lotnictwa 2011

Array Drukuj Array

 

 

Ocena użytkowników: / 13 
Słaby Świetny 

środa, 26 października 2011 07:10

alt=il1 v:shapes="_x0000_i1036">

 

 

 

 

W ubiegły piątek, 21 października 2011 roku, po raz trzeci odbyła się impreza „Noc w Instytucie Lotnictwa”, podczas której jedyny raz w roku działający od 1926 r. Instytut pozostaje otwarty dla wszystkich amatorów awiacji. Wydarzenie został ozorganizowane w ramach projektu  „Era inżyniera”, pod patronatem Ministrów Gospodarki, Edukacji Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W otwartym od godziny 17.00 Instytucie można było zwiedzić m.in. laboratoria i pracownie, nadźwiękowy tunel aerodynamiczny, centrum badań wytrzymałości materiałów i konstrukcji oraz stanowisko, w którym znajduje się pochodzący z Boeinga 737 silnik odrzutowy. Dodatkowym atutem był fakt, że Instytut znajduje się w bliskim sąsiedztwie lotniska im. Fryderyka Chopina.

 

W tym roku główną atrakcją był Black Hawk Sikorsky - sprowadzony specjalnie na tę okoliczność pierwszy wyprodukowany w Polsce amerykański śmigłowiec wielozadaniowy.

 

Z pozostałych ciekawostek podziwialiśmy m.in.:

 

-Śmigłowca Robinson, samoloty: Orka, Wróbel, IS-23 Manager, I-22 Iryda, Iskra, TS-8 Bies, Jak-23, wiatrakowiec Xenon 2,
- Bezzałogowe maszyny latające,
- Pokazy zasad działania napędów rakietowych,
- Silniki i podwozia lotnicze,
- Laboratorium testów ciśnieniowych urządzeń
- Laboratoria materiałoznawstwa i badania mikroskopowe,
- Tor wyścigowy poduszkowców,
- Teleskopy astronomiczne i interaktywne mapy Marsa przygotowane dla NASA,
- Zakres działania czarnych skrzynek,
- Sprzęt ratownictwa wysokościowego,
- Symulatory lotów.

 

IV. ANALIZA i METODOLOGIA

badania rzeczywistych zjawisk fizycznych

 



Zdjęcie 13 Z dedykacją Pamięci o Dr inż. Eugeniuszu Wróblu

 

Widmowa dostępnego materiału źródłowego

 

Przedstawiam  analizę jednego ze zdjęć satelitarnych, wraz ze screenami kolejnych faz obróbki. Jest to materiał który chcę umieścić na swoim blogu, jako schemat poglądowy procesu analizy pirometrii optycznej za pomocą aparatu )=(kamery) fotograficznej. Obróbka za pomocą programu MatLab pozwala na na dokładniejszą i bardziej kompleksową analizę teparatury powierzchni zobrazowania rzeczywistości fizycznej przestrzeni:  tj. temperatury powierzchni znajdujących przed obiektywem elementów przyrody i dzieł człowieka.  Są to pełne zrzuty ekranu w wysokiej rozdzielczości, aby nikt nie miał złudzeń co do „nieczytelności” zdjęć.


 


 


 

1.    Wczytanie obrazu do MatLaba.

 

 

2. Zamiana obrazu (prezentacja pikseli w formie matematycznej)

 

 

3.    Definiowanie obszarów szczegółowej analizy obrazu (transformata

 

5.    Pobranie całego spektrum z obrazu

 

6.    Filtracja widma podczerwieni

 

7.    Przesunięcie widma w zakres widzialny (mnożenie każdego punktu macierzy przez faktor) (zwróć uwagę na widmo i dolną skalę)


 

9.    Tworzenie masek w IMT na podstawie otrzymanego o przesuniętego spektrum.


 

10.Powtórna analiza i składanie masek do podstawy

 

 11.Efekt końcowy


 

 

Zdjęcie 12 Dotknąć – znaczy zrozumieć. Zrozumieć – znaczy dać wiarę.

 

Ta praca jest Dziełem Wielkich Duchem Osób, jakiekolwiek Podziękowania proszę adresować do Wszystkich moich Współpracowników .

 

Dla pamięci: „Macie w Polsce wiele do zrobienia, wiele do zrobienia

Słowa Błogosławionego JPII”. 

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka